25.01.2018

09:23

עשור למותו המסתורי של ההבטחה הגדולה של הוליווד

השבוע לפני עשר שנים, הית' לדג'ר נמצא ללא רוח חיים. לדג'ר נחשב עוד לפני מותו להבטחה גדולה, ועשור אחרי עדיין לא ברור מה גרם למותו של אחת ההבטחות הגדולות בהוליווד

שנה אחרי מותו,  אמו של הית' לדג'ר ואחותו עלו כדי לקבל בשמו את פרס שחקן המשנה הטוב ביותר בטקס האוסקר. הפרס הוענק לו על דמות הג'וקר שגילם בסרט האביר האפלדמות שתיזכר כתפקיד חייו, למרות שנולדה רק לאחר מותו

 

לדג'ר שגדל בעיר פרת' אוסטרליה, היה מהילדים האלה שנולדו עם מצלמה ביד. כבר כילד הוא עזב לעיר הגדולה,  סידני,  כדי להגשים את החלום.  את הקריירה הוא התחיל בקטן, עם תפקיד בדרמת נוער אוסטרלית בשם  sweat. ב1999-  הוא לוהק לתפקיד הגדול הראשון שלו בקומדיית הנעורים" עשרה דברים שאני שונאת אצלך"  ועבר לניו יורק. התפקיד הפך אותו כמעט בן לילה לשם חם בהוליווד, וההצעות התחילו לזרום.

 

במקביל לדג'ר ניסה את כוחו גם מאחורי המצלמה  וביים קליפים לזמרים תחת לייבל אמנים שפתח - תחום גם בו הספיק לגעת במהלך הקריירה העמוסה שלו. כמעט שש שנים אחרי שנחת בניו יורק , הגיעה הפריצה הגדולה בתפקיד לצדו של ג'ייק ג'ילנהול בהר ברוקבק. לדג'ר גילם שם קאובוי מאצ'ואיסטי,  הומוסקסואל, האנטיתזה לתדמית הגבר האמריקאי. המשחק המדוייק הקנה לו גם מועמדות לפרס גלובוס הזהב באלפיים ושש,  אותו הפסיד לשחקן פיליפ סימור הופמן.

 

ב-2005  התארס עם השחקנית מישל וויליאמס' שהייתה אשתו גם בסרט , והפכה בחיים האמיתיים לאם בתו, מטילדה.

הזוגיות המתוקשרת לא החזיקה זמן רב.  אחרי שלוש שנות זוגיות הם הפרידו כוחות, כשבמקביל לדג'ר התמודד עם חוסר שינה. ההודעה על מותו הגיעה בינואר אלפיים ושמונה, סמוך לסיום צילומי תפקידו הזכור בסרט "האביר האפל".

 

כחלק מתהליך הכניסה לדמות הג'וקר, הוא נעל את עצמו בחדר מלון במשך שישה שבועות ורבים קישרו את מותו לתפקיד, שלקח אותו לקצה. בהמשך הועלו טענות כי כלל לא מדובר בהתאבדות,  אלא מערבוב לא מפוקח של תרופות. אך כנראה שלעולם מותו יהיה אפוף בהשערות וספקולציות,  כשעל דבר אחד בלבד כולם מסכימים -  עולם הקולנוע איבד, בדיוק לפני עשור,  את אחד מההבטחות הגדולות שהיו לו.