16.03.2018

21:28

התעלומה על פסי הרכבת: סודו האפל של עד המדינה ניר חפץ

יועצו של רה"מ לשעבר היה חשוד בגרימת מותו של צוער בקורס קצינים שבו השתתף בשנת 1984 - הוא נמצא חף מפשע • תחקיר "שישי" חושף שורה של שאלות, שנותרו פתוחות גם היום

תעלומה על הפסים: עד המדינה ניר חפץ היה חשוד בגרימת מותו של צוער בקורס קצינים שבו השתתף בשנת 1984. הוא נמצא חף מפשע ואולם תחקיר "שישי" עם אילה חסון ששודר הערב (שישי) חושף שורה של סימני שאלה בפרשה.

 

חפץ והצוער הנוסף, רונן ילין, יצאו בספטמבר 1984 לתרגיל ניווט זוגי באזור ערד תל שוקת. סמוך לשעה 23:30, לטענת ניר חפץ, השניים נרדמו. לאחר כחצי שעה, חפץ טוען שהתעורר למשמע קול רכבת מסע, לא מצא את חברו, וגילה מאוחר יותר את גופתו המרוסקת על הפסים.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מפגש חריג: דיפלומטים אמריקנים ואיראנים דנו בעתיד הסכם הגרעין

המחבל בפיגוע הדריסה: בן 26 ששוחרר מהכלא לפני פחות משנה

רוסיה: בריטניה מנסה לגרור את ישראל להיסטריה האנטי-רוסית

 

שם התיק במצ"ח: ניר חפץ, חשוד בגרימת מוות ברשלנות
 

שם התיק במצ"ח: חשד לגרימת מוות ע"י סגן ניר חפץ (חדשות עשר)

 

 

בתחילה טען תחקיר מצ"ח כי הצוער נרדם על המסילה מסיבה לא ברורה. ואולם, שלוש שנים מאוחר יותר, בסוף שנת 1987, דיווח הרב של ביה"ס לקצינים בה"ד 1 כי שמע שמועה מצוערים כי ילין נהרג כתוצאה מפליטת כדור במסע הניווטים, וחפץ כדי להסתיר את הדבר הציב את גופתו לרוחב פסי הרכבת. חפץ נבדק במכונת אמת וגרסתו נמצאה אמינה לחלוטין.

 

ואולם תיק מצ"ח שהגיע לידי "שישי", לא מציג את השאלות שעליהן נשאל בפוליגרף, ומתוך התיק עולה שורה ארוכה של שאלות שנותרה פתוחה גם היום. מדוע שכב הצוער לישון על המסילה? מדוע נרדם לרוחב הפסים? מדוע האפוד והנשק שלו נמצאו רחוקים ממנו? את התחקיר הביאה אילה חסון. את תגובתו של ניר חפץ לא ניתן היה להשיג הערב.