BETA

15.05.2018

12:23

עודכן:

השגריר באירלנד נקרא לבירור; האו"ם: ישראל מתעלמת מהחוק הבינ"ל

מהומות השגרירות: בצעד חריג, בדבלין זימנו את שגריר ישראל. גרמניה ובריטניה: לפתוח בחקירה. טורקיה: "לשקול מחדש הקשר עם ישראל". רה"מ: "מציע לארדואן לא להטיף מוסר"

בצעד חריג, משרד החוץ באירלנד זימן הבוקר (שלישי) את השגריר הישראלי לשיחת בירור עם שר החוץ, סימון קאווני, שנוגע לאירועים האלימים ברצועת עזה אתמול, במהלכם נהרגו 61 פלסטינים ונפצעו כ-2,700. גם בשעה זו, כמה עשרות מפגינים בעזה. כמו כן, ישנם עימותים בגדה באזור חברון ואל-בירה. חלק מהפצועים הועברו היום לטיפול במצרים דרך מעבר רפיח.

 

בתוך כך, ראש ממשלת טורקיה, בינאלי ילדרים, אמר היום כי מדינות מוסלמיות צריכות לבחון את הקשרים שלהן עם ישראל, בעקבות הירי של חיילים ישראלים במפגינים העזתים. ילדרים קרא לפגישה של הארגון לשיתוף פעולה מוסלמי, המאגד את 57 מדינות בעלות רוב מוסלמי, ביום שישי הקרוב. גם מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס היום על מנת לדון באירועים בעזה.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

רוסיה: לא ניתן לשמור על הסכם הגרעין מבלי ויתורים מצד איראן

פרשת דרעי: מקורב לשר הפנים נעצר לחקירה

בין עימות צבאי נרחב לשימוש באנשים כנשק: יום המבחן של חמאס

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לטורקיה - שגם השיבה את שגרירה להתייעצות - וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "ארדואן הוא בין התומכים הגדולים של חמאס, ומכאן שאין ספק שהוא מבין היטב בטרור ובטבח. אני מציע לו לא להטיף לנו מוסר".

 

 הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה
 

הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה (רויטרס)

 

 

מוקדם יותר, לשכת נציב האו"ם לזכויות אדם גינתה את האירועים בעזה בחשבון הטוויטר שלה: "מגנים את האלימות הדוחה והקטלנית בעזה אתמול במהלכה נהרגו ונפצעו פלסטינים רבים באמצעות ירי של כוחות הביטחון הישראלים". עוד נכתב כי "החוק הבין לאומי של שימוש בכוח הועבר שוב ושוב, אך נדמה כי התעלמו ממנו שוב ושוב. נדמה כי ניתן לירות על כל אחד: נשים, ילדים, עיתונאים, אנשים שעמדו והסתכלו מהצד, בכמעט כל מרחק עד 700 מטרים מהגדר".

 

לבסוף ציינו כי הם "מאוד מודאגים לגבי מה שעלול לקרות היום ברצועה - יום בעל רגישות גבוהה בשני הצדדים - וכן בשבועות הבאים. אנו קוראים לאיפוק מקסימלי".

 

במקביל, הקרמלין דחק במדינות, בייחוד אלו המתווכות במזרח התיכון, להימנע מכל פעולה שעשויה להגביר את הלהבות בשטח, לאחר האירועים ברצועת עזה. דובר הקרמלין, דימטרי פסקוב, אמר במסיבת עיתונאים כי מוסקבה מודאגת מאוד ממותם של המפגינים הפלסטינים ובוחנת מקרוב אחר המצב. בהודעה מטעם ממשלת גרמניה נמסר כי ברלין "קוראת לכל הצדדים לנסות להרגיע את המצב בגבול ישראל-עזה", וכי "צוות חקירה עצמאי יהיה מסוגל לשפוך אור על מה שקרה בגבול בין עזה לישראל". ממשלת בריטניה יצאה בקריאה דומה. 

 

הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה
 

הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה (רויטרס )

 

 

גם דובר משרד החוץ בסין גינה את האירועים ואמר שהממשל "מודאג מאוד מהפעולות האלימות שמכוונות לאנשים עניים ומסכנים". עוד הוא הוסיף כי מדינתו קוראת לכל הגורמים הרלוונטיים, בייחוד לישראל, להפגין איפוק בכדי למנוע הסלמת המצב, ולמנוע עוד נפגעים. "אנו יודעים כי השורשים של הבעיה הזו, נעוצים במעמדה של ירושלים", ציין.

 

העימותים האלימים ברצועת עזה הפכו אמש למשבר דיפלומטי בין ישראל לטורקיה ודרום אפריקה. הממשלות באנקרה ובפרטוריה, שמובילות קו פרו-פלסטיני ומקיימות קשרים עם חמאס, הודיעו כי יחזירו את שגריריהן בתל אביב להתייעצויות, וזאת לאות מחאה על הרג המפגינים בעזה.

 

הבוקר דווח על כמה מאות מפגינים לאורך הגבול ברצועת עזה, אולם המספרים צפויים לעלות במהלך היום. כוחות כיבוי והצלה מתוגברים נפרסו בעוטף עזה, במטרה לתת מענה לניסיונות הצתה אפשריים.

 

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הצהיר בלונדון כי בעקבות האירועים ברצועה, שאירעו בצל פתיחת שגרירות ארצות הברית, יזומנו להתייעצות השגרירים בישראל ובארה"ב. עוד אמר הנשיא הטורקי כי הוא "שולח תנחומים למשפחות ההרוגים ולפצועים. לצערי, היום בפלסטין 58 אחים ואחיות נהרגו. ישראל מבצעת רצח עם בעזה". לדבריו, "רצח העם שביצעה ישראל היום הוא לא הראשון – מאז 1948 הכיבוש הזה נמשך". ארדואן עדכן את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על המהלך, שענה לו כי הוא מוקיר את הצעד הזה ואת עמידתה של טורקיה לצד העם הפלסטיני.

 

 רג'פ טאיפ ארדואן
 

רג'פ טאיפ ארדואן ( רויטרס)

 


 

ממשלת דרום אפריקה נקטה כאמור צעד דומה והורתה על החזרת שגרירה בישראל למדינתו עד להודעה חדשה. כמו כן, היא גינתה בחריפות את ירושלים. "המתקפה האחרונה הביאה להריגתם ופציעתם של פלסטינים רבים, וגרמה להרס רב", הצהיר משרד החוץ הדרום אפריקני. "לאור גודלה של המתקפה חסרת האבחנה, ממשלת דרום אפריקה תחזיר את השגריר סיסה נגומבנה באופן מיידי עד להודעה חדשה".

 

"כפי שאמרנו בעבר, עמדת דרום אפריקה היא שצה"ל צריך לסגת מרצועת עזהושים קץ לאלימות ההרסנית בשטחים הפלסטינים", נאמר בהודעה. "הפעולות הקבועות של כוחות הביטחון הישראלים מהוות מכשול לפתרון קבע לסכסוך - פתרון שתי המדינות". לסיכום נאמר: "כמו מדינות אחרות בקהילה הבין-לאומית, דרום אפריקה מוטרדת מהתוקפנות הקטלנית וחוזרת על קריאות של מדינות אחרות לחקירה עצמאית של מעשי ההרג, כדי שהאחראים יישאו באחריות".

 

דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, הבהיר כי טרם התקבלה הודעה רשמית מטורקיה על החזרת השגריר הטורקי להתייעצויות באנקרה, אך אישר כי דרום אפריקה זימנה את שגרירה.

 

מלבד דרום אפריקה, מחאות וגינויים רבים נשמעו ברחבי העולם. במקביל, הרשות הפלסטינית הכריזה על שביתה כללית שתתרחש היום כדי להתאבל על ההרוגים, ושגריר הרשות באו"ם הודיע כי יפנה למועצת הבטחון של הארגון בדרישה להקים ועדת חקירה לאירועים. סוכנות הידיעות הצרפתית AFP דיווחה מפי דיפלומטים כי ארצות הברית בלמה את הבקשה לחקירה עצמאית של האירועים בעזה.