BETA

30.04.2018

19:28

תמונות חדשות נחשפו מאחד האתרים שהותקפו הלילה בסוריה

ברשתות החברתיות פורסמו צילומי לוויין של בסיס חטיבה 47 בחמאה שהכיל על פי דיווחים מחסנים של טילי קרקע-קרקע • צפו בתמונות

התקיפה בסוריה: תמונות לוויין חדשות חושפות את הנזק האדיר שנגרם לאתרים השונים שהופצצו בסוריה הלילה (שני). ברשתות החברתיות פורסמו צילומי לוויין של בסיס חטיבה 47 בחמאה שהכיל על פי דיווחים מחסנים של טילי קרקע-קרקע. ארבעה מתחמים הותקפו בתקיפה, ו-12 מבנים הושמדו.

 

מוקדם יותר היום, גורם רשמי מהכוחות הנאמנים למשטר אסד ולאיראן מסר ל"ניו יורק טיימס" כי התקיפות בסוריה ליד העיר חמאה פגעו במחסן בבסיס צבאי, השמידו כ-200 טילים והרגו 16 בני אדם, ביניהם 11 איראנים. הוא וגורמים רשמיים נוספים אמרו כי טהראן צפויה להגיב נגד ישראל, לה מיוחסת המתקפה. לדבריו, התגובה צפויה ככל הנראה להגיע לאחר הבחירות לפרלמנט בלבנון, הצפויות ב-6 למאי.

 

 תמונת לווין של בסיס חטיבה 47 שהותקף הלילה בסוריה
 

תמונת לווין של בסיס חטיבה 47 שהותקף הלילה בסוריה( אימג׳סאט ISI)

 

 

יש לציין כי בערב יום הזיכרון האחרון פירסמה מערכת הביטחון את מפת הבסיסים של הכוח האווירי האיראני שנבנה בסוריה. הרצון אז היה לשבש פיגוע נקמה איראני על התקיפה בבסיס ה-T4 המיוחסת לחיל האוויר הישראלי. שדה התעופה בחלב שהופצץ הלילה היה אחת המטרות ברשימה.

 

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס מוקדם יותר לדיון שלא תוכנן מראש בבסיס הקריה שבתל אביב. זאת, ברקע התקיפה. שרי הקבינט קיבלו את ההודעה בהתראה קצרה באופן חריג, כשעה וחצי, ובה נכתב כי נושא הדיון הוא "עדכון מודיעיני-מדיני בנושא הסכם הגרעין עם איראן". בעקבות הדיון, ישיבות סיעות הליכוד וכולנו בוטלו.

 

תמונת לווין של בסיס חטיבה 47 שהותקף הלילה בסוריה
 

תמונת לווין של בסיס חטיבה 47 שהותקף הלילה בסוריה (אימג׳סאט ISI )

 

 

בתוך כך, ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר סאלחי, אמר כי הוא מקווה שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, "יתעשת ולא יפרוש מהסכם הגרעין". לדבריו, "טהראן כבר מוכנה להעשיר אורניום ברמה גבוהה יותר ממה שהיא יכלה לפני שנחתם ההסכם".

 

מוקדם יותר, נשיא סוריה בשאר אסד נפגש עם יו"ר ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט האיראני, ואמר כי "הסלמת התוקפנות על סוריה שאותה אנו רואים היום, ומעבר המדינות התוקפניות לשלב של תוקפנות ישירה לאחר הכישלון החרוץ שאותו נחלו שותפיה, רק יוסיפו לסורים נחישות לחסל את הטרור בכל צורותיו ולדבוק בריבונות שלהם ובזכותם לרשום את עתידם בעצמם". הבכיר האיראני אמר מצדו כי "הפרויקט של ארה"ב ובני בריתה וכלי השרת שלהם באזור הובסו בסוריה. איראן תישאר כמו שהייתה תמיד – תומכת בסוריה ותמשיך במאמצים שלהם להשיג פתרון פוליטי שעליו יחליטו הסורים".

 

 תמונת לווין של בסיס חטיבה 47 שהותקף הלילה בסוריה
 

תמונת לווין של בסיס חטיבה 47 שהותקף הלילה בסוריה(אימג׳סאט ISI)

 

 

כאמור, בתקיפה, כך על פי הטלוויזיה הסורית, הותקפו בטילים יעדים בחמאת ובחלב שבצפון המדינה. סוכנות הידיעות האיראנית "איסנא" דיווחה כי בין 40 ל-60 אנשים נהרגו בתקיפה, בהם 18 אזרחי איראן. בניגוד לכך, מקור צבאי איראני בכיר מסר לסוכנות הידיעות האיראנית: "אנו מכחישים כי התבצעה תקיפה כלשהיא על כוחותינו בסוריה".

 

בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני, המזוהה עם המשטר הסורי, דווח כי האתרים שהותקפו אמש מכילים "מחסנים חשובים" של המשטר הסורי ושל משמרות המהפכה האיראניים. עוד ציין העיתון כי "נרשמה במקום רעידת אדמה בעוצמה 2.6 – דבר המלמד עם העובדה שהפיצוצים אירעו מתחת לאדמה, וכי הטילים שביצעו את התקיפה היו עמידים בפני ביצורים".

 

 תמונת לווין של בסיס חטיבה 47 שהותקף הלילה בסוריה
 

תמונת לווין של בסיס חטיבה 47 שהותקף הלילה בסוריה( א'ימג׳סאט ISI)

 

 

מצדו, הארגון הסורי לזכויות האדם אמר כי במתקפה נהרגו 26 לוחמים הנאמנים למשטר – רובם איראנים וארבעה מהם סורים. עוד נמסר כי האתר שהותקף בחמאת הוא בסיס של חטיבה 47 שהכיל מחסנים של טילי קרקע-קרקע. בעבר פורסם כי בבסיס זה קיים מפעל טילים בליסטיים שבנתה קוריאה הצפונית.

 

מקורות המקורבים לכוחות המשטר הסורי מסרו לערוץ "אל-ג'זירה" כי ישראל אחראית לתקיפה. בעיתון "אל-קודס אל-ערבי" דווח כי "מטוסי קרב שהם כלל הנראה ישראליים" אחראים לתקיפה. גם בארגון הסורי לזכויות אדם טענו כי ישראל אחראית לתקיפה.

 

 תמונת לווין של בסיס חטיבה 47 שהותקף הלילה בסוריה
 

תמונת לווין של בסיס חטיבה 47 שהותקף הלילה בסוריה( אימג׳סאט ISI)