BETA

18.02.2018

02:58

לילה מתוח בדרום: צה"ל תקף 18 יעדי טרור, אזעקות שווא באזור

לאחר שאמש פגעה רקטה בבית מגורים, תקף צה"ל שמונה מטרות נוספות בעזה. התרעות נשמעו בשדרות, באשקלון ובאזורים נוספים, אך לא אותרו שיגורים. חמאס: "נתנגד לכל תוקפנות"

המתיחות בדרום: צה"ל תקף ביממה האחרונה 18 יעדי טרור בעזה.

 

דובר צה"ל מסר כי מטוסי קרב תקפו הלילה (ראשון) שמונה מטרות טרור נוספות ששייכות לחמאס ברצועת עזה. זאת, לאחר פיצוץ מטען החבלה בגבול שהוביל לפציעתם של ארבעה חיילים ושיגור הרקטה לעבר ישראל אמש, שפגעה בגג בית. 

 

לפי הודעת דובר צה"ל, היעדים האחרונים שהותקפו הם מתחם צבאי במרכז הרצועה השייך למערכים צבאיים ייחודיים של חמאס, ובהם גם תשתיות לייצור אמצעי לחימה ואימונים. כמו כן, הותקפו באמצעות טנק שתי עמדות תצפית.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הבחין במחסום ונמלט: מרדף לילי הסתיים בהתנגשות חזיתית

בעזרת עגלת טרקטור וטנדרים: תיעוד החילוץ בנחל צאלים

לאחר הביקור בקבר ערפאת: מודי אירח את נשיא איראן רוחאני

 

 פגיעת הרקטה בבית במועצה האזורית שער הנגב
 

פגיעת הרקטה בבית במועצה האזורית שער הנגב (דוברות המועצה האזורית שער הנגב)

 

 

במהלך התקיפות נשמעו התרעות צבע אדום, שהתבררו מאוחר יותר כהתרעות שווא שכן לא אותרו שיגורים לעבר ישראל. האזעקות נשמעו במועצה האזורית אשכול, בשער הנגב, בשדרות ובאשקלון. במהלך הלילה הגיעו לבית החולים ברזילי שלוש תושבות אשקלון הסובלות מחרדה בעקבות האזעקות.

 

האזעקה הראשונה נשמעה בשעה 02:41 באזור המועצה האזורית אשכול. מספר דקות אחר כך נשמעה אזעקה באזור המועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. בשעה 02:53 החלה סדרה נוספת של אזעקות שנשמעו באזור שדרות, אשקלון והמועצות האזוריות חוף אשקלון ושער הנגב. הפלסטינים טוענים כי ניסו ליירט כלי טיס של חיל האוויר הישראלי, וכתוצאה מכך הופעלו האזעקות.

 

מהודעת דובר צה"ל נמסר כי "הוא רואה בחומרה רבה את הניסיון של ארגון הטרור חמאס לביצוע הפגנות עממיות וספונטניות לכאורה שנועדו להפוך את מרחב הגדר למרחב עימות ולבצע בו פעולות טרור שיביאו לערעור היציבות במרחב הרצועה". עוד נמסר מדובר צה"ל כי "חמאס אחראי לאירוע והשלכותיו כמו גם לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה, מעל ומתחת לקרקע".

 

 מפת התקיפות של צה"ל ברצועת עזה בעקבות המטען בגבול
 

מפת התקיפות של צה"ל ברצועת עזה בעקבות המטען בגבול(דובר צה"ל )

 

 

בתגובה לתקיפות צה"ל, חמאס הגיב כי הוא "מטיל על הכיבוש הישראלי את האחריות על התוצאות הצפויות של ההסלמה נגד העם בעזה". "היקף מעשי התוקפנות של הכיבוש נגד מוצבי ההתנגדות מראה כי הוא התכוון מראש להסלים את המצב ולהביא למתיחות. ההתנגדות הפלסטינית לא תוותר על חובתה להגן על בני העם הפלסטיני, ותיקח כל אחריות על מנת להגן עליו ולהתנגד לכל תוקפנות". 

 

בתוך כך, מבית החולים סורוקה נמסר כי מצבם של שניים מארבעת החיילים שנפצעו אתמול בפיצוץ המטען מוסיף להיות קשה, ומצב יתר הפצועים נותר בינוני. כל הארבעה נותחו אתמול בערב ובמהלך הלילה, על ידי צוותים כירורגיים כלליים, אורתופדים, פלסטיקאים, כלי דם, עויניים. הם סובלים מפגיעות רב מערכתיות.

 

כזכור, מטוסי חיל האוויר תקפו אתמול  מספר מטרות בעזה בעקבות הפעלת המטען בגדר הרצועה מוקדם יותר.  בין המטרות שהותקפו הייתה מנהרת טרור שיצאה משכונת זיתון לעבר שטח מדינת ישראל. עוד הותקפו מתחם צבאי במרחב נצרים ומתחם צבאי במרחב חאן-יונס ששייך לחמאס. הפלסטינים דיווחו כי נורתה אש נ"מ לעבר המטוסים על מנת לאלצם לעזוב את המרחב האווירי אך גורם בחיל האוויר מסר לחדשות עשר: "בשתי מילים קשקוש בלבוש". סוכנות הידיעות העזתית שיהאב דיווחה כי תקיפת צה"ל במזרח רפיח כוונה לעבר קבוצה של אנשים שניסו להסתנן לשטח ישראל. לפי הדיווחים, שניים נהרגו ושני נוספים נפצעו.

 

בד בבד, בחמאס אמרו כי ישראל נושאת באחריות להסלמה ברצועה. זמן קצר לאחר הדיווחים הפלסטיניים, נשמעו התרעות צבע אדום ביישובי עוטף עזה. אחת ההתרעות הייתה התרעת שווא אולם במקרה אחר זוהה שיגור לעבר ישראל ורקטה פגעה בגג בית ביישוב במועצה האזורית שער הנגב וגרמה נזק לרכוש. עם זאת, לא דווח על נפגעים.

 

בצה"ל אמרו כי התקרית בדרום הייתה פיגוע טרור חמור שיכול לערער את היציבות ברצועת עזה וכי ימונה צוות לחקירת האירוע. זאת במקביל להערכת מצב של הרמטכ"ל עם אלוף פיקוד דרום, מפקד חיל האוויר, ראש אמ"ן וראש אגף התכנון.