BETA

10.05.2018

09:55

השבויים האמריקנים שבו מקוריאה הצפונית; טראמפ: "מודים לקים"

התקדמות נוספת במגעים בין וושינגטון לפיונגיאנג: המטוס שנשא את שלושת השבויים נחת במרילנד. נשיא ארה"ב, הגברת הראשונה ושורת בכירים בבית הלבן קיבלו את פניהם

שלושת האמריקנים שהיו מוחזקים בקוריאה הצפונית הגיעו הבוקר (חמישי) לבסיס חיל האוויר האמריקני אנדרוז במדינת מרילנד, שם המתינו להם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, סגן הנשיא מייק פנס ובכירים נוספים. השלושה שבו אתמול מהמדינה המבודדת יחד עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, שהגיע לביקור בזק בפיונגיאנג.

 

בקבלת הפנים לשבויים אמר טראמפ כי "מדובר בערב מיוחד עבור האנשים הגדולים האלה", והודה למנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און על שחרורם. "אני מאמין באמת שקים רוצה להביא את מדינתו לעולם האמיתי", הוסיף, "ההישג שאהיה הכי גאה בו יגיע כשחצי האי הקוריאני יהיה מפורז מנשק גרעיני". בנוגע לשאלה האם הוא מתכוון להגיע לקוריאה הצפונית יום אחד, ענה טראמפ כי "זה יכול לקרות".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חרף התקיפה האיראנית: הלימודים יתנהלו כסדרם בכל רחבי הצפון

גבר בן 50 נהרג בתאונת דרכים בעמק יזרעאל; אישה נפצעה בינוני

אבו מאזן שוב התנצל - ורמז לדמיון בין הסבל הפלסטיני לשואה

 

 הנשיא טראמפ מגיע לקבל את פניהם של האמריקנים מקוריאה הצפונית
 

הנשיא טראמפ מגיע לקבל את פניהם של האמריקנים מקוריאה הצפונית (רויטרס)

 

 

בהודעה שמסרו לכלי התקשורת, הביעו השלושה את "הערכתם העמוקה לממשל האמריקני, הנשיא טראמפ, השר פומפאו והעם האמריקני, שהחזירו אותנו הביתה". לדבריהם, "אנו מודים לאל ולמשפחותינו וידידינו שהתפללו עבורנו ולמען שובנו. האל יברך את ארצות הברית, האומה האדירה ביותר בעולם". 

 

"אני שמח לבשר לכם ששר החוץ פומפאו נמצא בדרכו חזרה מצפון קוריאה ויחד עימו נמצאים שלושה אדונים נפלאים שכולכם מחכים לפגוש, נראה שהם במצב בריאותי טוב", כתב אתמול טראמפ בטוויטר, והוסיף: "הייתה לו פגישה טובה עם קים ג'ונג און. קבענו תאריך ומקום".

 

בציוץ שפרסם כמה דקות מאוחר יותר, חשף נשיא ארה"ב: "השר פומפאו ו'אורחיו' ינחתו בבסיס אנדרוז של חיל האוויר בשעה 2:00 לפנות בוקר. אני אהיה שם כדי לברך אותם. מאוד מרגש!". מהבית הלבן נמסר כי שלושת האמריקנים נראים במצב טוב והצליחו לצעוד במטוס ללא עזרה.

 

במהלך ביקורו של פומפאו בקוריאה הצפונית הוא נפגש עם מנהיג המדינה, קים ג'ונג און. בכיר אמריקני אמר לאחר הפגישה כי הייתה התקדמות משמעותית לקראת פגישת המנהיגים, טראמפ וקים. משפחתו של אחד מהשבויים, טוני קים, אמרה כי הם מלאי תודה על שחרורו מקוריאה הצפונית. הם ביקשו להודות לטראמפ על שיצר קשר ישיר עם הקוריאנים.

 

 הנשיא טראמפ מקבל את פניהם של השבויים האמריקניים ששבו מקוריאה הצפונית
 

הנשיא טראמפ מקבל את פניהם של השבויים האמריקניים ששבו מקוריאה הצפונית (רויטרס)

 

 

לפני כשבוע דווח כי שלושת האזרחים האמריקנים שהוחזקו במחנות העבודה של קוריאה הצפונית ישוחררו כמחווה של רצון טוב לקראת השיחות בין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לשליט חצי האי, קים ג'ונג און, אך תאריך חזרתם לא פורסם ולא ניתן אישור של גורם רשמי מטעם המדינות.

 

השלושה, אמריקנים ממוצא קוריאני שנעצרו בשל "מעשים עוינים", הועברו בתחילת אפריל ממחנות העבודה בהם שהו, למתקן מחוץ לפיונגיאנג, שם עברו טיפולים רפואיים וחינוך אידיאולוגי מחודש הקשור לדוקטרינה של המדינה הקומוניסטית. ההערכות שקדמו להודעה המפתיעה שפרסם טראמפ הצביעו על כך שהשלושה ישוחררו רק לאחר פסגת המנהיגים, שמועדה הרשמי טרם פורסם.