BETA

09.01.2018

11:14

עודכן:

ראש המוסד: יש לנו עיניים באיראן - ההפגנות לא יערערו את המשטר

בכנס במשרד האוצר הוסיף ראש ארגון הביון, יוסי כהן, כי תהליך שינוי המדיניות כלפי טהראן מצד ממשל טראמפ הוא דרמטי לטובת ישראל: "יש שיתוף פעולה הולך וגובר עם ארה"ב"

בווידאו:  גם אם ההפגנות באיראן ידוכאו – השינוי כבר התחיל

 

 

ראש המוסד יוסי כהן העריך הבוקר (שלישי) בכנס של אגף הממונה על השכר במשרד האוצר כי ההפגנות באיראן לא יביאו לערעור המשטר. "יש לנו עיניים ואוזניים ויותר מכך גם באיראן", אמר כהן.

 

לדבריו, "האזרח האיראני יצא להפגנות על רקע מצבו הכלכלי והציפייה מהנשיא חסן רוחאני לשפר את הכלכלה. זה מה שהוציא אותם לרחובות. לא צריך לפתח ציפיות, על אף שאשמח מאוד לראות מהפכה חברתית באיראן. זה אולי יקרה בעתיד".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

קיבלה קנס מהרכבת הקלה - ושילמה אותו במטבעות של עשרות אגורות

פציעת הצעירה מפיצוץ בירכא: מתחזק החשד כי מדובר בטעות בזיהוי

לראשונה זה שנתיים: שיחות בין קוריאה הצפונית לדרומית

 

עוד הוסיף כהן כי מול המפגינים באיראן עומדים כוחות שפועלים במאמץ גדול מאוד כנגד כל מי שינסה להרים ראש במדינה. "חווינו את זה במהפכה הירוקה שדעכה ב-2009 ורואים את זה עכשיו".

 

לדבריו, "התחמשות איראן בנשק מדויק, בתוך איראן ומחוצה לה, זו דאגה הולכת וגוברת גם לשלומו של המזה"ת כולו. אנו שומעים שדאגתם של מנהיגים בעולם הסוני לגבי איראן גוברת כמו זו של מדינת ישראל. שומעים את זה בכל מקום", אמר. עוד הוא אמר כי כלכלתה של איראן צומחת וכי ניתן לראות מהנתונים את החלוקה הפנימית הפיננסית של המשטר - "יותר כסף מופנה לביטחון, למודיעין ולמה שאנו קוראים היום ההתפשטות האיראנית במזרח התיכון ומעבר לו".

 

 ראש המוסד, יוסי כהן
 

ראש המוסד, יוסי כהן חדשות עשר

 

 

כהן הבהיר כי תהליך שינוי המדיניות כלפי איראן והמזרח התיכון מצד ממשל טראמפ הוא דרמטי לטובה מבחינת ישראל, אך עדיין לא הושלם. "יש לנו שיתוף פעולה הולך וגובר עם ארה"ב שבשנה האחרונה משנה מדיניות", אמר. "האם תהליך שינוי המדיניות הסתיים? לא. הוא עוד לא הושלם. אבל תחת ממשל טראמפ רואים שינויים דרמטיים בהבנה האמריקנית את האיומים האסטרטגיים. השינוי הזה הוא לטובה מבחינתנו. אנו רואים שינוי לטובה מצד ממשל טראמפ, שינוי שעשוי לקחת יותר בחשבון את האינטרס הישראלי הביטחוני ולהקל על המאבק שלנו לגרום להתפשטות האיראנית לשנות כיוון".

 

כהן ציין בנאומו כי מתודולוגיית ההובלה מאחור של ממשל ברק אובמה במזרח התיכון, בה לא היתה הובלה מהחזית, יצרה ואקום שאליו נכנסו כוחות אחרים ובראשם איראן, וכן הביאה למלחמה הבלתי נגמרת בסוריה. "בשל הוואקום שנוצר, איראן יכולה לעבוד באין מפריע באזור ולהיכנס לעיראק כי יש בה המון שיעים ולהפעיל כוחות שיעים שמהווים חלק מהמארג הלאומי", אמר כהן.

 

"הם עושים אותו דבר בסוריה, משתפים פעולה עם אסד ונלחמים יחדיו נגד המורדים, יש שיגידו גם בדאע"ש. בלבנון הם עושים את זה עם חיזבאללה. זה מביא לכך שנוצר מסדרון אווירי ויבשתי ששופך למזה"ת לוחמים שיעים מדגמים שונים - חלקם אינם איראנים לחלוטין חלקם אפגנים. הם מאוד אידיאולוגים ונחושים להשיג השפעה במזה"ת. יחד עם השיעים בגבולינו הצפוני נוצרות קואליציות מטרידות מאוד", הוסיף.

 

יש לציין כי ההפגנות באיראן דעכו בימים האחרונים, אך המחאה עדיין פעילה, 10 ימים לאחר שהחלה. משמרות המהפכה טענו כי המחאה דוכאה לחלוטין בהצלחה, "בעזרת העם וכוחות הביטחון", אך לפי הערכות השינוי ברפובליקה האסלאמית כבר יצא לדרך.

 

המנהיג העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, התבטא היום ואמר כי "ארה"ב, ישראל ומדינה במפרץ תכננו יחד כאוס ומהומות באיראן". לדבריו, אחת המדינות העשירות במפרץ היא זו שמימנה את ההפגנות נגד המשטר.

 

איראניים מפגינים בעיר הבירה טהראן
 

איראניים מפגינים בעיר הבירה טהראן רויטרס

 

 

עוצמת ההתרסה של האזרחים מול המשטר עלתה מדרגה בהפגנות הנוכחיות, וכך גם הביקורת על ההשקעה של השלטון במדינות והגופים אחרים, בין השאר בחמאס ובחיזבאללה. לפי הערכות, ההפגנות ישפיעו על זהות המנהיג הבא של המדינה, לאחר מותו של עלי חמינאי בן ה-79, החולה בסרטן וככל הנראה לא יאריך ימים.

 

בשבוע שעבר פנה ראש הממשלה בנימין נתניהו למפגינים האיראניים ובמקביל תקף את הנשיא, חסן רוחאני. "המשטר האכזרי באיראן מוציא עשרות מיליארדי דולרים על הפצת שנאה. הכסף הזה יכול היה לשמש לבניית בתי ספר או בתי חולים", אמר אז, "אין זה פלא שאבות ואמהות צועדים ברחובות. המשטר פוחד מהם, מעמו שלו. זאת הסיבה שהם כולאים סטודנטים. זאת הסיבה שהם אוסרים על רשתות חברתיות. אולם אני משוכנע שהפחד לא ינצח. כיוון שהעם האיראני הוא חכם, מתוחכם וגאה. היום, הוא מסכן הכול למען החופש". 

 

עוד הוסיף נתניהו: "שמעתי היום את טענתו של הנשיא רוחאני שישראל עומדת מאחורי ההפגנות באיראן. לא רק שזה שקר. זה נלעג. שלא כמו רוחאני, אני לא אעליב את העם האיראני. מגיע להם יותר. איראנים אמיצים נוהרים לרחובות. הם חותרים לחופש, לצדק, לחירויות הבסיסיות שנשללו מהם במשך עשרות שנים", אמר ראש הממשלה".

 

בסוף השבוע התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדון במחאה באיראן, לבקשת ארצות הברית. במהלך הדיון הפנו נציגי המדינות ביקורת על ארה"ב בשל התערבותה לטובת המפגינים. שגריר צרפת באו"ם, פרנסואה דלאטרה, אמר בדיון כי למרות שהאירועים בבמדינה מדאיגים, הם לא מהווים סכנה לשלום ולביטחון הבינלאומי. "מדובר בעניין פנימי של טהראן. עלינו להיזהר מפני ניסיונות לנצל את המשבר הנוכחי, בדרך שתביא לתוצאה הפוכה מזו המתבקשת", אמר השגריר.