27.03.2016

14:54

עודכן:

"ספר הג'ונגל": מהסרטים הכי מהנים וכיפיים של הקיץ הקרוב

כמעט 50 שנים מאז יצאה הגרסה המצוירת והאהובה כל כך של "דיסני" ל"ספר הג'ונגל", והנה אנחנו מקבלים סרט חדש שמהווה מעין רימייק לגרסה ההיא, אבל כזו שעומדת לגמרי בפני עצמה בזכות אקשן סוחף, אפקטים מדהימים, עבודת דיבוב נפלאה של צוות השחקנים ומוגלי אדיר אחד • ביקורת סרט

 

 

 

כמעט 50 שנים עברו מאז הוציאו "דיסני" את "ספר הג'ונגל" המצויר, ועדיין הדבר הראשון שעולה לראש כשחושבים על "ספר הג'ונגל" זה מוגלי וכל החבורה המצוירת שלו, מה שמוכיח עד כמה הסרט ההוא הפך לקלאסיקה של ממש. השנים עשו את שלהם, והסרט ההוא עדיין זכור לטובה בראשם של מיליוני אנשים וילדים. הסרט החדש שמבוסס על הספר המקורי, גם הוא נקרא "ספר הג'ונגל" ויצא על ידי "דיסני", מנסה להתחרות עם הסרט שכולנו מכירים ואוהבים והוא עושה זאת בהצלחה גדולה מאוד.

 

 

עברו כבר כל כך הרבה שנים מאז צפיתי בסרט המצויר בפעם האחרונה והוא עדיין זכור לי ככיף גדול, ואני אפילו זוכר כמה מהשירים ששרו בו. על כמה סרטים תוכלו להגיד דבר כזה? אני מניח שלא יותר מדי. "ספר הג'ונגל" החדש הוא מעין שילוב בין רימייק לסרט הישן לבין עיבוד לספר המקורי, רק שהוא התאים את עצמו לשנת 2016 עם אפקטים שנוצרו בידי מחשבים ששמרו על הלב של המקור הקולנועי והספרותי.

 

למקרה ואיכשהו שכחתם במה מדובר, "ספר הג'ונגל" מספר את סיפורו של מוגלי, הילד שגדל עם זאבים ושהפך לאחד מהם, שנאלץ לעזוב את משפחתו כדי שהטיגריס הרשע שיר קאן (או "שירחאן" בגרסה העברית) לא יטרוף אותו. טוב, אני יודע, זה נשמע כמו סרט ילדים, ובאמת יש הרבה בסרט הזה שמתאים לילדים, אבל הוא עשוי בצורה כזו שהוא מדבר לילדים ומבוגרים כאחד. הוא לא מזלזל בצופים לרגע אחד, לא משנה מה גילו.

 

 

חלק ממשפחת הזאבים. מוגלי וראקשה,
 

חלק ממשפחת הזאבים. מוגלי וראקשה, "ספר הג'ונגל"(יחסי ציבור)

 

 

במאי הסרט ג'ון פאברו כבר הוכיח בעבר את כישרונו כבמאי אקשן מוכשר (שני סרטי "איירון מן" הראשונים) שגם יודע איך ליצור אינטימיות בין דמויות ("שף" המקסים), וגרסתו ל"ספר הג'ונגל" מצליחה לשלב בין שניהם. האפקטים מרהיבים ומבוצעים ברמה הגבוהה ביותר שנראתה בקולנוע בזמן האחרון, מכל שערה של חיה נראית אמיתית לחלוטין ועד עצי הג'ונגל שעושים חשק לטפס עליהם, כשגרסת תלת המימד האדירה רק מוסיפה לאפקט ההשתהות מהאפקטים.


כל פריים נמצא במקום הנכון, כל אפקט ויזואלי מרשים יותר מקודמו, ואלה עושים נפלאות לעבודת הדיבוב המצוינת של כל צוות השחקנים, מביל מארי שעושה את באלו לדב הסטלן ביותר אי פעם ועד אידריס אלבה שעושה את שיר קאן מאיים יותר מכל דמות "אמיתית" מאיימת אחרת שתראו בקולנוע בתקופה הקרובה, כשגם סקרלט ג'והנסון, בתפקיד הקטן של הנחש ממין נקבה קא (כן חברים, יש פה היפוך מינים של הדמות מהמקור!), מפליאה בתפקיד קטן אבל זכור לחלוטין.

 

 

הדמות הכי מאיימת כיום בקולנוע. שיר קאן,
 

הדמות הכי מאיימת כיום בקולנוע. שיר קאן, "ספר הג'ונגל"(יחסי ציבור)

 

 

אבל רגע, מה עם כוכב הסרט שלשמו התכנסנו, מוגלי? הוא מגולם על ידי הילד האנונימי ניל סתי שמשדר כריזמה ענקית בכל רגע בו הוא מופיע על המסך, אבל גם מגוון רגשות רחב ואמין לחלוטין. הוא בסך הכל בן 13 (בזמן הצילומים הוא היה אף יותר צעיר), אבל הוא מציג תצוגה נפלאה, מדויקת ומקסימה כמוגלי והוא מצליח לכבוש את הלב אפילו בלי טיפת זיעה אחת ממאמץ. אל תתפלאו אם תצאו מהסרט ותרגישו צורך בלתי נשלט לבדוק איך אפשר לאמץ אותו.

 

 

כוכב אמיתי. ניל סתי כמוגלי,
 

כוכב אמיתי. ניל סתי כמוגלי, "ספר הג'ונגל"(יחסי ציבור)

 

 

"ספר הג'ונגל" מודל 2016 הוא בשום אופן לא חיקוי של הגרסה המצוירת, ולמרות שהוא לוקח ממנו לא מעט השראה הוא מצליח לעמוד בפני עצמו ללא שום בעיה קטנה. קשה להגיד אם הסרט ייזכר כמו הגרסה המצוירת בעוד יובל שנים מעכשיו, אבל פאברו התייחס לסרט הזה באהבה גדולה ואי אפשר שלא לחוש שהוא כל כך נהנה לעבוד עליו, אחרת אי אפשר להסביר את השילוב בין האפקטים של ההווה למחווה והכבוד לעבר, בין האקשן לאינטימי. ג'ון פאברו מוכיח שהוא אחד מבמאי האקשן הטובים ביותר שפועלים כיום, כזה שמצליח להתעלות על תסריט לא מושלם (וזו ממש לא אשמת רודיארד קיפלינג שעל ספרו מתבסס הסרט) וליצור ממנו את אחד הסרטים הכי מהנים וכיפיים של הקיץ הקרוב.

 

ציון: 4.5 כוכבים

 

 

אפקטים מרהיבים. מוגלי וקא,
 

אפקטים מרהיבים. מוגלי וקא, "ספר הג'ונגל"(יחסי ציבור)