פלסטינים מפגינים ברצועת עזה, צילום: פלסטיני

חמאס מעריך - ישראל לא תצא למבצע בתקופת בחירות • פרשנות

ארגון הטרור ממשיך בעידוד ההפגנות האלימות על הגדר ומעוניין בהסלמה מדודה, כזו שתניב לו עוד כסף, פתיחה והקלות במעברים ואת תשומת ליבן של מצרים ומדינות נוספות

המתיחות בדרום: חמאס ממשיך גם היום (שישי) עם ההפגנות האלימות על גדר הרצועה, מתוך הערכה שישראל לא תצא למבצע צבאי בתקופת בחירות. ארגון הטרור מעוניין בהסלמה מדודה, כזו שתניב לו עוד כסף, פתיחה והקלות במעברים ואת תשומת ליבן של מצרים ומדינות נוספות.

במהלך הערב נפלה פצצת מרגמה בשטח פתוח במועצה אזורית אשכול, והתרעת צבע אדום נשמעה באזור. לא היה נזק או נפגעים.

 הפגנות על גבול הרצועה
 

הפגנות על גבול הרצועה ( חדשות 13)

 

מוקדם יותר הפגינו 9,000 פלסטינים בחמישה מוקדים על גבול רצועת עזה, חלקם השליכו מטענים, יידו אבנים, ניסו לחתוך את הגדר והבעירו צמיגים. צה"ל השתמש בגז מדמיע ובצלפים נגד מפרי הסדר, ומשרד הבריאות בעזה דיווח שצעיר בן 23 נהרג ממזרח לרפיח ו-42 נפצעו. במהלך ההפגנות שלושה צרורות בלונים אליהם מחובר חפץ חשוד אותרו במועצה אזורית אשכול. מוקדם יותר שני פלסטינים לא חמושים חצו את גדר הגבול של רצועת עזה, ונתפסו בתום מצוד, בבגדיהם נמצאו רימון וסכין.

לאחר מכן סיכם הצוות המארגן את ההפגנות על גדר הרצועה: "קוראים לציבור ברצועה ובגדה להמשיך בצעדות להסרת המצור ולהתכונן לאירועי יום האדמה ב-30 במארס".

כאמור, שני פלסטינים חצו אחר הצהריים מרצועת עזה לעבר ישראל, ונלכדו לאחר זמן קצר בידי כוחות הביטחון. הכוחות כללו יחידות צבא וכיתות כוננות אזרחיות הוקפצו לאזור לאחר דיווח על חדירה. השניים נתפסו בתחילה ללא נשק, אולם לאחר סריקה ובדיקה של בגדיהם נמצאו סכין ורימון. השניים הועברו להמשך חקירה. מוקדם יותר הבוקר נעצרו הבוקר שני חשודים על ידי כוחות צה"ל סמוך לגדר המערכת בדרום רצועת עזה. על החשודים נתפסו שלושה סכינים והם הועברו לחקירת כוחות הביטחון. 

האירוע התרחש על רקע מתיחות מוגברת באזור הדרום, בעקבות שורת אירועים במהלך השבוע. מקורות פלסטינים מסרו היום לחדשות 13, כי "ישראל העבירה מסר לחמאס, לפיו אם יובילו להסלמה, ייתכן מבצע בעזה עוד לפני הבחירות". ה"וועד המארגן" של ההפגנות קרא הבוקר לציבור הפלסטיני להגיע בהמוניו לאזור הגבול משעות הצהריים. המקורות הפלסטינים סיפרו לחדשות 13, כי חמאס לא מעוניין כאת בעיצות, אבל בזרוע הצבאיות של הארגון, כמו גם בזרוע הצבעית של הג'יהאד האסלאמי, נערכים לאפשרות של עימות עם ישראל".