בתום חילופי אש: חוסל המחבל שביצע את הפיגוע בשומרון

עקב מידע שהגיע לשב"כ, כוחות הביטחון צרו על בית בכפר עבווין הסמוך לרמאללה, שבו שהה עומאר אבו לילא. במקום התפתח קרב יריות, שבמהלכו נהרג המפגע. אין נפגעים בצה"ל

הפיגוע בשומרון: המחבל עומאר אבו לילא, שביצע את הפיגוע בצומת אריאל, חוסל אמש (שלישי) בידי כוחות הביטחון, בכפר עבווין הסמוך לרמאללה. בעקבות מידע שהגיע לשב"כ, כוח ימ"מ צר על המבנה שבו התבצר המחבל, ובמקום התפתחו חילופי אש, שבמהלכם כאמור, נורה המחבל למוות. בקרב כוחות הביטחון לא היו נפגעים באירוע.

על פי דיווחים פלסטיניים, פלסטינים נוספים נפצעו במהלך חילופי האש. 11 פלסטינים נפצעו מהפרות הסדר שהתפתחו בכפר, כתוצאה מכניסת כוחות הביטחון. ראש הכפר עבווין אמר לכלי תקשורת פלסטיניים כי הכוחות המיוחדים שנכנסו למקום הגיעו במשאיות להובלת ירקות, ואחריהן הגיעו כלי רכב רבים של צה"ל.

בתוך כך, לוחם מג"ב נפצע אמש קל עד בינוני לאחר שרכב גנוב שהגיע למחסום המנהרות מירושלים לכיוון שטחי יהודה ושומרון, האיץ לקראת המחסום, עלה על המדרכה - ופגע בו. הלוחם פונה לבית החולים שערי צדק בבירה. נוסף על כך, בסוכנות הידיעות "קודס" דווח כי שני פלסטינים נהרגו מאש צה"ל בעיר שכם.

 
 
 
לוחמי הימ"מ במהלך פעילות בכפר עבוין בו חוסל המחבל מהפיגוע בשומרון
 

לוחמי הימ"מ במהלך פעילות בכפר עבוין בו חוסל המחבל מהפיגוע בשומרון (דוברות המשטרה)

 

"אני מברך את השב"כ, הימ"מ וצה״ל על פעולה מהירה שהביאה לחיסול המחבל הנתעב שרצח את סמ״ר גל קיידאן ז"ל ואת הרב אחיעד אטינגר ז"ל", מסר ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו. "ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע באזרחינו וחיילינו".

אלמנתו של הרב אחיעד אטינגר, מיכל, אמרה לאחר היוודע חיסול אבו לילה: "אנו מודים לצה"ל ולכוחות הביטחון על חיסול המחבל הארור. אנחנו מצפים מממשלת ישראל להילחם למיגור הטרור". 

בווידאו: אלמנת הרב אחיעד אטינגר, תמר, בתגובה לחיסול המחבל (צילום: באדיבות המשפחה)

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר כי :אין נחמה על האסון ועל התוצאות הטראגיות של הפיגוע שבו נרצחו גל קיידאן והרב אחיעד אטינגר ז״ל, אך שוב העברנו את המסר החשוב, שלוחמי הימ״מ של משטרת ישראל יחד עם השב״כ וצה״ל יעשו הכול כדי 'לסגור חשבון' עם המרצחים הפלסטינים הארורים. נמשיך לרדוף את המחבלים המתועבים  בכל חור שבו יסתתרו". 

השב"כ מסר לאחר החיסול כי "הפעילות של שב״כ, ימ״מ וצה"ל היא שיאו של מאמץ מודיעיני ומבצעי שהחל מיד לאחר הפיגוע, שבמהלכו הופעלו יכולות מודיעיניות, מבצעיות וטכנולוגיות שונות, אשר הביאו לאיתורו של המפגע הערב במבנה שבו הסתתר בכפר עבווין". "כוחות הביטחון ימשיכו לפעול בנחישות לסיכול פעילות טרור וללכידת מבצעי פיגועים או אלו אשר סייעו להם ולשמירה על ביטחון אזרחי ישראל", לשון ההודעה.

חמאס פרסם הודעה רשמית לאחר חיסול המחבל: "מביעים צער עמוק על מותו של המחבל עומר אבו-לילא, שלדבריה ביצע פיגוע שהביך והשפיל את מערכת הביטחון הרברבנית של ישראל והעניש אותה על המתקפות והפשעים שלה נגד הר הבית, ירושלים והגדה המערבית".

בהודעה נמסר כי עומר הגן על אדמתו והוכיח כי העם הפלסטיני לעד יהיה עצם בגרונה של ישראל. בהמשך ההודעה נאמר כי הפיגוע באריאל וחילופי הירי שנערכו בין עומר לבין כוחות צה"ל מעידים על הדבקות של בני העם הפלסטיני במאבקו נגד ישראל עד לטיפת דמו האחרונה, וכן מהווים המשך לדרכם של אשרף נעאלוה עאסם אל-ברע'ות'י ואחמד ג'ראר. בסוף ההודעה, התנועה הביעה את הוקרתה לקרוביו של עומר אבו-ליילא, למשפחתו ולתושבי סלפית.

תנועת הג'יהאד האסלאמי פרסמה גם היא הודעת ניחומים על מותו של המחבל, שבה נאמר כי מותו מהווה מופת עבור הערכים והאידאלים של המאבק הפלסטיני.

המרדף אחרי המחבל נמשך באזור לאורך שלושת הימים האחרונים. צה"ל וכוחות הביטחון פעלו על פי מידע מודיעיני כדי למצוא היכן הסתתר אבו לילא ומי סייע לו, מתוך הנחה שחלק מבני האוכלוסייה המקומית שיתפו פעולה עם המפגע. זאת, לאחר שביום שני בבוקר נעצרו שני פלסטינים, תושבי אחד הכפרים שליד העיר סלפית, בחשד שסייעו לו. ואילו אביו, אמו ואחיו של המחבל נעצרו על ידי כוחות הביטחון, נחקרו ושוחררו.

 סמ"ר גל קיידאן, החייל שנפל בפיגוע בצומת אריאל
 

סמ"ר גל קיידאן, החייל שנפל בפיגוע בצומת אריאל (דובר צה"ל)

 

במקביל, חמאס וגורמים קיצוניים נוספים ברשות הפלסטינית הסיתו ברשתות החברתיות וקראו לעזור לאבו לילא, שלא היה מוכר לכוחות הביטחון והפוסט האחרון שהעלה לפייסבוק לא העיד על כוונתו לבצע פיגוע, אלא, אולי על מצוקה חברתית או משפחתית. "אלוהים שמור עלי מעיניים שעוקבות אחרי חיי, כתב המחבל, "והרחק ממני את מי שרוצה לפגוע בי".

אתמול בבוקר, נמסר מבית החולים בילינסון נמסר כי חל שיפור במצבו של הלוחם אלכס דבורסקי, שנפצע קשה מאוד בפיגוע, בצומת גיתי אבישר. דבורסקי שב לנשום בכוחות עצמו והוא בהכרה מלאה ומתקשר עם הצוות הרפואי. החייל יצא מכלל סכנת חיים מיידית. 

מחקירת הפיגוע עלה כי הרב אחיעד אטינגר, שנרצח בפיגוע, עצר את רכבו וניסה לעצור את המחבל, לאחר שנקלע לאירוע כשעשה את דרכו לישיבה שאותה הקים. "עכשיו אחרי כל הסיפורים ששומעים, ממש לא מפתיע, זה הכי מובן. אני חושבת שכל בן אדם שנקלע לסיטואציה כזאת היה מגיב ככה. אני יכולה להבין שהוא הסתכל מה קורה סביבו, לא לתוך עצמו רק", אמרה בתו אפרת.

 רב אחיעד אטינגר שנפצע בפיגוע הירי באריאל
 

רב אחיעד אטינגר שנרצח בפיגוע הירי באריאל (נדב גולדשטיין/TPS)

 

תמר אשתו, סיפרה כיצד נודע לה שבעלה נפגע בפיגוע: "הבת שלי נסעה לשירות בטבריה. תוך כדי נסיעה היא פתחה את החדשות וראתה את הרכב של אבא שלה בטלפון שלה. התקשרה אליי לשאול, דיברת עם אבא? עניתי לה שכן, לפני שתי דקות דיברתי איתו, הוא בסדר. אמרתי לה, חכי, אני אתקשר אליו שוב ואני אחזור אלייך. התקשרתי אליו, זה היה זמין כמה פעמים – והוא לא עונה לי. ואז אחי שהוא צלם של 'תצפית' התקשר אליי, שאל אותי, מה המספר של הרכב שלכם? אמרתי לו את המספר, הוא אמר לי, כן, זה שלכם. שאלתי אותו חי או מת? תגיד לי בדיוק מה קרה. הוא בדק ואמר לי שהוא פצוע קשה".

"ברוך השם, יש לנו 12 ילדים שאיתם ביחד אנחנו נמשיך ונצמח, עם הרבה אור בעולם, בעזרת השם", אמרה תמר. היום, כשהגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לנחם את משפחתו של הרב אטינגר, בני המשפחה דרשו ממנו להשיב להם את תחושת הביטחון.

אטינגר, תושב ההתנחלות עלי, הותיר אחריו 12 ילדים. לפני כחצי שנה הקים אטינגר את ישיבת "עוז ואמונה" במרכז תל אביב. אתמול סיפרו עליו תלמידיו כי אסף תרומות כדי להחיות את המקום, והגיע מדי יום מביתו לישיבה שבנווה שאנן כדי ללמד.