12.03.2018

22:40

"עד גיל 50 יקראו לך ילד": למה הדור הבא מסרב לרשת עסק מרוויח?

בני דור ההמשך של רבות מהחברות המשפחתיות מעדיפים לא לשאת את המורשת על כתפיהם ומעוניינים להגשים את עצמם בדרכים אחרות • היורשים - הפרק השני בסדרה

אילנה ומרק עמוס הם המייסדים והבעלים של חברת "קלסיקלטת", שאחראית לקסטות, קלטות וידיאו של שירי ילדים ולגרסאות DVD של הקלאסיקות הישנות, ביניהן הקלטת "כמו גדולים" משיריו של אריק איינשטיין.

 

החברה זכתה להצלחה מסחררת, אבל בתוך פחות מעשור, הקלטות ואפילו ה-DVD, הפכו ללא רלוונטיים, ושלושת ילדיהם ממש לא מתכננים להיכנס לנעליים של אבא ואימא. "התפיסה של ההורים והמקום שממנו באו היא שונה לגמרי משלנו", אומר עידן עמוס בנם, "אנחנו גדלנו עם תנאים, חופש וביטחון, וכשיש לך את הדברים האלה אתה רוצה לעלות עוד שלב".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

אזריה ישוחרר במאי? התביעה לא מתנגדת לניכוי שליש מעונשו

כוכב הפוטבול לשעבר: כך רצחתי את גרושתי והחבר שלה - לכאורה

החברות שמחלקות תעודות עזרה ראשונה - כמעט ללא תרגול מעשי

 

מרק עמוס (משמאל), שיחד עם אילנה (שנייה מימין) יסדו את חברת קלסיקלטת, לצד שלושת ילדיהם
 

מרק (משמאל) ואילנה עמוס (שנייה מימין) שייסדו את חברת קלסיקלטת, לצד שלושת ילדיהם (חדשות עשר)

 

 

ד"ר נאוה מיכאל-צברי, מנהלת המרכז לחקר עסקים משפחתיים בפקולטה לניהול באוניברסיטת ת"א, אומרת כי "אם נולדת לעסק משפחתי תמיד יגידו עליך שאתה מפונק, שנולדת עם כפית של כסף, יקראו לך ילד עד גיל 50-60", ומתוודה: "אני התחלתי לחקור את הנושא כשהפסקתי להיות כועסת ומתוסכלת מהסיטואציה שלי הפרטית".

 

מיכאל-צברי היא בת למשפחת שטראוס. היא מספרת מבפנים איך זה לגדול במשפחה שמנהלת עסק. "לכל משפחה שמנהלת עסק ברור מי יהיה היורש. אצלנו במשפחה זאת עפרה, זה מוסכם ומקובל על כולנו מגיל מאוד צעיר".

 

אומרים שדור ה-Y מסתמך על מה שיש להוריו להוריש לו, אבל נראה שכשזה נוגע לעסק המשפחתי, גם כשמדובר בחברה ששווה הרבה כסף, הם מעדיפים שהמורשת לא תהיה על הכתפיים שלהם.