BETA

20.06.2018

11:34

 קייט והארי
קייט והארי,
גלמור

חברות והרגל: הדברים שלא ידעתם שמחריבים את התשוקה

חברות טובה עשויה לבנות קשר וגם להרוס את התשוקה. הנה כל הדברים שלא תארתם לעצמכם שעלולים להרוס לכם את התשוקה בקשר

חברות טובה מעידה על קשר רגשי חזק, על תחושת חיבור, אכפתיות, יכולת להיחשף, להישען, להיתמך, אך לא בהכרח תורמת לנו לחשוק אחד בשנייה.

 

לעיתים חברות יכולה להגביר תשוקה (בעיקר בקשר ארוך שנים) – אנחנו נרגיש נוח עם עצמנו ועם גופינו כאשר אנחנו נכנסים למיטה עם בן/ת זוג שמכירים אותנו, אוהבים אותנו ומקבלים אותנו כמו שאנחנו. החברות תביא למצב של תחושת נינוחות עם הגוף ואפשרות להשתחרר, להתמסר, לרצות לענג, להעז, לדבר ולהגיד מה עושה לנו טוב ומה לא. נוכל לדבר על פנטזיות, צרכים וסודות מבלי להרגיש חשופים או מאוימים ממה שהשני יחשוב או יעשה עם הפתיחות שלנו.

 

מלבד חברות שיכולה להעצים תשוקה או לחסלה, ישנם מספר גורמים שגורמים לתשוקה לדעוך:

 

החלפת תפקידים

 

לעיתים אנחנו שוכחים איך להיות גבר ואישה ומחליפים את התפקידים להורה-ילד, מטפל-מטופל, בוס-עובדת, בוסית-עובד וכו. החלפת התפקידים מביאה למצב של היעלמות התשוקה. ילד לא נמשך להורה שלו, מטפל לא יקיים יחסי מין עם המטופל שלו וכו. בהחלפת התפקידים נוצרות מעמדות- האחד למעלה והשני למטה, אין שיח פתוח וחופשי בהיבט המיני. כאן יכולה להתקיים חברות נפלאה, אך לא תשוקה ומיניות טובה.

 

היעדר ריגושים

 

בתחילת קשר ישנם המון ריגושים, מפרפרים בבטן מלפני כל פגישה ועד חיזור יום יומי שמלווה בהפתעות, מתנות קטנות או גדולות, פתקים, מסרונים, התרגשות, הרעפת מחמאות, רצון להשקיע, לחדש, לרגש, מתן תשומת לב בכל הצורות והגדלים. עם הזמן אנחנו מתרגלים אחד לשנייה, מתרגשים פחות, מפתיעים פחות (אם בכלל), לא יוצרים ריגושים וכאשר הריגושים יורדים, התשוקה יורדת.

 

היעדר געגועים

 

הימצאות יום אחר יום עם אותו אדם, הופכת את העניין למובן מאליו, הכל נראה אותו הדבר, מרגיש אותו הדבר. היעדר מרחק או געגוע, מביאה למצב של תרדמת. מרחק ואיחוד מחדש גורמים לגעגועים, מעוררים חשק, מחברים אותנו ליכולת לדמיין ולחשוב על בן/ת הזוג ועל הרצון שהם יהיו איתנו כאן ועכשיו. התרחקות יזומה מפעם לפעם יכולה לעורר תשוקה מחדש. סעו בנפרד למספר ימים, צאו עם חברים, עשו דברים ופעילויות לא רק עם בני הזוג, אפשרו לעצמכם להתגעגע, לרצות להיות ביחד. געגוע מגביר תשוקה!

 

חוסר ביטחון של אחד מבני הזוג

 

ביטחון עצמי, כריזמה, עצמאות, עמידה מול קהל, דימוי וערך עצמי גבוה, אופטימיות, חיוביות, כל אלו גורמים לנו להימשך. כאשר אחד מבני הזוג משדר חוסר ביטחון, ביישנות יתר, חוסר כריזמה, שליליות, כאשר הוא נתפס כחלש או תלותי, המשיכה אליו יורדת. כאשר אנחנו רואים אחרים נמשכים לבני הזוג שלנו, הדבר גורם לנו להמשך אליהם יותר. כאשר האדם משדר ביטחון וכריזמה, עצמאות והנהגה, הוא ממגנט אליו אנשים, וכאשר הוא חסר ביטחון, אנשים אינם מתמגנטים או נמשכים אליו. הזדקקות ותלותיות מכבות תשוקה! (דאגה ותמיכה חשובות לאהבה אך לא לתשוקה).

 

החיים עצמם

 

עומס, עייפות, כביסות, ניקיונות, ילדים, הסעות, ארגונים, תכנונים, עבודה, כל אלו גורמים לנו לתחושת מותשות, תסכול, רצון לנוח, צורך בשקט, בזמן לעצמנו. אם נוסיף להם דאגות, חרדות ופחדים, אנו נכבה את התשוקה כמעט לגמרי. דאגות כלכליות גם הם מחסלי תשוקה- גורמים לאי שקט, לחוסר וודאות וחוסר ביטחון.

 

במקרים האלו, יש לדאוג לזמן לבד, זמן זוגי, חוויות משותפות. חשוב לעבוד על אמונות שמנציחות תחושת חסר וללמוד להכניס מחשבות שמזמנות שפע (בכל תחומי החיים). בקשת עזרה, חלוקה במטלות ובתפקידים, תפחית את העומס ותאפשר פניות.

 

הזנחה

 

לטיפוח חשיבות רבה, הזנחה מרחיקה אותנו מעצמנו ובני זוגנו. ריח גוף, מראה חיצוני, עלייה במשקל, היגיינה אישית כל אלו ישפיעו על המשיכה של בני הזוג אלינו ועל התחושה שלנו עם עצמנו. כאשר אחד או שני בני הזוג מזניחים את עצמם, הם מייצרים תחושת מיאוס וחוסר רצון למגע וקרבה מבן/ת הזוג. חשוב להקפיד על טיפוח אישי, תזונה טובה, שמירה על ריחות נעימים ומראה רענן.

 

 

הדר זוהר, מאמנת ומלווה תהליכי זוגיות www.hadarzohar.com