08.02.2018

07:45

מה קרה כשכוכבי הסדרה "שבאבניקים" הגיעו לבני ברק?

במסגרת ניסוי חברתי, שלחנו את כוכבי הסדרה שבאבניקים בלבוש צנוע מאוד לבני ברק- האם תושבי העיר הכירו אותם ואיך היו התגובות?

אז מי אמר שחרדים לא רואים טלוויזיה? שיטוט של אחר הצהריים בבני ברק עם אורי לייזרוביץ ומאיה וורטהיימר, כוכבי שבאבניקים, מוכיח הלכה למעשה בדיוק את ההיפך ואורי מתלהב: "הגשר הזה שהסדרה יוצרת ממש ממש עובד" ומאיה מוסיפה: "ואנחנו מקבלים מלא אהבה בצורה לא פרופורציונלית".

 

על המגזר החרדי נעשו בעבר כבר לא מעט סרטים וסדרות, אבל נדמה ששבאבניקים שכתב אלירן מלכה וביים מאור זגורי מספרת את הסיפור של בחורי הישיבות מזווית קצת אחרת ומכאן גם מגיע העניין הרב שהיא מייצרת.  "הציבור החרדי אוהב את הסדרה כי היא לא שופטת היא בעצם מציפה את מה שטוב ומה שמגניב"  אורי מסביר.  השבאבניקים הם בעצם סוג של נוער שוליים חרדי שנע בין העולם החרדי לעולם החילוני, דמותו של אורי, גדליה מנסה להתמודד עם זה ובקושי רב.

 

מאיה וורטהיימר משחק את דבורה, וכמו במציאות גם בסדרה היא בת עשירים ותלמידה חכמה עם עמדות פמיניסטיות שדוגלות בעצמה נשית בעולם החרדי. "המון נשים עכשיו שהפרקים מופיעים כותבות לי איך מרגישות וכמה מזדהות וכמה כיף לראות את זה" היא מספרת. 

 

כנראה שהגשר המדהים הזה עליו מדבר אורי בביטחון עדיין צר מלהכיל ראיון זוגי בעיר כמו בני ברק, עוברת אורח מבקשת: "תעשו את זה במקום אחר לא פה באיזור, זה לא מתאים לנוף". פתאום הבנו שלמרות שהמרחק בין בני ברק לת"א הוא 10 דק' נסיעה, הפער בתפיסת העולם עדיין רחוק קצת יותר. "המקום הזה של לא לדעת ולא לראות את האחר וככה גם לחנך הוא משהו שהוא קשה אני יכול להגיד לי אישית לראות את זה הלוואי והשבאבניקים יצליח לפתוח את כולנו לעולמות של האחר" אומרת מאיה.