זכרונותיה של גייקה

הוברפוניק פלירטטו, חיממו וריגשו את הבארבי, ולא השאירו אף נפש אדישה בקהל. מצד שני, שירים לא צפויים במיקומים מפתיעים שיבשו את הזכרון שהיה אמור להשאר מהלהקה רגע לפני שהסולנית עוזבת

”Stranger” שפתח את ההופעה של הוברפוניק בבארבי בתל אביב, הוא גם השיר שפותח את אלבומם האחרון. הביט הוא עדיין טריפ הופ, אבל פחות מלאכותי, פתאום הכל מתעורר לחיים.

ב-"Expedition Impossible“ הקצב עלה, ואיתו גם הדופק. שילוב איזוטרי בין קלידים עם נגיעות סיקסטיז וסאונד אלקטרוני בסיסי, זה הרגיש כמו דייט ראשון. למרות שאת הוברפוניק כבר שמעתי פעם בהופעה, היה זה בפסטיבל בברלין לפני ארבע שנים, כבר אז היה קשה להתעלם מכך שהם יותר מאשר עודד להקת טריפ הופ עם סולנית בעלת קול מרשים ששוחה בים של סינטיסייזרים. בזמן שעבר מאז, הסאונד הפך ליותר מלודי, עיבודי המחשב נעלמו, ואילו גייקה נשארה אותו הדבר, רק עם כוונות לפרוש מהלהקה ברגע שסיבוב ההופעות יסתיים.

"תודה, שלום, ת"א, אנחנו הוברפוניק, סבבה"

ספק במודעות עצמית, ספק בהתרגשות - התחיל אלכס קלייה, הבאסיסט והמוח מאחורי ההרכב, לפלרטט עם הקהל וסיפר על השהייה שלהם בארץ - שהסתכמה בשחייה בעירום והעשרת אוצר המילים, מה שהסתמן כהתחלה של מערכת יחסים חמה שבטח עשויה לקבל תפנית ולהפוך לעוד סטוץ מתוק, כמו שקורה בדרך כלל עם אמנים מחו"ל.

בליווי קלידים בלבד התחילה גייקה לשיר את הבלדה המרגשת “Cry”. היכולות הווקליות האדירות בשילוב הקסם האישי שלה נתנו לשיר עוד פן אמיתי ונוגע.

בעידוד מחיאות כפיים מהקהל ומלמולים בעברית קלוקלת מפי אלכס, מתחיל השיר "No More Sweet Music“ שיוצר במקום אווירה צוענית, צוהלת ושמחה, ששבתה את כולם בקסם ההוברפוני.
אחרי הביצוע של "Eden", ספק אם מישהו בקהל עוד נשאר אדיש, וב-“Mad About You” כבר ניתן היה לראות לחלוחית בזווית העין של כמה מהנוכחים.

צריך לא מעט ביצים בשביל לקחת יצירת מופת ולתת לה אינטרפטאציה חדשה, ובכל זאת הם עשו זאת ללא מאמץ כשהלבישו את מילות השיר "Sometimes“ על הלחן של “Imagine” ונתנו הרגשה של סיום מושלם, שהתברר בסופו כשער שהוביל למופע אור קולי מלווה בריף גיטרות צורם במיוחד, שלאחריו החל הדרן ארוך במיוחד ששיאו ב-“Inhaler” שנשמע כמו שיר ערש וגרם לפיהוקים ומבטים מצועפים לעבר הבמה.

ההופעה הסתיימה עם “Bohemian Laughter”, השיר האחרון שהוקלט עם גייקה. קל לקלוט את הסימבוליות שבדבר, למרות שלא ברור איך אפשר לסיים הופעה עם שיר שכל כך לא אופייני ללהקה - משהו בתיפוף הכאוטי, הבס המוזר וקולות הרקע המשונים השאירו יחס אמביוולנטי לגבי המפגש הראשון של הלהקה עם הקהל הישראלי, רגע לפני שהרקמה האנושית המצומצמת שלה מתפרקת.