11.04.2018

11:56

דוח: עלייה בביטויים אנטישמיים, אך ירידה במספר מקרי האלימות

בדוח על מצב האנטישמיות בעולם, שהוציא מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה, נכתב כי למרות ירידה של 9% באירועים האלימים, הם הפכו ברוטליים יותר וגרמו לחוסר ביטחון קהילתי

לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה פרסם הבוקר (רביעי) מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה באוניברסיטת ת"א דוח על מצב האנטישמיות בעולם בשנת 2017. מהדוח עולה כי ישנה עלייה בביטויים האנטישמיים במרחב הציבורי, למרות שישנה ירידה של 9% במקרי האלימות שחוו יהודי התפוצות. עוד עולה כי היהודים חווים תחושות קשות של חוסר ביטחון וחשש לשחיקה במרקם החיים הקהילתיים.

 

למרות הירידה המתונה באלימות, נרשמה עלייה בכל יתר צורות הביטוי האנטישמיות, בייחוד בהצקות בבתי ספר וברשתות החברתיות, עלייה שנציגי קהילות וארגונים יהודיים תיארו כדרמטית בהשוואה לשנים האחרונות. כמו כן, עולה כי מקרי האלימות שדווחו בשנה האחרונה הם ברוטליים יותר. בדו"ח נכתב כי "בשנים האחרונות האווירה האנטישמית נעשתה נושא לדיון ציבורי מול המשולש המורכב מעליית הימין הקיצוני, התחזקות שיח אנטי ציוני בשמאל המלווה בביטויים אנטישמיים ועליית הימין הקיצוני".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

בניגוד לעמדת הפרקליטות - אביה של עדי ביטי שוחרר ממעצר

מבוכת דבלין: משרד הפנים יבחן כיצד ראש העיר הצליח להיכנס לארץ

דירוג החופש: סוריה בתחתית, האם ישראל נחשבת מדינה חופשית?

 

צלבי קרס מרוססים על קברים בבית קברות יהודי בגרמניה, ארכיון
 

צלבי קרס מרוססים על קברים בבית קברות יהודי בגרמניה (רויטרס)

 

 

עוד נכתב בדו"ח כי "ייתכן שחל כרסום מסוים בחיים הקהילתיים היהודיים, כיוון שלא כל היהודיים המשתייכים לקהילה משתתפים בהם וקיים חשש שהאנטישמיות נכנס לשלב חדש". במרכז לחקר יהדות אירופה ציינו כי "בשבועות האחרונים של 2017 ובחודשים הראשונים של השנה הנוכחית אירעו מספר מקרים אנטישמיים ברחבי העולם, ככל הנראה בגלל הכרתו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל".

 

בדו"ח נכתב כי "מקורם של האירועים, שכללו הפגנות סוערות מלוות בסיסמאות אנטי-יהודיות ואפילו קריאות להרג ובשריפת דגל ישראל, אינו רק בחוגים או ארגונים מוסלמיים וערביים". במרכז קנטור טענו כי "התחזקות הימין הקיצוני הביאה לעלייה בהופעתם של סיסמאות וסמלים המזכירים ליהודים את שנות השלושים של המאה הקודמת, וזה למרות ההבדלים הגדולים בין התקופות".

 

כמו בדו"חות קודמים, נכתב כי הסיבות שהובילו לירידה במספר האירועים האלימים נובעות מעלייה בתקציבי הממשלות באבטחה ובמודיעין; בהימצאותם של פחות יהודים עם סימנים מזהים במרחב הציבורי; בקיומן של קהילות יהודיות קטנות ובהסטת תשומת הלב של הימין אל הפליטים המוסלמים. עם זאת, נכתב כי "הגברת אמצעי האבטחה אינה נתפסת ע"י הקהילות היהודיות כהתפתחות חיובית מפני שפרושה הוא שיש בהם צורך".

 

למרות שנכתב בדו"ח כי ישנה ירידה במספר מקרי האלימות האנטישמיים, שני יהודים נרצחו בשבועיים האחרונים, ככל הנראה ממניעים אנטישמיים. בשבוע שעבר מת מפצעיו מיכאל וורבסקוי, ישראלי בן 27, לאחר שהוכה באכזריות חמישה ימים קודם לכן, כשהיה בדרכו מהמכולת לביתו בסנט פטרסבורג שברוסיה. ואילו, שבוע קודם לכן נרצחה מיריי קנול, בת ה-85, ע"י שכנה בדירתה בצרפת.