26.04.2018

01:14

"נושאי המגבעת": מהן ההשלכות של השתלבות החרדים בחברה?

המגזר החרדי הולך ותופס נפח משמעותי מבעבר בישראל, וייתכן שאופיה של המדינה ישתנה באופן מהותי בשל כך. "יש החושבים שהגיוון בחברה החרדית יביא להדתה" • פרק אחרון

יחסם האמביוולנטי של בני המגזר החרדי בכל הקשור להשתלבות באקדמיה, בצבא ובחברה הכללית בישראל יוצר דיונים מורכבים. בעוד רבים בחברה החילונית מביעים כעס על חוסר נכונותם להתגייס או על רצונם להביא להפרדה מגדרית בכיתות הלימוד באקדמיה, החרדים אינם מתנצלים על עמדותיהם אך מסבירים מאיפה נובעת התנגדותם.
 

כשזה מגיע לגיוס חרדים לצה"ל, בחברה החרדית יש התנגדות עזה שלא פעם זוכה ללעג מצד החברה החילונית. "לא היה לחילונים שום דבר להתנשא על המגזר החרדי אם לא היה את נושא הגיוס", טוען דב אייכלר בן ה-29 מירושלים כשנשאל על חוסר השיוויון בנטל. "אני חובש ביחידת האופנועים בירושלים, אז אם יקרה אירוע מסוכן, אני אסתכן בדיוק כמו חיילים קרביים. כמה מתוך הצבא כולו נכנסו ללבנון או לעזה?".


גם באקדמיה מתעוררת בשנים האחרונות שאלת ההפרדה המגדרית בכיתות לציבור החרדי. בין השנים 2011 ל-2016 מספר הסטודנטים החרדים הכפיל את עצמו והדיון בנושא הופך קריטי יותר ויותר. "ההפרדה בין גברים ונשים היא מטעמי צניעות", מדגיש יוסף שלום, סטודנט למשפטים באוניברסיטה העברית. "שני המינים מעוניינים בה, והיא אינה הפרדה גזענית כמו הפרדה בין שחורים ללבנים למשל". מוטי אידלמן, הלומד גם הוא באוניברסיטה העברית מוסיף כי "מבחינת הרבה חרדים אם לא יתנו להם כיתה נפרדת הם לא ילכו ללמוד הן מבחינה אישית או הן בגלל שהמשפחה או הסביבה שלהם לא יקבלו את זה".


>> עוד כתבות בחדשות 10:
במהלך ניווט שגרתי בנגב: מילואימניקים מצאו מאות צמחי מריחואנה
ישראל מחתה בפני רוסיה: מאפשרת לאיראן להתקרב לגבול ברמת הגולן
גם לאחר השימוע - הפרקליטות תמליץ להעמיד לדין את שרה נתניהו

 חרדים שותים בירה בפאב השכונתי
 

חרדים שותים בירה בפאב השכונתי (חדשות עשר)

 

 

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2017 חיו בישראל 1,033,000 חרדים. ועתיד המגזר כמו גם ההשפעה שלו על כלל תושבי המדינה מעסיקים חוקרים באקדמיה. "החברה החרדית הולכת ומתגוונת ויש לזה פוטנציאל אדיר לחיים משותפים בחברה הישראלית", אומרת ד"ר לי כהנר, ראש החוג ללימודים רב תחומיים במכללת אורנים. "אולם יש כאלה שחושבים שהחברה החרדית תתחזק, תהיה משכילה, תהיה במסדרנות השלטון ואז תיקח את הכח שלה ליצירת הדתה".

 

"אנחנו לא צריכים שאף אחד יקבל אותנו", סיכם מאיר ויינר. "אני לא צריך ששום חילוני ייתן לי אישור, אני לא חייב ללאף אחד כלום".