25.03.2017

19:47

עודכן:

יפה בצהוב. אמה ווטסון כבל ב"היפה והחיה"
יפה בצהוב. אמה ווטסון כבל ב"היפה והחיה",
יחסי ציבור

"היפה והחיה": פצצת נוסטלגיה יפה לעין שהולכת בדרכו של המקור

עם צוות שחקנים גדול ואמה ווטסון אחת, הגרסה החדשה לקלאסיקה המצוירת של "דיסני" נותנת ניחוח של פעם עם מסרים מודרניים. נכון, "היפה והחיה" לא באמת מצליח להתקרב לרמה של הסרט מ-1991, אבל בסך הכל הוא לא רע

 

<p></p>

 

 

בכל פעם שעולה לאקרנים רימייק לסרט כלשהו, אי אפשר שלא לתהות למה בדיוק אנחנו צריכים גרסה חדשה לסרט שייתכן שכבר ראינו אותו. נכון, חשבון הבנק של היוצרים יתנפח, אבל מה איתנו, הצופים? מה אנחנו מרוויחים מכך? אם הסרט מוצלח, נקבל תחושה נוסטלגית לפנים. אם לא, בזבזנו את הזמן שלנו. הגרסה החדשה של "היפה והחיה" נמצאת איפשהו באמצע.

 

יותר מחצי יובל עבר מאז שהוא יצא, ו"היפה והחיה" המצויר מ-1991 עדיין נחשב לקלאסיקה קולנועית, ולא רק בתחום האנימציה. לגרסת 2017 יש תחרות קשה מאוד על דעת הצופים, אבל הוא חמוש בכמה תותחים כבדים כדי לשפר את סיכוייו: הבמאי ביל קונדון כבר התנסה במיוזיקל ("נערות החלומות"), יש לו צוות שחקנים ותיק וידוע (אמה תומפסון, יואן מקגרגור, איאן מק'קלן וקווין קליין הם רק חלק מהשמות) וגם צעיר ועולה (ג'וש גאד ולוק אוונס), אבל בעיקר מככבת בו אמה ווטסון כבל, מהשחקניות המפורסמות ביותר בעשור האחרון (אבל כשחושבים על זה, חוץ מסרטי "הארי פוטר" ו"כמה טוב להיות פרח קיר" היא לא עשתה משהו משמעותי בעולם הקולנוע).

 

 

הסרט החדש לא מתבייש להודות מהרגע הראשון שהוא הולך בדרכו של המקור, אותה קלאסיקה שכבשה מיליוני לבבות ברחבי העולם. הגרסה החדשה נאמנה מאוד למקור, אבל כן מציעה מספר שינויים שמותאמים ל-2017: דמותה של בל חזקה ופמיניסטית יותר, יש בה דמות שנרמז באופן די מפורש שהיא שייכת לקהילה הגאה (לה פו, עוזרו של גסטון החתיך, שג'וש גאד מגלם במצוינות) והדרך בה מוצגת שנאת הזר והשונה משקפת מאוד את התקופה בה אנו חיים.

 

כמו המקור, גם "היפה והחיה" החדש מתרחש בצרפת ומספר את סיפורה של בל, שכל הכפר בו היא מתגוררת מחשיב אותה למוזרה רק מכיוון שהיא אישה חכמה, עומדת על שלה ויודעת לקרוא (הו מונדייה!). בל נכלאת בטירה אפלה ומפחידה על ידי נסיך קר לב (דן סטיבנס) שקולל בידי מכשפה שהפכה אותו לחיה גדולה ומאיימת, ולאט לאט היא מגלה את טוב ליבו ואת יופיו הפנימי. בין לבין, נפגוש את חפצי הבית המשעשעים שקוללו גם הם ואיבדו את אנושיותם, נשמע את השירים הידועים, נשנא גם הפעם את גסטון הנודניק ונראה כיצד בל והחיה מתאהבים אחד בשנייה.

 

 

ישחזרו את הקסם של המקור? מתוך
 

ישחזרו את הקסם של המקור? מתוך "היפה והחיה"(יחסי ציבור)

 

 

אחד הדברים המורגשים ביותר בסרט היא תחושת הנוסטלגיה שבו, מהשירים שכולנו מכירים ואוהבים (אליהם נוספו כמה שירים חדשים לגמרי) והעלילה הידועה ועד הדמויות האהובות והוויזואליה שבסרט, שאין ספק שהטכנולוגיה המודרנית העצימה אותה. פה אפשר לעצור ולשאול: איך אתם מעדיפים את הרימייק שלכם - כזה שמחדש ונותן נקודת מבט חדשה על המקור (כמו "ספר הג'ונגל" המצוין משנה שעברה, שגם הוא חלק ממכת הרימייקים של "דיסני" מהשנים האחרונות) או כזה שמספק נוסטלגיה טהורה? אי אפשר להגיד ש"היפה והחיה" החדש מספק פרשנות חדשה למקור, אבל הוא לא מבייש אותו ואף מכבד אותו - אולי אפילו יותר מדי.

 

 

כולל שינויים שמותאמים ל-2017. מתוך
 

כולל שינויים שמותאמים ל-2017. מתוך "היפה והחיה"(יחסי ציבור)

 

 

 

מיאו, חתולה! מתוך
 

מיאו, חתולה! מתוך "היפה והחיה"(יחסי ציבור)

 

 

אם הרימייק לא מביא איתו שינוי מהותי, אז למה לא פשוט לצפות במקור פעם נוספת? כחוויה כוללת, "היפה והחיה" מודל 2017 פחות מחזיק כסרט בפני עצמו, בין היתר כי האווירה וה"קסם" שבו קצת מיושנים, גם אם זה נעשה בכוונה. אולי גם העובדה שהכוכבת הראשית שלו, אמה ווטסון, היא לא בדיוק זמרת דגולה וגם לא מצליחה להעניק נופך כלשהו לדמותה של בל פוגעת בו. הוא לא מצוין, הוא לא גרוע, הוא פשוט לא סוחף אחריו מספיק כדי לתת את התחושה הזו שהרגע צפית במשהו מיוחד. בסופו של דבר, הוא סרט יפה לעין שמעביר כשעתיים בצורה לא רעה, וזהו. קלאסיקה הוא ממש לא יהיה.

 

ציון: 3 כוכבים.

 

 

יפה לעין. מתוך
 

יפה לעין. מתוך "היפה והחיה"(יחסי ציבור)