נישאת בית המשפט העליון הנכנסת, אסתר חיות, הרשות השופטת

אסתר חיות בהשבעתה: "ניסיונות מדאיגים לפגוע ברשות השופטת"

נשיאת בית המשפט העליון הנכנסת התייחסה למתיחות בין בית המשפט לכנסת ולממשלה, ואמרה: "אני מתפללת שנצליח לשמור על המבנה הקיים לבל ייסדק או ייפגע". מוקדם יותר אמר ראש הממשלה באירוע: "בין הרשויות יש מתח טבעי – זו מהות הדמוקרטיה". ריבלין לשקד וחיות: "בידכם ההזדמנות לעשות תיקון לדורות"

השופטת אסתר חיות הושבעה היום (חמישי) לנשיאות בית המשפט העליון. חיות מחליפה את הנשיאה הקודמת - מרים נאור, שפרשה מתפקידה מוקדם יותר היום.

 

חיות החלה את תפקידה במערכת המשפט ב-1990, כשמונתה לשופטת בבית משפט השלום בתל אביב. שבע שנים לאחר מכן נבחרה לכהן כשופטת בית המשפט המחוזי בעיר ובמאי 2004 מונתה לכהונה בבית המשפט העליון.

 

>> לעוד כתבות בחדשות 10:

המשבר בקטלוניה: האם ממשלת המחוז תכריז על בחירות? פוג'דמון יישא הצהרה
פסיקת המרכולים בשבת: "העיר תל אביב הייתה ותישאר חופשית"
כץ: "אם הקהילה הבינלאומית לא תמנע התגרענות איראנית - ישראל תפעל לבדה"

 

חיות אמרה כי "המדינה, שבקרוב תחגוג 70, היא צעירה ונמצאת בתהליך מתמיד של גיבוש צביונה וריבונותה. אין זו משימה פשוטה".

 

בהמשך אמרה חיות כי "הפסיפס הרב תרבותי הקיים בה מעלה את השאלה: מה הדבר שיש בכוחו לשלב וללכד אותנו לחברה ישראלית אחת המקיימת את חייה במדינה ריבונית והשוכנת לבטח על אדמתה? עיון במקורות מלמד אותנו כי המדד המרכזי הוא קיומה של מערכת צדקה ומשפט. על כך נאמר במשלי: 'מלך במשפט יעמיד ארץ'. משמע: על מנת לקיים מדינה יש צורך בכללי משפט המסדירים את החיים בה ומגנים על הפרטים בה מפני עוולות".

 

עוד הוסיפה חיות כי "האבות המייסדים של מדינת ישראל הבינו כי המפתח לקיומנו כאן הוא משטר דמוקרטי המושתת על ערכי יסוד אוניברסליים וכיבוד זכויות אדם. משום כך, כיאה למדינה יהודית, חרטו הם על דגלה כבר במגילת העצמאות עקרונות של חירות, חפש דת ומצפון, צדק ושוויון זכויות גמור ללא הבדל דת, גזע ומין. את ערכי יסוד אלה יש להטמיע בין היתר באמצעות מערכת משפט עצמאית ובלתי תלויה".

 

לאחר מכן הביעה דאגה מעתידה של מערכת המשפט. "אני מתפללת שנצליח לשמור על המבנה הקיים של מערכת המשפט לבל ייסדק או ייפגע", אמרה חיות, "התפילה לשמור על הקיים נחוצה היום יותר מתמיד בשל נסיונות מדאיגים לפגוע במעמדה ואי-תלותה של הרשות השופטת. הדיאלוג המתקיים בין רשויות השלטון - המבצעת, המחוקקת והשופטת - חיוני וחשוב בכל מדינה דמוקרטית, גם אם הוא מלווה בחלוקי דעות, ובלבד שכל אחת מהרשויות תקפיד לשמור על גישה מכבדת ועניינית כלפי רעותה".

 

לאחר מכן הדגישה חיות כי "אין כוונה להיכנס למאבקי שליטה, אלא למלא את התפקיד המוטל עלינו כשופטים: שמירה על שלטון החוק, שמירה על ערכי יסוד חוקתיים וזכויות אדם - ולא פחות חשוב, שמירה על עקרונות יסוד של דמוקרטיה פרלמנטרית. זו סמכותנו, זה תפקידנו וזו חובתנו".

נתניהו: "בין הרשויות יש מתח טבעי - זו מהות הדמוקרטיה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס במהלך הטקס למתיחות בין הרשות השופטת, המבצעת והמחוקקת, ואמר כי מדובר בעניין טבעי וב"מהות הדמוקרטיה".

 

בהמשך הדגיש נתניהו כי "היחסים בין הרשויות הם עמודי היסוד של כל משטר דמוקרטי ושל המשטר הדמוקרטי שלנו. הם חיוניים להבטחת חוסנה וחירותה של המדינה ובינם מתקיים מתח טבעי ובריא. המתח הזה מתקיים בכל דמוקרטיה כל הזמן. בערך 200 שנים של התפתחות הדרגתית של הדמוקרטיה המודרניות - בכולן ניטש ויכוח מתמיד בדבר סימון קו הגבול בין הרשויות. זו לא פגיעה בדמוקרטיה, זו מהות הדמוקרטיה".

 

נתניהו המשיך לאחר מכן להסביר את מערכת היחסים המורכבת בין הרשויות. "מדוע משתנה התיחום בין הרשויות? הוא מוכרח להשתנות - כי החיים משתנים. לבסוף המציאות המשפטית מתאימה את עצמה למציאות החיים. אבל אם יש דבר שלא משתנה ואסור שישתנה, זה הצורך בבית משפט חזק, עצמאי וחסר פניות. זה לא השתנה וגם לא ישתנו".

 

נתניהו הדגיש את הצורך בשמירה על תרבות הדיון. "ויכוח נוקב - זה בסדר. בלי גידופים. אולי מוגזם לצפות שהרשויות יאחזו זה בידה של זו, אך לא מוגזם לצפות להידיינות מכובדת", אמר. לדבריו, "ניתן להערכתי להגיע לעמק השווה, ניתן להגיע למקום הנכון. לכן אני דוגל בהידברות פתוחה, סדירה, כנה. במקום ליצור תהום - נבנה גשרים".

 

 

"ניתן להגיע לעמק השווה". נתניהו(לע"מ)

ריבלין: "ניתן להגיע להסדרה ראויה בין הרשויות"

ריבלין עצמו אמר במהלך הטקס כי "שופטי ישראל הם מן הגבוהים שבמשרתי הציבור. הנשיאה, היוצאת והנכנסת, הן משרתות ציבור מהמעלה הראשונה. מהטובות שידעה המדינה. הן מצאו משמעות אישית ולאומית בשירות למען הכלל".

 

בהמשך דבריו ריבלין פנה לחיות ואמר כי "אני מבקש לברך אותך להשבעתך. אין מנוי ראוי יותר. את שופטת שהיא סמל ומופת למשרתת הציבור, שמכירה את כוח הדין וגבולותיו. שמכירה את מאזני המשפט וקוצר ידם".

 

בהמשך דבריו פנה הנשיא לראש הממשלה בנימין נתניהו והשופטת אסתר חיות והתייחס למתיחות בין הרשויות."רבו החששות להתערבות בחקיקה על ידי שופטים. ההתנגשות הידועה מראש בין הרשות המבצעת לרשות השופטת הביאה להזדמנות נדירה לעשות תיקון לדורות", אמר ריבלין.

 

עוד אמר הנשיא כי "בכוח שלכם להביא להסדרת היחסים בין הרשויות ולעיגונם בחקיקה. אני מלא אמונה וביטחון כי בכוחות משותפים ניתן להביא להסדרה ראויה מתוך הסכמה, תאום מלא, התדיינות וגישור. כך נוכל לחדול מהנוהג של גלגול תפוחי אדמה לוהטים בין רשות אחת לרעותה ורק כך נוכל לשרת את הציבור נאמנה".

 

 

"ניתן להגיע להסדרה". ריבלין(מארק ניימן/לע"מ)

שקד: "אקדם את עיגון פסקת ההתגברות בחוק יסוד החקיקה"

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה גם היא למערכת היחסים בין בית המשפט, הכנסת והממשלה. "בית המשפט העליון, בעשורים הראשונים, הציב לעצמו תמרורי עצור ברורים בטרם נכנס להכרעה בסוגיות ערכיות המצויות במחלוקת פוליטית, והוא זכה באמון הציבור באופן הרחב ביותר", אמרה שקד.

 

עוד הוסיפה שקד כי "כפי שהצהרתי לאחרונה, בכוונתי לקדם תכנית חוקתית, שתכלול את עיגון פסקת ההתגברות בחוק יסוד החקיקה. על פי עדותו של הנשיא בדימוס, השופט אהרן ברק, הוא זה שיזם את פסקת ההתגברות בחוק יסוד 'חופש העיסוק' ואף הציע להוסיפה לכלל חוקי היסוד. אני מודיעה כאן כי אפעל בכל כוחי להרים את הכפפה".

 

השרה שקד פנתה לנשיאה חיות ואמרה: "אני בטוחה שבית המשפט העליון תחת הנהגתך ימשיך להוות כתובת לעשיית צדק ולביצור ההגנה על זכויות האדם, ולצד זאת ישכיל לשמור על גבולות המשפט. אני סמוכה ובטוחה שנעבוד בשיתוף פעולה פורה לקידום המערכת".

 

 

"אקדם תוכנית חוקתית". שקד(ארן דולב)

מרים נאור: "אין ראויה מחיות לתפקידה"

הנשיאה היוצאת מרים נאור החמיאה לחיות במהלך נאומה. "בית המשפט העליון יוסיף לצעוד לאורה של מסורת שיפוטית ארוכת שנים", אמרה נאור, "אין ראויה מחיות לתפקידה, אין מוכנה ממנה לכובד המשא. סגולותיה יעמדו עתה לטובת הרשות השופטת כולה עם מינויה לנשיאת העליון".

 

לאחר מכן פנתה לחיות עצמה. "לפיד ביהמ"ש העליון עובר לידייך ואין לי ספק שתדעי להגן עליו בעוז", אמרה נאור, "אין לי ספק שתנהיגי את מערכת בתי המשפט בכלל ובית המשפט העליון בפרט, בחוכמה, תבונה, יושר ואומץ לב. לצד הלפיד אני מפקידה בידייך חפץ פרוזאי מאוד, מכשיר טלפון נייד. החפץ הזה עומד לשלוט בחייך. תגלי עד מהרה שתפקיד הנשיאה מחייב אותך להיות זמינה בכל שעות היממה".