29.08.2018

10:34

 יקנעם
יקנעם,
עיריית יקנעם

תקדים מסוכן? המדינה לא הציבה מחיר מקסימום למ"ר במחיר למשתכן

מכרז ל-300 דירות ביקנעם עילית שנכשל בחודש מאי פורסם שוב ללא מחיר מקסימום לקבלנים - ושווק בהצלחה • אם זה יהיה כך מעתה והלאה - ההנחות לרוכשים עלולות להימחק

המדינה הצליחה לשווק שני מגרשים ביקנעם עילית במסגרת מכרז מחיר למשתכן שנכשל ופורסם שוב - רק לאחר שהחליטה לא להציב מחיר מקסימום למ"ר דירתי לראשונה במכרזים של מחיר למשתכן. מדובר בתקדים שעלול להיות לרעת רוכשי הדירות כפי שנסביר בהמשך.

 

מדובר בקרקעות לבניית 300 דירות חדשות בשני מתחמים בשכונת שער הגיא, מתוכן 110 דירות יימכרו במסלול מחיר למשתכן והיתר יימכרו בשוק החופשי במחיר מלא. אותו מכרז פורסם כבר בחודש מאי אבל נכשל כאמור: הוא כלל קרקעות בשלושה מגרשים שונים לבניית 437 דירות (306 במחיר למשתכן והשאר בשוק החופשי). לשניים מהמגרשים (300 דירות) לא הוגשו כלל הצעות. 

 

לדברי שמאי המקרקעין אוהד דנוס, לשעבר יו"ר לשכת השמאים, "אם הקבלנים שזכו היו אלה שהציעו את ההצעה הנמוכה ביותר מבחינת מחיר למ"ר, אז יש כאן היצמדות לגישה שלא מספסרים בקרקעות מדינה. עם זאת, ברור שההנחה תתבטל כמעט לחלוטין כי גם המחיר הנמוך ביותר, סביר שהיה גבוה יותר מזה שהמדינה היתה קובעת. השאלה הגדולה היא האם בנוסף יקבלו הקבלנים גם את המענקים, שאז מדובר בהטבה משמעותית עבורם. גם לקבוע מחיר שירוויחו בו וגם לקבל מענק על כל דירה שנמכרת".

 

במכרז הנוכחי המדינה הצליחה לשווק את שני המגרשים והקבלנים שזכו הם אבני דרך יהלום עפולה בע"מ ושובל מתחמי מגורים בע"מ. השכונה החדשה ביקנעם עלית תכלול מגורים, מבנים למשרדים, שרותי רווחה, בנייני ציבור, אזור מסחר, פארק כלל עירוני וחורשה טבעית.

 

לפי אמדן האוצר, עוד בטרם הפיתוח של הקרקע, מחירי הדירות במתחמים אלו ישקפו הנחה של 19% על מחיר השוק. כך, דירת 94 מ"ר הכוללת מרפסת, מחסן וחניה תעלה 846 אלף שקל; דירת 109 מ"ר תעלה 980 אלף שקל; דירת 129 מ"ר תעלה 1.16 מיליון שקל.

 

להערכת דנוס, "אם בכל מכרז בפריפריה מעתה והלאה לא יוצב מחיר מקסימום, זה עלול להביא לעלייה במחירי הדירות המסובסדות, כי הקבלנים המתמודדים יציעו במכרזים מחירים שמשקפים את הסיכון של בנייה בפריפריה, וכך ההנחה של המדינה לרוכשים בעצם תצטמצם עד תתבטל".