BETA

14.12.2017

22:11

עודכן:

מי האחראים למחדלים שישלחו הביתה את עובדי טבע?

ברשימת הסיבות שהובילו לקריסת החברה עומדות רכישת חברות יקרות באמצעות הלוואות עתק, שכר גבוה לקומץ בכירים ואובדן מוקדם מדי של הבלעדיות על "קופקסון" • "אנליסט"

שורשי הכשלים שהובילו את חברת "טבע" לקריסה כלכלית מצויים בהחלטת החברה לרכוש את "אלרג'ן", אחת המתחרות הגדולות שלה, בסכום חסר תקדים של 41 מיליארד דולר, ביולי 2015.  אדריכל המהלך הוא ארז ויגודמן, מנכ"ל "טבע" הטרי, שמוכתר כ"גאון" בעיתונות הכלכלית ומבטיח לבנות בעקבות העסקה את חברת התרופות הגדולה בעולם.

 

הבעיה היא, שאת התמורה לרכישה טבע לא שילמה במזומן – אלא דרך הלוואות גבוהות, שאותן היא תצטרך לפרוע בקצב של מיליארדים כל שנה. כאן החלו להשתבש התכניות, כשמחירי התרופות בעולם יורדים בשיעורים חדים, בין היתר בעקבות המתקפה שמובילים הדמוקרטים על חברות הפארמה, בקמפיין הנשיאות האמריקני. ברבעון אחד, רק שלושה חודשים, טבע רושמת הפסד ענק של 6 מיליארד דולר. 

 

 הפגנת עובדי טבע
 

הפגנת עובדי טבע( גלעד שושן)

 

 

זמן קצר לאחר מכן, טבע קונה במזומן יצרנית בשם "רימסה" ממקסיקו – תמורת שני מיליארד וחצי דולר. רק אחרי העסקה היא טוענת שנפלה קורבן להונאת ענק, כלומר שילמה ביוקר בעבור חברה כושלת שהציגה לדבריה נתונים כוזבים.

 

אבל בעיקר, טבע טועה שוב בינואר האחרון, כשהיא מעריכה שתרופת הדגל "קופקסון" אינה צפויה להיתקל בתחרות עד סוף 2017. למרות ההערכה, "מיילן", מתחרה אמריקנית, קיבלה אישור להפיץ את המוצר ונגסה ברווחים של החברה מפתח תקווה.

 

 

 

לא פחות מהשגיאות עצמן, מחדל נוסף מתייחס לתגמולים המפנקים להם זכו מנהלים שחתומים על הקריסה. ב-3 השנים שלו בחברה, וידוגמן הרוויח לא פחות מ-15 מיליון דולר. מחליפו הזמני, יצחק פטרבורג, קיבל לפי הפרסומים 2 מיליון וחצי דולר. בתקופתו גם צנחה המניה לשפל של שנים רבות – אבל השכר לבכירים המשיך לזרום ולרוקן את הקופה.

 

מנכ"ל טבע, קאר שולץ
 

מנכ"ל טבע, קאר שולץ חדשות עשר

 

 

כמו כן, האימפריה הזו קיבלה ממשרד האוצר במשך כעשור הקלות מס במעל ל-20 מיליארד שקלים, תחת הבנה ברורה שתישאר מעסיקה ישראלית משמעותית, בעיקר באזורי הפריפריה. גם כשהוויתור לטבע נתקל בביקורת ציבורית ותקשורתית, שרי הממשלה, כמו למשל נפתלי בנט, התגייסו למערך ההסברה של החברה. מצד שני, החברה מעולם לא אולצה לחתום על מסמך שמתנה את קבלת ההטבות במכסה, אפילו מינימלית, של עובדים. כך קרה שלמחדל הפיטורים הנוכחי, שותפה בעקיפין המדינה.

 

בהודעה לבורסה טבע מתייחסת גם לאפשרות שתאבד כמה מהטבות המס בעקבות היקף הפיטורים בישראל. החברה מתחייבת גם להפעיל מערך השמה, כדי לסייע ל-1,700 איש שפוטרו למצוא מחדש עבודה. כל זה לא משפר את הרגשתם הקשה של המפוטרים.​

 

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח הערב (חמישי) בטלפון עם יושב ראש ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בסוגיית הפיטורים בחברת טבע. נתניהו אמר לניסנקורן כי יפעל למזער את הפגיעה בעובדים ולמנוע את סגירת המפעל בירושלים. עוד הוא הוסיף כי בכוונתו להיפגש בתחילת השבוע הבא עם מנכ״ל חברת טבע, קאר שולץ, על מנת לטפל בנושא.

 

 ראש הממשלה נתניהו
 

ראש הממשלה נתניהו(רויטרס)

 

 

זמן קצר לאחר מכן, שר האוצר משה כחלון הגיב לראשונה להודעת הפיטורים ואמר כי ייפגש עם מנכ"ל טבע, קאר שולץ, בשבוע הבא בעת ביקורו בארץ. "כואב את כאבם של של כל עובדת ועובד. נעשה את כל הנדרש בכדי לצמצם את היקף הפיטורים בישראל.

 

עוד אמר כחלון כי הוא "מצפה מהחברה שהייתה במשך עשרות שנים סמל ישראלי להצלחה בינלאומית לפעול ביתר שאת בכדי למזער את הפגיעה בעובדים בישראל. ממשלת ישראל תשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה על מנת לסייע לכל עובד שימצא את עצמו מחוץ לשוק התעסוקה".

 

מוקדם יותר מאות מפגינים חסמו כבישים והבעירו צמיגים בפארק "הר החוצבים" בירושלים, בשערי מפעל "טבע" על רקע הודעת החברה. חברת טבע הודיעה היום רשמית כי בישראל יפוטרו לפחות כ-1,700 עובדים. מדובר בפחות מההערכות האחרונות שעמדו על 3,000-2,000 עובדים. זמן קצר לפני כן, החברה העבירה הודעה לבורסה שבה הכריזה על פיטורים של 25% מעובדי החברה ברחבי העולם, כ-14 אלף אנשים.