26.03.2011

21:45

נושאים חמים

ארבעה הרוגים בלטקייה, אסד יישא נאום לאומה

מאות בני אדם מפגינים בעיר הנמל המרכזית של סוריה, ולפי דיווחים מן המקום ארבעה בני אדם נהרגו מאש כוחות הביטחון. בדרעא, מוקד העימותים בימים האחרונים, ירו כוחות הביטחון גז מדמיע על מנת לפזר מאות מפגינים. בעקבות גל המחאה, צפוי הנשיא אסד לשאת נאום לאומה

(2:52 דקות)

בסוריה נמשכו היום (שבת) במלוא עוזן הפגנות הענק נגד משטרו של בשאר אל-אסד. עשרות מפגינים נהרגו אתמול מאש כוחות הביטחון ונראה שהמחאה הולכת ומתעצמת, וגם הערב מצאו את מותם ארבעה מפגינים בעיר הנמל לטקייה.

  

מתנגדי המשטר שהפגינו בלטקייה שרפו משרדים של מפלגת השלטון. משרדים דומים נשרפו גם בעיירה הסמוכה לעיר הדרומית דרעא, שמהווה את מוקד העימותים בימים האחרונים. בעיר זו, ירו כוחות הביטחון גז מדמיע על מנת לפזר מאות מפגינים בכיכר המרכזית.

 

בעקבות המשך ההפגנות, צפוי הנשיא אסד לשאת נאום לאומה. ערוץ "אל-ערביה" דיווח כי בות'יינה שעבאן, יועצתו הבכירה של הנשיא, הודיעה במהלך שיחה עם עיתונאים היום כי אסד ינאם כבר בקרוב. עם זאת, הרשת לא דיווחה על השעה המדוייקת בה ינאם הנשיא הסורי.

 

התעדכנו על המהומות בסוריה בעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

"שלטון אסד מזכיר את המנדט"

ההפגנות היום מתרחשות לאחר שבקבוצת "יום הזעם הסורי" ברשת החברתית פייסבוק, האחראית לתחילת גל המהומות, קראו להמונים לקיים היום "אינתיפאדה עממית" בכל הערים בסוריה. הקבוצה השוותה בין שלטונו של אסד לבין המנדט הצרפתי במדינה בתחילת המאה ה-20, בו ראו הסורים "כובש זר".

 

אתמול הורה הנשיא אסד על שורה של צעדים ומחוות כלפי אזרחיו בניסיון נוסף להרגיע את המהומות. בין הרפורמות המוצעות: העלאת שכר לעובדי המדינה וביטול חוקי החירום שנחקקו לפני עשרות שנים. ביממה האחרונה גינו בבריטניה ובארצות הברית את התגובות האלימות של כוחות הביטחון הסורים להפגנות, לאחר שאתמול נהרגו עשרות מפגינים במחאות.