BETA

25.03.2012

02:56

נושאים חמים

טובעים בזבל: איך מטפלים בפסולת במדינת ישראל?

מדינת ישראל היא יצרנית הזבל השנייה בגודלה בעולם, אחרי ארצות הברית. האמת היא שעוד רגע אנחנו טובעים בזבל של עצמנו, אבל אפילו לנו, יצרני הזבל החרוצים, זה לא ממש מפריע

(10:13 דקות)

ישראל נמצאת במקום השני בעולם בייצור זבל לנפש. הצרכן הישראלי מייצר כמעט 2 ק"ג של זבל בממוצע ביום וכולנו יחד מייצרים יותר מ-6 מיליון טונות בשנה. מה קורה עם הזבל הזה אחרי שהוא נזרק לפח האשפה?

 

בזמן שהייתם בטוחים שאתם מצילים את כדור הארץ על ידי מיחזור של בקבוקים וניירות, מיליוני טונות של אשפה נדחסו לאתרי הטמנת פסולת והרעילו את האדמה ואת האוויר שאתם נושמים.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

"זה כמו תחנה פחמית נוספת, אנחנו כל הזמן נאבקים בתחנות פחמיות ויש לנו גם הרים של פסולת שמייצרים את אותה כמות של גזי חממה", יעל איפרגן, מנהלת קמפיין מיחזור ב"גרינפיס". "מדינות אירופה כבר הבינו את גודל האסון והן נמצאות הרבה, הרבה, הרבה לפנינו".

 

אחד האויבים הגדולים ביותר של הסביבה מתחיל במטבח שלכם. זבל ביתי, שאולי הוא נראה תמים, אבל כשהוא פוגש באשפה יבשה, כל העיסה הזאת הופכת לפצצה אקולוגית מתקתקת. פצצה שניתן לנטרל בקלות.

 

רק 30 רשויות מקומיות בישראל הבינו שמדובר בבעיה שדורשת טיפול ומבקשות מתושביהן להפריד זבל. מה שמרגיז עוד יותר היא העובדה שדווקא ליצרניות הזבל הגדולות ביותר, דוגמת חיפה, ירושלים ותל אביב, לא בוער שום דבר.

הצרכן הישראלי קונה יותר וזורק יותר

 

לפני כמה חודשים נפגשו פעילי "גרינפיס" עם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, וביקשו ממנו שיזרז את תהליך הפרדת הפסולת בעיר. ראש העירייה התעקש "מה שעובד בכל העולם לא יעבוד אצלי".

 

"אני חושב שפיתרון של הפרדה במקור הוא פיתרון לא טוב", אומר חולדאי. "הוא לא מתאים לעיר כמו תל אביב. המשרד לאיכות הסביבה חושב שזה רעיון טוב כי הוא רוצה לקבל קרדיט פופוליסטי ולא לטפל באמת בהפרדה".

 

בצד השני בינתיים טוענים בדיוק את ההפך. "אני מצפה מראשי ערים, בעיקר הערים הגדולות, לא רק לחכות שהממשלה תעשה הכול עבורם", אומר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. "הפסולת הזאת היא קודם כל באחריות העירייה, על זה העירייה גובה ארנונה, על פי חוק העירייה אחראית לטיפול בפסולת", קובע השר.

 

אז בזמן שהשר להגנת הסביבה מבקש מראשי העיריות לדאוג להפרדת פסולת, הם דורשים שקודם יקים מתקנים שיקבלו את הפסולת. כבר שנה הוויכוח הזה נמשך, ובינתיים כולם מפסידים.

 

"המצב הוא שגוש דן, המבוסס יחסית, לוקח את כל הזבל שלו, אורז אותו ושולח אותו לדרום, לנגב, לאתר אפעה שהוא בירידות מערד לים המלח, וקובר אותו שם מתחת לאדמה. זו דוגמה מובהקת לחוסר צדק חברתי, שהוא גם בעיה סביבתית", טוען אביב לביא, עיתונאי איכות סביבה.

 

משנה לשנה הצרכן הישראלי קונה יותר וזורק יותר. "אנחנו קונים את מוצרי הצריכה בעיניים שלנו, בהתאם למה שאנחנו רואים ורוצים ולא באמת בהתאם למה שאנחנו צריכים", אבי נוביק, מומחה לפסולת. "הדוגמה הבולטת ביותר היא לגבי פירות וירקות. הטובים בינינו משליכים כ-50%-60%, והפחות טובים מגיעים ל-80% ויותר".

 

"תוכנית המחזור שמציע המשרד להגנת הסביבה אינה מתאימה לערים הגדולות, מכיוון שבסוף משאית האשפה שופכת את הפסולת המופרדת לאותו בור אשפה. כל זמן שלא יינתן פתרון קצה הולם לאשפה המופרדת, אין כל הגיון להטריח את התושבים בהפרדת הפסולת בביתם", נמסר מעיריות עיריות ת"א ירושלים וחיפה.