BETA

29.05.2018

09:50

עודכן:

רה"מ: "נגיב בעוצמה רבה למטח"; הג'יהאד: "הירי - תגובה מבורכת"

לאחר שנורו כ-30 פגזים לעבר עוטף עזה, נתניהו איים: "ישראל תגבה מחיר כבד מכל מי שינסה לפגוע בה". שר הביטחון מכנס דיון מיוחד בקריה. אדם נפצע קל מרסיס ופונה לביה"ח

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (שלישי) לירי של כ-30 פצצות המרגמה לעבר עוטף עזה, שלפי ההערכות נעשה בתגובה למותם של שלושה פעילים של הג'יהאד האסלאמי לפני יומיים. "ישראל רואה בחומרה את ההתקפות עליה ועל יישוביה על ידי החמאס והג'יהאד האיסלאמי", אמר בנאומו בוועידת הגליל. "צה"ל יגיב בעוצמה רבה. ישראל תגבה מחיר כבד מכל מי שינסה לפגוע בה ואנו רואים בחמאס כנושא באחריות למנוע התקפות כאלה נגדנו".

 

בהמשך פרסם נתניהו בטוויטר כרזה ובה נכתב כי 57 רקטות נורו לעבר ישראל - זאת בניגוד להודעות דובר צה"ל בנושא שכאמור העלו מספר נמוך יותר. עם זאת, לאחר מכן צייץ מחדש כרזה שבה לא נכתב מספר מדויק.

 

במקביל, שר הביטחון אביגדור ליברמן כינס הערכת מצב בקריה שבתל אביב עם הרמטכ"ל וראשי מערכת הביטחון. כתוצאה מהירי, הגנן של אחד היישובים נפצע קל מרסיסים ופונה לקבלת טיפול בבית החולים סורוקה שבבאר שבע.

 

 

בכיר הג'יהאד, דאוד שיהאב, הגיב על הירי ואמר: "מדובר בתגובה מבורכת. הדם של בני עמנו אינו זול. גם כאשר הטרוריסטים מבזים את דם עמנו מבלי להיות מורתעים, כבוד עמנו הוא הדבר הכי יקר לנו. זהו מסר ברור שההתנגדות ממשיכה והיא מוכנה ומסוגלת להתעמת".

 

בווידאו: שיגורים של מערכת כיפת ברזל, היום

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

התחזית: ירידה קלה בטמפרטורות, חשש לגשם מקומי בפנים הארץ

ישראל אחרונה במערב בהכרה בפליטים - פחות מ-1% מהבקשות נענות

רצח בשפלה: אישה נורתה למוות ברכב; בת 23 נפצעה קשה

 

בתוך כך, השגרה בעוטף עזה נשמרת ואין הוראות מיוחדות מפיקוד העורף. עם זאת, המועצה האזורית אשכול החליטה לבטל הצגה שאליה היו אמורים לצאת תלמידים מבית הספר וזאת בעקבות החשש של ההורים מירי במהלך הנסיעה. בריאיון לחדשות עשר אמרה מירב כהן, המתגוררת ביישוב בו נפל הפצמ"ר סמוך לגן הילדים. "שיגרה בעוטף עזה זה דבר מאוד דינמי. מנסים להמשיך הלאה ולשדר שיגרה, מצד שני אנחנו ערוכים וערנים. כל אדם מגיב בהתאם לאישיותו, אבל קורה כאן הרבה שאנשים נבהלים ונכנסים לחרדות. זה מבהיל וכל תגובה היא לגיטימית". עוד הוסיפה שהילדים הגיעו לגן, וכי הוא ממוגן.

 

בד בבד, מעזה נמסר כי הפלגה ראשונה מאז המצור תצא היום מהרצועה ועל סיפונה מספר חולים וסטודנטים כדי לשבור את המצור הימי שמטילה ישראל. בכיר הג׳האד האסלאמי בעזה ח׳אלד אלבאש אמר כי "הפלגתה היא מסר לישראל שיש להסיר את המצור מעל הרצועה והיא לזכר ספינת המרמרה". עוד אמר: "היום מתקיימת צעדה ימית וצעדת השיבה תמשיך עד לסיום המצור על הרצועה. הדור הנוכחי מלמד את ישראל לקח. אנחנו מבקשים מהקהילה הבין-לאומית להגן על נוסעי ההפלגה הזו".

 

שגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואל ג'ופרה, מסר בתגובה למטח הפצמ"רים: "בזמן שילדים מתכוננים לבית הספר בבוקר מטח טילים נורה על דרום ישראל. אחד נפל מחוץ לגן ילדים. אני מכיר את הקהילות המחושלות של דרום ישראל אך התקפות חסרות אבחנה לא מקובלות לחלוטין ויש לגנות אותן בתקיפות".

 

שיגורים ממערכת כיפת ברזל בעוטף עזה (ארכיון)
 

שיגורים ממערכת כיפת ברזל בעוטף עזה( ללא קרדיט)

 

 

שר הפנים אריה דרעי בוועידת הגליל התשיעית על המטח בדרום: "ליבנו עם הדרום. הממשלה והקבינט וכוחות הביטחון יעשו ועושים את כל מה שאפשר כדי לתת להם ביטחון, החיים צריכים לחזור לשגרה, הצבא שולט בעניינים. אנחנו נכה ונעניש את האחראי לירי החמור הזה היום. הוא ישלם על זה את מלוא המחיר".

 

"לא חושב שתהיה הסלמה", המשיך דרעי. "גם הג׳יהאד וגם החמאס שאנחנו רואים בהם כאחראים יודעים מה הם ישלמו ואני מאוד מעריך שהם לא רוצים את זה. מקווה שילמדו היום לקח, אנחנו לא רוצים הסלמה, לא רוצים לדרדר את המצב אבל שלא יבחנו אותנו. אין שום מגעים על הודנא ושום כוונה לעשות זאת עם מי שלא מכיר במדינת ישראל ועם מי שלא מוכנים להכיר בזכות הקיום ומי שפוגעים באזרחינו".

 

27 פצצות מרגמה שוגרו מוקדם יותר הבוקר מרצועת עזה לעבר כמה מוקדים בעוטף עזה. אין נפגעים ומדובר צה"ל נמסר כי מרבית השיגורים יורטו, וכי בשלב זה אין הנחיות מיוחדות לתושבים. שעה קלה לאחר מכן נשמעה התרעת צבע אדום נוספת בדרום עוטף עזה, וזוהו שתי נפילות של פגזים. בהמשך נשמעה התרעה נוספת, וזוהה שיגור אחד שנפל בשטח פתוח מבלי לגרום לנפגעים.

 

היישובים שבהם נשמעה התראת צבע אדום: עזה ביישובים כיסופים, בארי, נירים, עין השלושה, חולית, ניר יצחק, סופה, איבים גבים, ניר עם, שדרות, ובמכללת ספיר.

 

 

מהמועצה האזורית אשכול נמסר כי זוהו נפילת בשני יישובים וכן בשטחים פתוחים, ולא ידוע על נפגעים או נזק. עוד נמסר זוהתה נפילה בסמוך לגן ילדים. "אחת המטפלות שהגיעה לפתוח את הגן מצאה את הרקטה", נכתב בהודעת המועצה.  "הסעות התלמידים לבתי הספר ממשיכות כרגיל. הלימודים מתקיימים כרגיל". גם במועצה האזורית אשקלון התושבים הונחו לשמור על שגרה מלאה.

 

ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני: "אני יכול להגיד שנשמעו פיצוצים, שלפי מידע שהגיע אלינו היו יירוטים שלנו. עכשיו הכול שקט וחוזרים לשגרה. כנראה שזו תגובה של הג'יהאד האסלאמי ואני מקווה שאנחנו חוזרים לשגרה. "אנחנו כבר לא כל כך רגילים לאזעקות לשמחתי. ממידע שקיבלתי מהצבא זו בהחלט פעולה של הג'יהאד האסלאמי".

 

בווידאו: תיעוד מגן הילדים שבו נפל אחד הפגזים

 

 

ח"כ חיים ילין, ראש מועצת אשכול לשעבר, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "ירי פצצות המרגמה הבוקר לעבר שטח ישראל הוא ירי לעבר אזרחים במטרה לפגוע. תפקידנו כתושבים, להמשיך את השגרה ותפקיד ממשלת ישראל לספק את הביטחון ולהגיב כך שהמוטיבציה שלהם להמשיך לירות תיפסק לחלוטין. מלחמת צוק איתן הסתיימה כשראשי החמאס ידעו שהפגזנו את הבתים של משפחתם, גם להם יש נקודות תורפה. הם לא ישבשו לנו את שגרת החיים ואת החוסן האזרחי שקיים כאן".

 

שר הביטחון לשעבר ח”כ עמיר פרץ אמר: “מטח הירי הבוקר מהווה עליית מדרגה, ואינו דומה לאף אירוע מאז "צוק איתן”. על צה”ל להגיב בחומרה רבה יותר מבעבר. לא משנה אם מדובר בחמאס או בג’יהאד האסלאמי, חמאס הוא בעל הבית ברצועה ועליו לשלם את המחיר”.

 

  פצצת מרגמה שנחתה סמוך לגן ילדים
 

פצצת מרגמה שנחתה סמוך לגן ילדים(חדשות עשר )

 


 

בראשון האחרון צה"ל תקף באמצעות טנק עמדת תצפית בדרום רצועת עזה, זאת בתגובה למטען שהונח בסמוך לגדר והוסווה בתוך קאטר. דובר משרד הבריאות בעזה דיווח כי שלושה פלסטינים, שניים בני 25 ואחד נוסף בן 28, נהרגו בעקבות התקיפה ובארגון הג'יהאד האיסלאמי טענו כי מדובר בפעיליהם.

 

דאוד שיאהב, דובר הג'יהאד האסלאמי, מסר בעקבות התקרית: "אנחנו יודעים כיצד להגיב על ההסלמה המסוכנת הזו וזו זכותנו להגיב עליה". עוד הוסיף: "צה"ל חצה הבוקר את כל הקווים האדומים בפעולתו שהובילה להריגתם של פלסטינים. צה"ל פועל כדי לשנות את הסכסוך הנוכחי לכדי קרב צבאי וכי המקרה הזה לא יעבור בשום אופן ללא תגובה הולמת מצד הג'יהאד האסלאמי".

 

אמש נשמעה התרעת צבע אדום בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב, בעקבות ירי מקלעים מרצועת עזה. נזק נגרם לרכב בשטח ישראל בעקבות הירי וכמה קליעים נחתו בחצרות בתים בשדרות, אולם לא דווח על נפגעים. 

 

מוקדם יותר אתמול, משרד הבריאות הפלסטיני בעזה מסר כי פלסטיני אחד נהרג ונוסף נפצע בינוני בהפגזה מטנק צה"ל לעבר עמדת תצפית של חמאס ממזרח לבית לאהיא, בצפון רצועת עזה. זאת, בתגובה לדיווח של לוחמי גדוד 12 של גולני על שמיעת ירי לעברם. מהזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, נמסר כי ההרוג בן ה-25 היה פעיל בשורותיה.

 

דובר צה"ל דיווח כי לפני האירוע, כוח צה"ל עצר שני פלסטינים שניסו לחצות את גדר המערכת בצפון הרצועה. על השניים, שעל פי החשד התכוונו לבצע פיגוע, נתפסו סכינים, קאטרים וחומר בערה. הובהר כי במהלך המרדף אחריהם נפתחה אש לעבר כוחות צה"ל. עוד נמסר כי אין נפגעים בצד הישראלי.