31.01.2018

11:56

האיחוד האירופי: "נעביר כ-150 מיליון אירו לפלסטינים ולאונר"א"

על רקע הודעת טראמפ על הפסקת הסיוע האמריקני, שרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני, הודיעה כי הארגון אימץ חבילת סיוע כספי לבניית החברה והכלכלה הפלסטינית

בווידאו: לאחר הקפאת המענק מטראמפ - בלגיה תתרום 23 מיליון דולר לאונר"א

 

 

על רקע הודעתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לעצור את הסיוע הכספי לפלסטינים ולאונר"א, הודיעה היום (רביעי) שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, כי הארגון אימץ חבילת סיוע הכוללות 42.5 מיליון אירו לחברה הפלסטינית. כמו כן, החבילה כוללת 107 מיליון אירו שיעברו לארגון אונר"א - סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים פלסטינים.

 

לדברי מוגריני, הסיוע הכספי ישמש ל"פעילות במזרח ירושלים ותמיכה בבניית מדינה פלסטינית דמוקרטית, ע"י רפורמות מדיניות ועזרה כספית לעסקים קטנים ובינוניים, חיזוק החברה הפלסטינית האזרחית ומתן אפשרות גישה למים וחשמל".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

סוכל פיגוע בנגוהות שבהר חברון: פלסטיני נעצר עם סכין

ישראל לסלובניה: להכרה בפלסטין יהיו השלכות שליליות על יחסינו

מסקנות התרסקות מסוק האפאצ'י: כשל בהתקנת מוט ההיגוי

 

 פלסטינים בבית ספר בעזה
 

יקבלו סיוע מהאיחוד האירופי. פלסטינים בבית ספר בעזה רויטרס

 

 

עוד הוסיפה מוגריני כי המטרה הבסיסית של מעורבות האיחוד האירופי היא פתרון שתי המדינות, וירושלים הבירה העתידית של שתיהן - ישראל ופלסטין. "כל מסגרת של שיחות משא ומתן צריכה להיות דו-צדדית וחייבת לכלול את כל השחקנים שהם הכרחיים לתהליך".

 

לפני שבועיים בלגיה הודיעה כי תעביר לאונר"א 23 מיליון דולר (19 מיליון אירו) בשלוש השנים הקרובות. סגן ראש הממשלה הבלגי, אלכסנדר דה קרו, מסר: "יש לי כבוד רב לעבודת אונר"א. בעזרת הארגון, חצי מיליון ילדים פלסטינים מסוגלים ללכת לבית הספר ולא ליפול קורבן להקצנה".

 

הודעת בלגיה הגיעה זמן קצר לאחר שבאונר"א קראו למדינות העולם לסייע ולהעביר לו תרומות. הבקשה הגיעה בעקבות החלטת ממשל טראמפ להקפיא את המענק האמריקני בשווי מיליוני דולרים, כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר. יו"ר הארגון טען כי החלטת ארה"ב עלולה "לשים שירותי בריאות, חינוך ומזון חיוניים בסכנה".

 

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון רויטרס

 

 

יממה לפני הודעת בלגיה, פורסם כי ממשל טראמפ החליט להמשיך ולהקפיא 65 מיליון דולר מהמימון שהוא מעביר לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם, אונר"א, ולהפשיר 60 מיליון דולר אותם יעביר לארגון ל"צרכים הומניטריים דחופים". כך הודיע גורם אמריקני בכיר. הקפאת חלק מהמימון האמריקני לאונר"א בוצעה כתגובה למהלכים הפלסטינים באו"ם לאחר הכרזת ירושלים של הנשיא טראמפ.

 

לפני כשבועיים, כאמור, נחשף בחדשות עשר כי ממשל טראמפ החליט להקפיא 125 מיליון דולר אותם היה אמור להעביר לאונר"א ב-1 בינואר. הכספים הוקפאו עד לסיום הדיונים הפנימיים בממשל וההכרעה לגבי המשך המימון לאונר"א. במהלך הדיונים הביעו נציגי משרד החוץ ומשרד ההגנה האמריקני התנגדות לקיצוץ המימון לאונר"א מחשש שהדבר יביא להתערערות המצב הביטחוני במחנות הפליטים בירדן, לבנון ועזה. מנגד, שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי ובכירים בבית הלבן תמכו בהקפאת הכספים.