23.02.2018

07:02

ניקי היילי: "תוכנית השלום במזרח התיכון של טראמפ קרובה לסיום"

לאחר שאבו מאזן הציג השבוע באו"ם את המתווה שלו לסיום הסכסוך, הודיעה שגרירת ארה"ב באו"ם כי את העסקה החדשה של הנשיא "אף אחד לא יאהב, אך גם לא יישנא"

"תכנית השלום במזרח התיכון של הנשיא האמריקני טראמפ קרובה לסיום ותהיה מוכנה בהקדם ותפורסם", כך אמרה הלילה (שישי) שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, בכנס שנערך באוניברסיטה בשיקגו.

 

היא הוסיפה כי שני שליחיו של טראמפ לאזור, חתנו ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט, ממשיכים במסעותיהם למזרח התיכון כדי לממש את התכנית ועדיין מתלבטים על פרטים מסוימים בעסקה. "אף אחד לא יאהב את התכנית הזאת, אך גם לא יישנא אותה", אמרה היילי.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

התחזית: חם לעונה, צפויים גשמים מקומיים ברחבי הארץ

שיטת השקשוקה: השפים שרוצים לבשל - אבל לא במסעדה

תיעוד: שני מטוסי חמקן רוסיים חדישים בשמי סוריה

 

 ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם
 

ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם( רויטרס)

 

 

עוד באותו כנס התייחסה היילי גם לסנקציות חדשות ונרחבות שארה"ב הכריזה כי תטיל על קוריאה הצפונית, ואמרה כי "למרות שקוריאה הצפונית לא הפסיקה את תוכנית הטילים הגרעיניים שלה, אנחנו יודעים שלסנקציות יש השפעה אמיתית".

 

היילי הוסיפה כי ארה"ב יודעת שלמשטר בקוריאה הצפונית "יש פחות ופחות כסף לבזבז על הניסויים שלו בטילים הבליסטיים, ויכולת פחותה לאיים על מדינות אחרות עם ניסויים אלה". בתוך כך, קוריאה הצפונית תקפה בלילה את מזכ"ל האום על תמיכתו סנקציות וכינתה אותו חסיד של ארה"ב.

 

מוקדם יותר השבוע, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נאם במועצת הביטחון של האו"ם, הציג תוכנית שלום וקרא בין השאר להכרה בפלסטין. "אני קורא למדינות שעדיין לא עשו זאת להכיר בפלסטין", אמר אבו מאזן, "זה לא דבר שסותר משא ומתן אלא עוזר לו".

 

בהמשך אמר אבו מאזן כי "אין מנוס מהקמת מנגנון בין-לאומי רחב שימונה מתוך ועידה בין-לאומית שמטרתה פתרון הסוגיה הפלסטינית ופתרון סוגיות הסדר הקבע לפי הסכם אוסלו. על ועידת השלום להתכנס עד אמצע שנת 2018 ובמהלכה על הצדדים להימנע מביצוע צעדים חד-צדדיים. יש להפסיק את הבניה בהתנחלויות ולבטל את ההחלטה להכיר בירושלים, כמו גם לא להעביר את השגרירות לירושלים. 

 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן(רויטרס)

 

 

עוד הוסיף יו"ר הרשות הפלסטינית כי "יישום היוזמה הסעודית צריך לכלול את פתרון הסכסוך ואז הכרה מוסלמית וערבית בישראל. בנוסף, על פלסטין להתקבל כחברה מלאה באומות המאוחדות. אנחנו מתחייבים לא להגיש בקשת חברות ב-22 אירגונים בתקופה זו. אנחנו רוצים שהעם שלנו יגדל רחוק מטרור ואלימות. חתמנו על 38 הסכמים עם מדינות בעולם. המטרה היא גם להילחם בטרור בכל מקום".

 

יו"ר הרשות הפלסטינית תקף בנוסף את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וממשלו. "נפגשנו ארבע פעמים ואני עדיין לא יודע מה הפתרון שלו לסכסוך", טוען אבו מאזן, "לא ברור אם הוא בעד פתרון שתי המדינות, או לא". עוד הוסיף אבו מאזן כי "ההחלטה של הממשל האמריקני להסיר את ירושלים משולחן המשא ומתן ולהחשיב אותה כבירת ישראל היא תקדים מסוכן".

 

באותו דיון, היילי התייחסה לנאומו של אבו מאזן ואמרה כי ארה"ב ערוכה לעבוד עם ההנגה הפלסטינית. "אלה האחראים על המשא ומתן יושבים פה איתי", אמרה היילי ופנתה לאבו מאזן, "אנחנו לא נרדוף אחריך. הבחירה היא שלך. האו"ם עושה שימוש בישראל כשעיר לעזעזל. הסכסוך גורם לסבל בשני הצדדים". עוד הוסיפה היילי כי "על הפלסטינים לבחור בין הסתה לבין פשרה, כפי שעשו מצרים וירדן. אתם לא חייבים לאהוב את ההכרה בירושלים ואפילו לא לקבל אותה, אבל תדעו שהיא לא תשתנה. חשוב אבל להגיד שאנחנו לא נגד הפלסטינים. ההפך, אנחנו מכירים בסבלם".