30.01.2018

11:57

היועץ המשפטי לממשלה הכריע: נתניהו יעיד בפרשת הצוללות

מנדלבליט קבע כי רה"מ ימסור את עדותו - בשלב זה עדות בלבד ולא חקירה באזהרה. זאת, למרות שהמשטרה טרם ביקשה את מסירת העדות

פרשת הצוללות: היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, הכריע היום (שלישי) כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ימסור עדות בחקירת תיק 3000 – היא פרשת הצוללות. החלטתו באה על אף שהמשטרה טרם ביקשה ממנו את עדותו של נתניהו. בימים הקרובים הצדדים צפויים לתאם את זמן מתן העדות. נכון לשלב זה, מדובר בעדות בלבד שראש הממשלה ימסור, ולא בחקירה באזהרה.

 

הודעת משרד המשפטים, בתגובה לפרסום הבוקר כי המשטרה כבר ביקשה מהיועמ"ש לקבל את עדותו של נתניהו, אך זה סירב, הגיעה על מנת לעצור את הדיווחים. לפי הודעת המשרד, "בקשה כזו לא הועברה עד כה ליועץ המשפטי לממשלה מטעם המשטרה, וגם לא  לפרקליט המדינה או לפרקליטות המלווה".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אחרי פגישת נתניהו-פוטין: משלחת רוסית בכירה תגיע לשיחות בי-ם

מתווה קצבאות הנכים אושר בוועדת השרים לחקיקה

סוכן סמוי מנתיבות הפליל 27 חשודים בסחר בסמים ואמצעי לחימה

 

 היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ארן דולב

 

 

בתוך כך, הבוקר חשף העיתון "ידיעות אחרונות" כי עד המדינה בפרשת הצוללות מיקי גנור העיד כי במהלך שיחותיו עם עו"ד דוד שמרון השתמשו השניים בשמות קוד עבור ראש הממשלה בנימין נתניהו והשליח המדיני ומקורבו של נתניהו יצחק מולכו. עוד אמר כי נעזר בשירותי שמרון בעקבות קשריו עם נתניהו ונגישותו לבכירי השלטון. 

 

לפי העדות, ראש הממשלה כונה "החבר" ואילו מולכו כונה "הגיס". לפי גנור הוא שאל באחד המקרים את שמרון כיצד מתקדמת עסקת הצוללות של התאגיד הגרמני "טיסנקרופ" מול משרד הביטחון וגם ביקש מעורך הדין לערב את נתניהו. לטענתו שמרון ענה: "אבקש מהגיס. הוא כבר ידבר עם החבר".

 

ראש הממשלה הגיב לדיווח בעמוד הפייסבוק שלו וטען כי מדובר ב"פייק ניוז": "הבוקר פרסם ״ידיעות אחרונות״ ידיעה שקרית נוספת לפיה היועץ המשפטי לממשלה מסרב לאפשר למשטרה לחקור אותי בפרשת הצוללות. כמה שעות לאחר מכן פרסם משרד המשפטים הכחשה גורפת: 'אין שחר לטענה כאילו חוקרי המשטרה העבירו ליועץ המשפטי לממשלה בקשה לגבות את עדותו של ראש הממשלה בפרשת הצוללות וכלי השיט, ושהוא לא נתן אישור לכך. בקשה כזו לא הועברה עד כה ליועץ המשפטי לממשלה וגם לא לפרקליט המדינה או לפרקליטות המלווה. בהקשר זה, הידיעה שפורסמה כוזבת לחלוטין'. הנה עוד דוגמה חיה לפייק ניוז, כפי שקורה כמעט כל יום במסגרת קמפיין ההכפשות שמטרתו הפלת ממשלת הליכוד בראשותי שלא באמצעות הקלפי. בניגוד למה שחושבים בתקשורת, הציבור חכם ומבין בדיוק מה מנסים לעשות כאן. גם הפעם זה לא יעזור להם. אתם כבר יודעים למה".

 

 מיקי גנור
 

מיקי גנור חדשות עשר

 

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "זו עוד הדלפה מגמתית בניסיון לפגוע בראש הממשלה. נתניהו לא מכיר את גנור ולא ידע דבר על קשר כלשהו בין גנור לדוד שמרון וחברת טיסנקרופשמרון ומלכו מעולם לא שוחח עם ראש הממשלה בנושא.כל ההחלטות על הצוללות וכלי השייט התקבלו בתהליכים מוסדרים ומתועדים, והשיקולים היחידים שהנחו את ראש הממשלה בנושאים אלה ואחרים הם בטחון המדינה וטובתה".

 

התגובה המלאה שהועברה ממשרד המשפטים: "נבקש להבהיר כי אין שחר לטענה כאילו  חוקרי המשטרה העבירו ליועץ המשפטי לממשלה בקשה לגבות את עדותו של ראש הממשלה בפרשה 3000 (הצוללות וכלי השיט) והוא לא נתן אישור לכך. הרינו להבהיר בזאת כי בקשה כזו לא הועברה עד כה ליועץ המשפטי לממשלה מטעם המשטרה, וגם לא  לפרקליט המדינה או לפרקליטות המלווה.  בהקשר זה, הידיעה שפורסמה כוזבת לחלוטין. לגבי יתר הפרטים שהתפרסמו - אנו מציעים להיזהר מפרסומים כאלה ואחרים על מהלך החקירה, שמטבע הדברים הם חלקיים, לעיתים גם מגמתיים, ולא בהכרח משקפים את המציאות. נוכח העובדה שהחקירה מתנהלת ועל מנת שלא לפגוע בה, לא נוכל לפרט מעבר לכך, לעת הזו. כך באשר לחומרי חקירה למיניהם, וכך באשר לדברים המיוחסים ל"מקורבים" או "גורמים בסביבתו" של בעל תפקיד כזה או אחר, וכיוצא באלה, היוצרים בציבור רושם שגוי כאילו מדובר במידע המתפרסם מטעם או על דעת הגורמים הנוגעים בדבר, בשעה שאין זה מצב הדברים. הרינו להבהיר כי כל פרסום הוא באחריות המפרסם בלבד".