תחקיר "המקור" חושף: גילויים חדשים מפרשת אסון צפית

שיחת ההורים השכולים עם רה"מ - שבחר לצטט משפט של אביו לפיו "החיים הם כמו נהר", המדריכה שהתריעה על הסכנה, וההצעה המוזרה של המקורב לראש המכינה • התחקיר המלא

ההורים השכולים מאסון השיטפון בנחל צפית, שבו נספו תשע נערות ונער ממכינת "בני ציון", מנהלים כבר כמעט שנה מאבק במטרה להבין את נסיבות האירוע וכדי שמי שלדעתם אשמים באסון ישלם על כך מחיר.

אחת הדמויות המרתקות בפרשה, היא נועם דורי, שהייתה מדריכה במכינה והתריעה על הסכנה, שעליה ידעה מפני שהיא בתו של סגן מפקד יחידת החילוץ באזור נחל צפית. דורי הייתה בחפ"ק במהלך הטיול, ולכן לא נפגעה. חלק מהורי התלמידים שנהרגו חשים כלפיה כעס, מבלי שהם יודעים על ניסיונותיה הרבים לבטל את הטיול. לדבריהם, היה עליה ועל אביה לעשות הכול כדי למנוע מהטיול להתקיים.

"אני רוצה לשמוע ממנו, ואני רוצה לדעת למה הוא דאג לשמור על הבת שלו ולא דאג לשמור על הבת שלי אותו דבר", אמרה אמו של רומי כהן, יעל, בהתייחסה לאביה של נועם. "הוא ידע שזה מסוכן. הוא התקשר אליה, ניסה לעצור את זה, אז למה הוא לא דאג להתקשר למשטרה?".

 הזירה בנחל צפית
 

הזירה בנחל צפית ( כבאות והצלה נגב)

 

כחלק מהמאבק, ההורים פנו לראש הממשלה בנימין נתניהו, נפגשו עמו ודרשו ממנו להקים ועדת בדיקה עצמאית לחקירת נסיבות האסון. בהקלטות בלעדיות שהגיעו לידי צוות "המקור", אחד ההורים אמר לרה"מ: "מה שאנחנו מבקשים ממך אדוני ראש הממשלה זה חקירה, רק חקירה עצמאית ומעמיקה תחשוף פה את היקף ההפקרות ואת היעדר הפיקוח בעולם המכינות. רק גוף כזה יביא את האמת ויחסוך חיים עתידיים".

בתגובה, ראש הממשלה נתניהו סיפר: "פעם הייתי חייל, והיה כלל: אתה רואה עננים – אסור להיכנס לערוץ. עם שר הביטחון (אביגדור ליברמן) לא נפגשתם, נכון?". אוריאל בר שלום, אביה של אילן, אמר: "לא, הוא נעלם, הוא בכלל לא התראיין, הוא לא מוצא לנכון בכלל לקחת... אתה הקו האחרון, אין יותר". נתניהו הגיב ואמר כי "כל מה שאמרתם לי כאן זה פעם ראשונה שאני מתעמק בדבר הזה".

"אני חושב שזה החלטה של הממשלה", אמר נתניהו להורים השכולים, "אני בכל זאת רוצה להגיד לכם משהו, פעם אחת שאלו את אבי, 'תגיד לי, איך אתה חי'?, אז הוא אמר, 'החיים הם כמו נהר גועש ושוצף והחיים פשוט סוחפים אותם במורד הנהר ואתה מגיע למחוזות'". לבסוף הבטיח: "אני אעשה בדיקה ואני אשיב לכם תשובות".

תגובות

תגובת יובל כאהן, מנהל מכינת בני ציון בזמן האסון: בנוגע לאסון עצמו, כהאן ביקש לא להגיב מטעמים משפטיים והסתפק בלכתוב שהעובדות שהובאו בתחקיר "אינן מדויקות בלשון המעטה". בפוסט שכתב לאחרונה בפייסבוק טען לגבי הטיול בנחל צפית ש"לא הכרתי ולא בחרתי בו ולא רציתי אותו ולא אישרתי אותו". "נושא הבטיחות היה תמיד בראש סדר היום שלי. הקדשנו לנושא הבטיחות תדריכים ותחקירים לפני ואחרי כל טיול וסדרה. אף אחד במכינה מעולם לא זלזל או הקל ראש בבטיחות החניכים".

לגבי אירועי בטיחות קודמים ופעילויות מסוכנות קבועות של המכינה: "חניכה התייבשה בטיול שנה לפני כן. היא לא נזקקה אפילו לפינוי. הפקנו לקחים מהטיול בין השאר להצטייד בטלפון לוויני. באירוע אחר, היתה חניכה אחת שחשבה שהיתה לה היפוטרמיה אך כל המדדים הרפואיים לא תמכו בזה. באירוע השלישי שציינתם, התקיים טיול בו לא נבדקה שוב בבוקר התראת שטפונות מהערב על ידי מוביל הטיול. הפקנו לקחים מהמקרה. אני לא רואה שום בעיה שחניכים יסעו לישוב היהודי בחברון בתחבורה ציבורית. היה אירוע שמדריך מטעם הישוב היהודי בחברון לקח את הקבוצה לביקור בבית של פלסטיני. התברר כי מדובר היה במקום שנערכים בו ביקורים באופן קבוע, והוא בתוך השטח שבשליטה בטחונית ישראלית.

לגבי הפגישה עם ברוך מרזל אני גאה על כך כפי שאני גאה על כך שמכינת בני ציון היא אחת היחידות שקיימה פגישות עם שוברים שתיקה".

"מצטער אם נראיתי למישהו זחוח במפגש עם המשפחות (לפני האסון). אני לא שותף לפחד מהבדואים אזרחי ישראל ורואה ערך רב בפעילות זו. עובדתית יותר מסוכן בתל אביב מבגבעות גורל או בבקעת קנאים".

לגבי הרישומים שלכאורה ערך מהשיחות עם הניצולים מיד אחרי האסון: "את השיחות עם החניכים ניהלנו בהדרכה מאד צמודה של שני פסיכולוגיים, שנכחו במקום והנחו אותי מה לעשות".

לגבי ההדחה מהמכינה של חניכה שהתקבלה, בעקבות שאלות שהעלה אביה: "אותו אבא החל לצעוק בערב הסברה של המכינה תוך נסיון לפוצץ אותו. החלטנו שאנחנו לא יכולים לקחת על עצמנו התקשרות עם משפחה שאין לה כל אמון במכינה וכי הדבר לא יאפשר את פעילות הילדה במכינה לאורך כל השנה".

"פעלתי מעל עשרים שנה כמחנך, מתוך רצון להועיל ככל יכולתי לאנשים ולחברה וכשהתרחש אסון כזה חדלתי מיד את מה שהיה מפעל חיי".

תגובה מטעם אביב ברדיצ'ב, המדריך בטיול בזמן האסון: "אביב ברדיצ’ב חש צער עמוק על האסון הנורא, ומתוך כבוד לרגשות המשפחות השכולות הוא לא יאמר דבר מעבר לכך אלא רק , ככל שיידרש, בפני הגורמים המוסמכים​".

תגובת הראל בן שחר, מנהל מחוז ים המלח ברשות הטבע והגנים: "הטענה שבן שחר שימש באיזה שהוא אופן כיועץ לעניין היציאה לטיול, והמליץ, במפורש או במשתמע, לטייל בנחל תמר - צפית היא טענה שקרית". 

תגובת מכינת בני ציון: "מכינת בני ציון כואבת את מותם הטרגי של יעל, עדי, רומי, אילן, שני, גלי, מעיין, אגם, אלה וצור זכרונם לברכה. המכינה לקחה אחריות על האסון וביצעה תהליכי התחדשות עמוקים ביניהם: מינוי ועד מנהל חדש בראשות רחלי פרנקל ומינויה של שירה אטינג לתפקיד מנכ"לית חדשה. נציין שהמעורבים הישירים באסון אינם עוד במכינה. ויש  לבצע הפרדה בינם לבין ההנהלה החדשה. איתמר, שלא היה בתפקיד חינוכי בשנה שעברה בזמן האסון, היווה חלק מהותי בתיקון כמוקד ידע לעמותה המתחדשת. עם זאת, הוחלט כי יסיים את תפקידו ביוני הקרוב.

עם כניסת ההנהלה החדשה, הוחלט על הקפאת שנת הלימודים הנוכחית לטובת הליך בדק בית מקיף בשיתוף חברת 'שמיים', בראשותו של מפקד חיל האויר לשעבר האלוף במיל' אליעזר שקדי, בסיומו נכתב מסמך שקוף לציבור המפרט את מה שעל המכינה לשפר בנושאי בטיחות, צוות חינוכי, אורחות חיים, תכנית חינוכית ועוד. נציין, שהמכינה גם הצטרפה לקריאת המשפחות להקמה ועדת בדיקה ממלכתית בלתי תלויה.

בנוסף, בנינו תכנית לתמיכה נפשית בנפגעי האסון, בליווי גורמי מקצוע מוסמכים. התמיכה מיועדת לכ-100 נפגעים פוטנציאליים, גייסנו תרומות ייעודיות לנושא והיא תצא לפועל בימים הקרובים. בין הנפגעים נכלל גם רז דרדיק.

לאחר האסון בוצעו מספר נסיונות על ידי צוות המכינה ומתנדבים נוספים לסייע לו, למצוא עבורו מכינות אחרות או מקומות תעסוקה, והדבר לא צלח משלל סיבות שלא נרצה לפרט מפאת צנעת הפרט. נציין שדאגנו לדחיית הגיוס של מול משרד הביטחון ושהתחייבנו למימין טיפולים פסיכולוגיים לפרק זמן של שנה, הסכום עתיד לעבור בקרוב.

אסון כבד התרחש אצלנו בתוך הבית, ואנו רואים בהמשך קיומה של המכינה, דרך אמיתית להתמודדות עם האסון וככזה יהיה כרוך תמיד בהפקת לקחים יום יומית ובנשיאת אות הקין של האסון כדי להבטיח שהוא לא ישכח.

אנו רואים לנגד עינינו מכינה אשר חידשה את פניה, שמיישמת שיטות ניהול מתקדמות, מתנהלת כארגון לומד, פועלת בהתאם לתפיסת בטיחות היודעת לחדול או לשנות משימה, מטמיעה את מסקנות בדק-הבית , ועובדת בשיתופי פעולה עם גורמים מקצועיים ובשקיפות מלאה.

לאורך 11 שנים המכינה עסקה בפעילות חברתית פורצת דרך עם אזרחים ותיקים ונוער בסיכון והתחנכו בה כ-500 בוגרים שמשולבים כיום בתפקידים משמעותיים בצבא ובאזרחות. אנו נשאף להמשיך ולפעול עבור החברה הישראלית".

תגובת משרד החינוך: "משרד החינוך מביע את צערו העמוק על האסון הטראגי שאירע בנחל צפית, ושולח את תנחומיו למשפחות השכולות אשר איבדו את היקר להן מכל. מיד עם קרות האסון, החל המשרד בפעילות אינטנסיבית להפקת לקחים ולמניעת אסון נוסף מתוך אחריות לאומית. במקביל, המשרד מייחס חשיבות רבה לשיח עם המשפחות השכולות, לכן הועברה טיוטת דו״ח ועדת הבדיקה להתייחסותן ואף התקיים מפגש של השר והמנכ"ל עם ההורים. אנו מתייחסים בכובד ראש לדברים שעלו במפגש, ואלה נשקלים כל העת במסגרת ההחלטות הנוגעות למכינות.

לעניין הפיקוח על המכינות הקדם צבאיות, לצערנו הדברים אינם מדויקים. המכינות, בשונה מבתי הספר, הן גופים עצמאיים שכללי חוזר מנכ"ל לא חלים עליהם. מצב זה נובע מהתקנות בחוק שנכנסו לתוקף לפני למעלה מעשור והן לא הכפיפו את המכינות לנהלי המשרד. היות שכך, הפיקוח של המשרד חל רק על הנושאים שהוגדרו במסגרת החוק והתקנות, ואת זאת הסביר המנכ"ל אבואב בערוצי התקשורת השונים. המשרד מוביל בימים אלו הליך לשינוי התקנות כך שהפיקוח יהודק.

מעת האסון המשרד נקט בשורה של פעולות כדי שטיולי המכינות יתקיימו באופן מסודר ובטוח. בתוך כך, המכינות החלו לפעול באופן מיידי בהתאם לחוזרי המנכ"ל ומקבלות את שירותי חדר המצב והלשכה לתיאום טיולים במשרד החינוך. בנוסף, הוגדרו 5 בעלי תפקידים חדשים וייעודיים בתחום הטיולים במכינות, התקיימו הכשרות לאלפי בעלי תפקידים נוספים, וכן בוצעו קורסים והדרכות להגשת עזרה ראשונה ושימוש בנשק.

אשר לתיקון לחוק, המשרד נמצא בשלבים אחרונים של גיבוש ההצעה לתיקון התקנות מכח חוק המכינות.

לעניין ועדת הבדיקה הממשלתית, בעקבות המפגש של השר והמנכ״ל עם המשפחות השכולות, החל השר בנט לקדם את הליך הקמת הועדה אולם בעקבות ההכרזה על בחירות, הנחיות היועץ המשפטי לממשלה אינן מאפשרות לשרים להקים ועדות בנושאים שונים. השר בנט ימשיך לעמוד בקשר עם המשפחות, במקביל לשורת הפעולות שקידם המשרד בנושא עד כה.

מכינת בני ציון הגישה בקשה להכרה לשנת הלימודים הבאה (תש"פ). בחודשים הקרובים תתכנס הוועדה המקצועית המייעצת כדי לגבש המלצותיה למנכ"ל המשרד".

פירוט פעולות המשרד:  

  • 88  מכינות קדם צבאיות ותכניות אופק נטלו חלק בהכשרות   
  • 2.064  בעלי תפקידים השתתפו בהכשרות שונות
  •  94 מנהלי מכינות ומנהלי שלוחות השתתפו בהכשרות
  • 260  מכשירי טיולים השתתפו בארבע הכשרות בתחום אחראי טיולים
  • 55   משתתפים בקורס מלווה בנשק
  • 1,513  מדריכים וחניכים הוכשרו להגיש עזרה ראשונה
  • 49  אנשי צוות הוכשרו להדרכת שטח, כמו: ניווטים ומסעות אתגריים
  • 54  מכינות קיבלו הדרכה וחניכה מקצועית
  • 1.315  בקשות הוגשו ללשכה לתיאום טיולים מתוכן: 822 בקשות אושרו, השאר נדחו או שנמצאות בטיפול.
  • 15  בקרות שטח בוצעו על ידי פקחי טיולים כל כך מעט? לא נשמע לי הגיוני