BETA

03.05.2018

12:26

למה אנחנו בוגדים?
למה אנחנו בוגדים?,
אינסטגרם קלואי קרדשיאן

50% בוגדים: מה הסיבה השכיחה לבגידה?

למה כל כך הרבה זוגות בוגדים זה בזה, איך ניתן למנוע את הבגידה ולמה לא כדאי לכם לבגוד כנקמה? הדר זהר בכתבה שתרגיע אתכם ממחשבות על בגידה

לאורך ההיסטוריה, אנו עדים ל"רומנים" מחוץ לנישואין והם תמיד נחשבו לדבר אסור. כבר בעשרת הדיברות מופיע הציווי "לא תנאף". ובכל זאת, תופעת "רומן מחוץ לנישואין" הינה תופעה שכיחה ורווחת. מחקרים מראים שבכ- 50% מהזוגות לפחות אחד מבני הזוג בגדו ושכ75% חשבו על בגידה (הנתונים זהים לנשים וגברים). אומנם אנחנו נוטים להפיל את רוב האשמה על הצד הבוגד, אך כמו בכל דבר שקשור לזוגיות- צריכים שניים לטנגו. למה בעצם מתרחשות בגידות?

 

1. ירידה ברגשות ובמשיכה

 

במסגרת מחקר שנערך בארה"ב, נראה כי ירידה ברגשות ובמשיכה כלפי בן או בת הזוג הינן שתי הסיבות המרכזיות שמובילות לרומן מחוץ לנישואין. הנחקרים סיפרו על תחושות של חוסר הערכה, התעלמות וחוסר תשוקה ומשיכה כלפי בן/ת הזוג. הם שיתפו שכבר לא אוהבים או נמשכים אל בני הזוג כמו בעבר.

 

2. תחושת מיצוי וחוסר עניין משותף

 

תחושת שיעמום, מיצוי, חוסר עניין, הרגשה שאין על מה לדבר, אין תחומי עניין משותפים, כבר לא מתחשק לצאת ביחד, לבלות, ולהעמיק את הקשר - כל אלו עלולים להוביל לבגידה. ישנה תחושה שנגמרו הריגושים שהכל שיגרתי, קר ומוכר. חשוב לזכור שהשגרה הורגת את הזוגיות. מחקר שהתפרסם בשנת 2010 מראה שרוב הזוגות חושבים "שכולם בוגדים", מה שנותן להם את הלגיטימציה לעשות זאת ולחשוב שיצאו מזה בשלום.

 

3. צרכים אינטימיים שונים

 

לעיתים יש פערים בצרכים המיניים, כשהאחד זקוק ליותר סקס מהשני, הצורך הגבוה של האחד מייצר תחושת לחץ על בן/ת הזוג והתוצאה היא דחייה. התחושה של להיות דחוי הולכת ומצטברת אצל בן הזוג והוא אינו יכול לעמוד בכך יותר. מצד אחד צרכיו לא מתממשים ומהצד השני האגו, הערך, הדימוי והביטחון העצמי שלו נפגעים, תחושת הבדידות הולכת ומתגברת ובמקום לטפל בבעיה עם בן/ת הזוג, "הדחויים" מוצאים את עצמם בוגדים.

 

4. מחפשים תשומת לב במקום אחר

 

עם הזמן, אנו הופכים פעמים רבות למובן מאליו עבור בני ובנות הזוג. חוסר יחס, היעדר חיזור, חום, תשומת לב, פירגון והעצמה גורמים לתחושה שהפכנו לשקופים, לבלתי נראים. חום ואהבה הינם הישרדותיים וברגע שאנחנו מפסיקים לגעת, לחבק, לפרגן, לחזר, להתייחס האחד לשנייה, נוצרת תחושת ריקנות ומתחילים לחפש את תשומת הלב במקורות אחרים.

 

5. כך ידידות הופכת לה לרומן

 

פתיחות, שיח מקדם, שיתוף בתחושות וברגשות הינם קריטיים לשמירה על מערכת יחסים תקינה. כאשר קיים חוסר תקשורת, תחושה שאין הקשבה, שצד אחד לא מעניין או מתעניין בשני, נוצר ריחוק. במצב כזה בן או בת הזוג יחפשו מישהו שיקשיב להם, שיתעניין בהם ויגרום להם להרגיש מוערכים. קשר שמתחיל בידידות מחוץ לנישואין יכול להתפתח לרומן.

 

 בגידה

נקמה היא לא הפתרון( פוטוליה)

 

 

 

איך נמנע מבגידות ?

 

 

1. משקיעים בהורמון הנכון

 

אוקסיטוצין הינו הורמון "האהבה", הוא מופרש ממבט עיניים, מגע של עור בעור, נשיקה, חיבוק, צחוק וחוויות נעימות משותפות. ההורמון הזה מופרש באופן מוגבר בתחילת קשר וככל שאנו נוגעים פחות, מסתכלים בעיניים פחות, מבלים פחות וכו הפרשתו מתמעטת. ככל שנדאג שיופרש יותר אוקסיטוצין, אנו נדאג לשמר את הרגשות ותחושת האהבה בתוך הזוגיות.

 

2. מחזירים את הריגושים לקשר

 

חשוב לזכור שמערכת יחסים טובה ומספקת דורשת מאמץ תמידי- אל תיכנעו לשגרה ואל תאמרו משפטים כמו "אין לי כוח", "יהיה בסדר" וכו, שום דבר לא יהיה בסדר אם לא תדאגו לכך. דאגו לחדש, לעניין, לחוות, לפרגן לחזר ולהפתיע את בני הזוג.

 

3. מחדשים במיטה ולא במצעים

 

גם סקס יכול להפוך לשיגרתי ומשעמם. חשוב להיות פתוחים, לחדש, לנסות תנוחות חדשות, מקומות חדשים, להיות הרפתקנים ברצון לענג אחד את השנייה. ניתן להכניס אביזרי סקס, סרטים שמעוררים תשוקה, להתחפש, להחליף תפקידים וכו. ספקו את הפנטזיות שלכם בתוך הזוגיות ולא מחוץ לה.

 

4. שיחות מקרבות

 

חשוב לקיים בכל יום שיחה זוגית של 20 דקות ללא מסכים או הפרעות. דברו באופן פתוח וסומך על התחושות, הרגשות, הצרכים והבקשות שלכם אחד מהשנייה. חשוב להימנע מביקורת ולהרבות במגע והכלה בשיחות הללו.

 

5. נקמה היא לא הפיתרון

 

לעיתים ישנו רצון לבגוד בבן או בבת הזוג כנקמה על חוסר יחס, על תחושת בדידות, על בגידה שלהם, על חוסר במתן תשומת לב או הקדשת זמן וכו. בגידה כזו רק תחמיר את המצב ולא תאפשר לצמוח ולחזור לזוגיות תקינה. במקרה וישנה תחושה של רצון לנקום בבן או בבת הזוג ההמלצה היא לפנות לגורם שלישי מקצועי (טיפול או ייעוץ זוגי).

 

הדר זוהר, מאמנת ומלווה תהליכי זוגיות, www.hadarzohar.com