23.03.2016

17:03

עודכן:

בובה של לילה: "אנאבל 2" מספק את הסחורה

סרט ההמשך העוקב אחר הבובה המפחידה סובל מתסריט בנאלי ושטחי, אך עבודת הבימוי הנהדרת של סנדרברג מפצה על זה והופכת אותו לראוי • זוהר צלח, ביקורת

טריילר

\

פתיחה

ב-2013 הגיע לבתי הקולנוע אחד מסרטי האימה הגדולים והמצליחים ביותר של השנים האחרונות, "לזמן את הרוע", אשר זכה להצלחה מסחררת. הסרט, שביים ג'יימס וואן ("המסור"), הפך מיד לסוג של קלאסיקת אימה מודרנית. האולפנים הבינו את הפוטנציאל הגדול של המותג, שמלבד לסרט המשך זכה גם לספין אוף - "אנאבל".

 

הספין אוף זכה להצלחה קופתית גדולה, אך הביקורות ודעת הקהל הכללית הכתירו את הסרט ככושל. כל זה כמובן לא עניין את המפיקים, ובשבועות האחרונים עלה לבתי הקולנוע "אנאבל 2".

 

תמונה 1

חלק 2

העלילה מתרחשת בשנות ה-50, ומתמקדת בקבוצת ילדות יתומות ובנזירה (סטפני סיגמן), המגיעות להתארח בביתם של הזוג מאלינס, אשר איבדו את ילדתם בי (סמארה לי, "פוקס קצ'ר) בתאונת דרכים קטלנית.

 

ג'ניס (תלית'ה בייתמן, "הגל החמישי"), אחת מהילדות היתומות, חולה בפוליו ומוצאת את עצמה מבודדת מהילדות למשך שעות ארוכות. הסקרנות (בשילוב עם השעמום) של ג'ניס מובילה אותה לחדרה של בי, ושם היא מוצאת בובה מוזרה וקריפית במיוחד. פתיחת הדלת גורמת לאירועים חריגים בבית שמציבות את ג'ניס, הזוג מרטין ושאר הבנות בסכנה ממשית.

 

תמונה 3

לעוד ביקורות סרטים:

 

 

"תוצרת אמריקה" מזכיר לנו למה התאהבנו בטום קרוז השחקן ולא הפעלולן

"אושן" לעניים: "לוגאן לאקי" הוא סרט מהנה אך נשכח

בדם קר: "רוחות קרות" ישאיר אתכם קפואים במושב

 

 

אנאבל 2
 

אנאבל 2(יח"צ)

 

חלק 3

סיקוולים בדרך כלל נמדדים בהשוואה לקודמיהם מה שנותן ל"אנאבל 2" נקודת פתיחה מצוינת שכן הסרט הקודם בסדרה היה נוראי. בהשוואה לקודמו, "אנאבל 2" הוא סרט אימה מצוין אך גם כשמסתכלים עליו באופן רחב יותר מדובר בסרט אימה לא רע בכלל, לא רק בהשוואה לסרט הראשון בסדרה. הסיבה העיקרית (שלא נאמר היחידה כאן) היא עבודת הבימוי המצוינת של דיוויד פ. סנדברג. הבמאי השוודי, שהתפרסם עם "כיבוי אורות", שהיה לאחד מסרטי האימה המוצלחים בשנה שעברה, מראה שהוא בהחלט יודע את העבודה.

 

הבמאי מצליח לספק מספר סצנות מצמררות ומותחות שנבנות בצורה מעולה בזכות משחקי אור וחושך סופר אפקטיביים. חושך הוא מוטיב מאוד מרכזי בעבודותיו של הבמאי, אך נדמה שיש לו לא מעט מעלות נוספות כמו למשל היכולת להפתיע. ג'אמפ סקר איכותי נמדד ביכולת שלו להגיע ברגע שאנחנו הכי מצפים לו, וסנדרברג מצליח לעשות את זה פעם אחרי פעם ביעילות ומיומנות ברמה הגבוהה ביותר. גם עיצוב הסאונד בסרט נהדר ומאוד אפקטיבי.

 

מה שפחות עובד בסרט הוא התסריט הסתמי, שמלבד היותו סתמי, לא בדיוק שומר על איזשהו הגיון, אפילו בעולם הלא ממש הגיוני שהוא עובד בו. מעבר לכך, מניעי הדמויות לעשות דברים טיפשיים לחלוטין ודי מזלזלים באינטלנציה של הצופה. המניעים של הדמויות לפעולותיהן כלל לא ברורים. השחקנים בסרט עושים בסה"כ עבודה סבירה (בהתחשב בתסריט שניתן להם), כשמעל כולם בולטת בייטמן.

תמונה 2

 

 

 

אנאבל 2
 

אנאבל 2(יח"צ)

 

בשורה התחתונה, "אנאבל 2" הוא לא רק שיפור משמעותי לעומת קודמו, אלא סרט אימה טוב שעומד בזכות עצמו. הוא חסר את התחכום והאווירה של "לזמן את הרוע", אבל הוא מספיק אפקטיבי ומבהיל כדי להצדיק הגעה לקולנוע. בהיעדר סרטי אימה באולמות הקולנוע, ועד שיגיע "לזמן את הרוע 3", זה בהחלט מספיק.

 

*** וחצי כוכבים

 

 

"אנאבל 2" - בבתי הקולנוע

 


 

אנאבל 2
 

אנאבל 2(יח"צ)