13.03.2018

17:44

חשש מקריסת גוש הימין: מדוע נתניהו שינה דעתו בנוגע לבחירות?

הסיבות למתווה המסתמן לפתרון המשבר נעוצות ככל הנראה בסקרים שהראו ירידה דרמטית בכוחן של מפלגות הקואליציה, וכן חוסר הרצון לצאת לבחירות נגד השותפות • פרשנות

בחירות 2018? המתווה המסתמן לפתרון המשבר הקואליציוני הוא ללא ספק הפתעה גדולה ושינוי כיוון של נתניהו, שהיה מעוניין בבחירות ביוני.

 

ככל הנראה, הסיבות להשגת הסכם מצדו של נתניהו הן תחילה חוסר הרצון שלו ללכת לבחירות נגד שותפותיו הטבעיות. זהו צעד לא נוח מבחינתו, מאחר וזו כנראה תהיה הקואליציה העתידית שלו. על כן, הוא לא מעוניין לנהל מערכת בחירות שלמה נגדם.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הדחה ידועה מראש: היה ברור שטילרסון לא יחזיק מעמד אצל טראמפ

לשלול מהרב סדן את פרס ישראל, האג'נדה שלו מסיתה

מספר הילדים הממוצע למשפחה בישראל - הגבוה במדינות ה-OECD

 

 כחלון ליצמן וביבי
 

כחלון ליצמן וביבי(ראובן כהן, רויטרס, דוברות משרד הבריאות)

 

 

השערה נוספת, וחשובה יותר, היא הסקרים שפורסמו בערוצי החדשות אתמול, שהראו ירידה דרמטית בעיקר במפלגת "ישראל ביתנו" בראשות שר הביטחון אביגדור ליברמן. על פי הסקרים, הם נמצאים כמעט על גבול אחוז החסימה. בנוסף, ש"ס נמצאים על פי אותם סקרים גם כן על גבול אחוז החסימה ומפלגת "כולנו" של שר האוצר משה כחלון יורדת בכמות המנדטים גם היא. נתניהו אומר לאנשיו כי מצב כזה עשוי לצמק את גוש הימין באופן בעייתי.

 

אם נתניהו יחליט בסוף שלא יהיו בחירות ביוני, ייתכן כי הוא עוד צפוי להתחרט על כך, מאחר והוא הולך ומתחזק. נדמה כי אלו יהיו בחירות שירוקנו ממנדטים את המפלגות הקטנות. והקרב יהיה ראש בראש - נתניהו מול יאיר לפיד. במצב כזה, נתניהו יכול לגדול אף ל-35 מנדטים ואז זה כמעט ברור שהוא יהיה ראש הממשלה הבא.

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים בשעה זו סבב שיחות עם ראשי מפלגות הקואליציה בכדי לסכם מתווה לפתרון המשבר. במסגרת המתווה נתניהו לא יפטר את השרה סופה לנדבר (ישראל ביתנו), למרות שתתנגד בהצבעה על חוק הגיוס. החוק לפי הגרסה שהוסכמה עם מפלגות החרדים יעלה לפי המתווה בקריאה טרומית ולאחר ההצבעה יחלו דיונים מרתוניים בנוגע לתקציב שלאחריהם יצביעו מפלגות הקואליציה בעדו. 

 

יאיר לפיד
 

יאיר לפיד ( ללא קרדיט)

 

 

נתניהו צפוי לסכם עם ראשי המפלגות על כך שיהיו בקיץ דיונים מחודשים עם צה"ל ומשרד הביטחון בנוגע לחוק הגיוס, זאת כדי לפייס את שר הביטחון, שטען כי איננו מוכן להצביע בעד חוק גיוס שמערכת הביטחון לא שותפה בגיבושו. ראשי מפלגות הקואליציה העבירו מסר לרה"מ לפיו לא ישברו משמעת קואליציונית בעתיד וביקשו ממנו שלא לפטר את השרה לנדבר.

 

בשיחות סגורות אמר נתניהו כי אם אחת ממפלגות הגוש לא תעבור את אחוז החסימה - קיימת סכנה לשלטון הימין. ייתכן ואמירה זו מגיעה לאור הסקרים הלא מחמיאים עבור ישראל ביתנו, והיא יכולה להיות ההסבר לרצון לפעול כדי לדחות את מועד הבחירות.