הנשיא ורה"מ באירוע יום העצמאות, החדשות 13

התבטאות ריבלין - מסר ברור נגד הקמפיין המתוזמר מימין • פרשנות

נשיא המדינה הדף את הביקורת בנוגע לתפקידו להעניק מנדט להרכבת הקואליציה, שנועדה לקעקע את הלגיטימיות שלו במקרה הלא סביר שבו לנתניהו לא יהיו 61 ח"כים בגוש הימין

בחירות 2019נשיא מדינה, ראובן ריבלין, הדף היום (חמישי) את המתקפות כלפי עמדותיו בנוגע לתפקידו להעניק המנדט להרכבת הקואליציה, והעביר מסר ברור נגד הקמפיין המתוזמר מימין שנועד לקעקע את הלגיטימיות שלו, במקרה הלא סביר שבו לבנימין נתניהו ולגוש הימין לא יהיה רוב לאחר הבחירות.

ריבלין התייחס למערכת הבחירות ואמר: "לאחרונה יש שיח סביב עמדותיי האישיות, למי ולמה אתן את התפקיד להרכיב את הממשלה. נשיאי ישראל בתוך עמם הם יושבים. ואני, כמו קודמיי, מתייחס לבחירות ולקול העם, בחרדת קודש". את הדברים אמר בפני חניכי המכינות הקדם צבאיות בכנס "בוחרים לחשוב" של המכון הישראלי לדמוקרטיה. 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין
 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ( קובי גדעון / לע"מ)

 

"עבורי, קול ההמון, קול הריבון שהוא אזרחיות ואזרחי ישראל, כקול שדיי", הוסיף הנשיא, "לא אתפתה מדברי חנופה. מתקפות כאלה או אחרות לא יפחידו אותי. אנהג בנאמנות ללשון החוק ולרוחו, כפי שעשיתי במערכת הבחירות הקודמת, וכפי שנהגו קודמיי - כל נשיאי ישראל בעבר".

"מערכת הבחירות הנוכחית מעלה לדיון הציבורי סוגיות מהותיות העומדות בבסיס קיומה של מדינת ישראל", אמר, "סוגיות שנוגעות בעצבים החשופים של כלל הקבוצות והשבטים החיים כאן. הסוגיות מעוררות דיונים סוערים וחשובים, ונוגעות באחד מהאתגרים הגדולים והמשמעותיים ביותר לחברה הישראלית כיום - האם יש עדיין ערכי יסוד משותפים לכלל אזרחי ישראל, ומה הם אותם ערכי יסוד? מכיוון שהדיון נוגע לזהות שלנו המחלוקת על אותם ערכים משותפים גורמת לנו לעיתים כיחידים וכחברה, לאבד את האמפתיה שלנו ואת יכולת ההקשבה לדעות שונות. מחובתנו לשים לב לא רק לערכים ולעמדות אותם אנו מבקשים לקדם, אלא גם לאופן שבו אנו מקדמים אותם. עלינו לאפשר ויכוח נוקב ומפרה, אך כזה שיש בו הקשבה וכבוד הדדי."

הנשיא ריבלין התייחס לשיח סביב אזרחי ישראל הערבים ואמר: "במערכת הבחירות הנוכחית אנו עדים לשיח בלתי מתקבל על הדעת כנגד אזרחי ישראל הערבים. ההתלהמות הזאת היא סכנה לחברה הישראלית, והיא סכנה לערכים של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. כאן במדינה הזאת, בבית הזה - כולנו שווים. אין אזרחים סוג א', אין מצביעים סוג ב'. על כולנו- גם בתקופת בחירות, לעמוד כחומה בצורה כנגד הרוח המסוכנת הזאת, ולהשמיע קול ברור. יש זמנים שבהם שתיקה - כמוה כהסכמה".

בני גנץ נואם בעקבות החלטת היועמ"ש
 

בני גנץ נואם בעקבות החלטת היועמ"ש (חדשות 13 )

 

לפני כחודש וחצי אמר ראש הממשלה כי "התרגיל של גדעון סער לא יצליח – הדמוקרטיה לא תיתן לזה לקרות". לדברי נתניהו, מספר אנשים בליכוד סיפרו לו שסער פנה אליהם וביקש את תמיכתם, לאחר שיבקש שיטילו על ריבלין להרכיב את הממשלה: "זה נגד רצון הבוחר, ורצון הבוחר גובר". גורמים בסביבת נתניהו מסרו כי "ראש הממשלה נתניהו פועל על מנת שגדעון סער לא יוביל את רשימת הליכוד. מעבר לכך הוא לא מתערב בדירוג השרים וחברי הכנסת". את הדברים אמר נתניהו בריאיון בערוץ השידורים "הליכוד TV".

בריאיון לחדשות 13, סער הגיב להאשמות שהטיח בו נתניהו והדף אותן: "אינני מבין מדוע ראש הממשלה, שיש לו כל כך הרבה צרות וקשיים, בוחר להמציא יריבים דימיוניים ומחליט לרדוף אותם", הצהיר סער. "הוא מועמד הליכוד בבחירת הקרובות, אני תומך בו וכולם תומכים בו. ההתערבות הברוטלית של ראש הממשלה, שעות ספורות לפני פתיחת הקלפיות, גם דרך הפרחת עלילות כזב וגם דרך לחץ על השטח - הוא בעיניי לא ראוי, לא מכבד את התנועה ולא ישר כלפיי".