BETA

13.12.2017

23:07

עודכן:

בשל אילוצי הרחוב הפלסטיני - אבו מאזן עובר "לציר הרשע"

בוועידת המדינות המוסלמיות באיסטנבול הוכיח יו"ר הרשות הפלסטינית כי הוא מצטרף לצדם של ארדואן, איראן וחמאס וזונח את ארה"ב כמתווכת בתהליך שלום עתידי • פרשנות

בעקבות הכרת הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בירושלים בירת ישראל, ברחוב הפלסטיני ישנו ייאוש שלא נראה כמוהו מעולם, גם לא בימי ערפאת. 

 

אף פעם האמריקנים לא הטילו "פצצה" כזו שגרמה למנהיג פלסטיני להיות מחויב לקחת צד. כעת זה מה שקרה ליושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ואין לו ברירה אלא לעבור ל"ציר הרשע" של איראן-ארדואן-חמאס. בוועידת המדינות המוסלמיות שהתכנסה היום (רביעי) באיסטנבול, הוא הוכיח כי הוא זונח את האמריקנים בכל הקשור לתיווך וליוזמת שלום עתידית עם ישראל.

 

בנוסף, הוא מתכנן מהלך מתריס נגד ארה"ב וינסה להשיג הכרה ממדינות אחרות שמזרח ירושלים תיחשב בירתה של פלסטין. הוא מסוגל להשיג הכרה שכזו. 

 

 אבו מאזן בפסגת ארגון שיתוף הפעולה האיסלאמי
 

מתכנן מהלך מתריס נגד ארה"ב. אבו מאזן בפסגת ארגון שיתוף הפעולה האיסלאמי רויטרס

 

 

לא רק זאת, סקר שנערך בשטחים מגלה ש-70% מהפלסטינים מאמינים כי אבו מאזן נכשל בכל נושא הכרזת טראמפ והוא צריך להתפטר בשל כך. זה אף פעם לא הגיע למימדים כאלה ולכן צעדי הייאוש הללו של יו"ר הרש"פ.

 

יש לציין כי לוועידה היום שלחו סעודיה ומצרים שלחו רק סגל זוטר ונמנעו מלקבל החלטות. הם בעקביות אומרים לאבו מאזן - עוד חודש תקבל הצעה מהנשיא האמריקני וחבל לך לסרב לה.

 

המסרים שיוצאים מכיוון הוועידה בטורקיה לא מרגיעים את השטח. גורמים פלסטינים טוענים כי אבו מאזן ואנשיו אישרו לנקוט צעדים שלא ננקטו עד כה בכל המשברים וההסלמות מאז הוא נבחר ליו"ר הרשות. הם לא מפרטים באילו צעדים מדובר, אך מזהירים שאם לא יהיה שינוי, או יוזמה מדינית שאינה אמריקנית, האפשרות שבשטחים יפרוץ גל אלימות רחב היקף קרוב מתמיד.

 

 בנימין נתניהו
 

בנימין נתניהו( צילום מסך)

 

 

מוקדם יותר בכירים בבית הלבן מתחו ביקורת על נאומו של יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בפסגת המדינות המוסלמיות באיסטנבול, בו הוא שיבח את המהומות בהר הבית. "התבטאויות מהסוג הזה, שהן בדיוק מה שמנע את השלום במשך שנים ארוכות, לא מפתיעות אותנו ואנחנו צפינו שזו תהיה התגובה להכרזת הנשיא על ירושלים", אמרו.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב גם הוא לנאומו של אבו מאזן באירוע מצטייני המוסד בבית הנשיא ואמר כי "מוטב לפלסטינים להכיר במציאות ולפעול למען שלום ולא למען הקצנה".

 

בנאום נוסף שנשא היום יו"ר הרש"פ בפסגת ארגון שיתוף הפעולה האסלאמי הוא הודיע כי הפלסטינים יפנו למועצת הביטחון וידרשו חברות מלאה באו"ם. אבו מאזן גינה את הכרתו של טראמפ בירושלים בירת ישראל, ואמר כי בעקבות כך ארה"ב הפכה לסובייקטיבית ועל כן הפלסטינים לא יקבלו אותה כמתווכת בהסכם שלום עתידי בינם לבין ישראל. 

 

ג'יבריל רג'וב: "נתניהו משקר כשהוא אומר שלישראל יש קשרים עם המדינות הערביות"

 

בריאיון עם בכיר בארגון ברשות הפלסטינית, ג'יבריל רג'וב, הוא התייחס לוועידת המדינות המוסלמיות ואמר כי  במהלך הפסגה הביעו מדינות רבות את "תמיכתן במדינת פלסטין ואת התנגדותן הברורה להחלטה של טראמפ, עלינו לנצל את המומנטום הזה ולגבש תכנית פלסטינית כוללת שמטרתה להביא לסיום הפיצול הפלסטיני והקמת מדינה לעם הפלסטיני. התכנית צריכה להתייחס לסוגיית הקמת המדינה, סוגיית ירושלים וסוגיית הפליטים", אמר.

 

עוד הוסיף רג'וב כי "אמריקה הגישה את התפטרותה כנציגת העולם שמטרתה לתווך בסכסוך הישראלי פלסטיני בכך שהיא בחרה להתבצר יחד עם ישראל באותה עמדה. אני קורא למדינות הערביות לא לקבל את סגן נשיא ארה"ב, ההנהגה האמריקנית צריכה להבין שאי אפשר לכבוש את רצונו של העם הפלסטיני, היא אינה מבינה מה המשמעות של התעסקות עם סוגיית ירושלים".

 

לדבריו, ,העיר ירושלים צריכה להיקרא "אל-קודס" בכל השפות, לא ירושלים. נתניהו משקר כשהוא אומר שלישראל יש קשרים עם המדינות הערביות. אנחנו רוצים שארצות אירופה יבינו שאנחנו לא נשלם את החשבונית שבידי הישראלים בנוגע לשואה. האירופאים הם אלה שביצעו את הפשע נגד היהודים – עליהם לשלם, ולא לתת למצב שהחשבונית הזו משולמת על חשבון המדינה הפלסטינית".