מועמדות עופר כסיף לחד"ש-תע"ל נפסלה על ידי ועדת הבחירות

פסילת איש האקדמיה, שהוצב במקום החמישי במפלגה, הושגה ברוב של 15 תומכים לעומת 10 מתנגדים. כסיף: "פוליטיקה מפלה ומדירה - אעתור לבג"ץ". רשימת חד"ש אושרה בוועדה

בחירות 2019: מועמדות איש האקדמיה עופר כסיף לרשימת חד"ש-תע"ל נפסלה הערב (רביעי) על ידי ועדת הבחירות, לאחר ש-15 חברי ועדה תמכו בפסילה, לעומת 10 שהתנגדו. זאת, לאחר ששני נציגי "התנועה" לא השתתפו בהצבעה בנושא, ונציגי המפלגות החרדיות נמנעו, ובכך למעשה הושג רוב לפסילתו. כסיף הודיע כי יעתור לבג"ץ. רשימת חד"ש אושרה על ידי הוועדה.

"אישור הצעת פסילתי בוועדת הבחירות, ובניגוד להמלצת היועץ המשפטי לממשלה, מוכיח כי את חברי הוועדה מנחה פוליטיקה מפלה ומדירה", אמר כסיף בתגובה להחלטה. "לא הדמוקרטיה ושלטון החוק נר לרגליהם, אלא גזענות ושנאה למיעוט הלאומי הערבי-פלסטיני ולכלל הכוחות הדמוקרטיים. יחד עם חבריי, יהודים וערבים, אעתור לבג"ץ ואמשיך במאבק נגד הכיבוש והאפליה ולמען ישראל צודקת, דמוקרטית ושוויונית".

מוקדם יותר, אמר כסיף במהלך הדיון בעניינו כי "רק במשטר דיקטטורי מעמידים אדם בפני פסילתו". "האמירה ששקד היא חלאה ניאו נאצית הייתה מטאפורה", הוסיף מועמד חד"ש-תע"ל. "זאת משטרת מחשבות. מעולם לא תמכתי באלימות".

 
 
 
 איימן עודה ואחמד טיבי
 

איימן עודה ואחמד טיבי (רפי קוץ)

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

מפלגת רע"ם-בל"ד מסרה בתגובה: "החלטת ועדת הבחירות לפסול את ד"ר עופר כסיף מהבחירות לכנסת מוכיחה שוב שדמוקרטיה וקריאות לשוויון ולצדק צורמות באוזניהם של הגזענים והמסיתים. אנו עומדים עם ד"ר כסיף ותומכים בקול החשוב שהוא משמיע".

חבר הכנסת אביגדור ליברמן, שמפלגתו הגישה את העתירה לפסול את כסיף, כתב: "מי שאומר שהרמטכ"ל הוא פושע מלחמה ושמדינת ישראל מבצעת טיהור אתני ברצועת עזה אסור שיישב בכנסת ישראל. מקומו יחד עם שאר תומכי הטרור בכנסת בפרלמנט של חמאס ברצועה או במג'לס האיראני בטהרן. מצפה שבג"ץ לא יתערב בהחלטת ועדת הבחירות המרכזית".

ממפלגת עוצמה יהודית, שהגישה את העתירה לפסול את חד"ש, נמסר כי "השכל הישר ניצח בוועדת הבחירות. אין מקום לאדם השולל את אופיה היהודי של המדינה ולתומך טרור מובהק בבית המחוקקים הישראלי. אנו מקווים שבית המשפט העליון יבין את הדברים, וילמד את כסיף כי אין מקומו בפרלמנט הישראלי, אלא לכל היותר בפרלמנט הסורי".

בתוך כך, במשטרה ובפרקליטות בוחנים בימים האחרונים אם לפתוח בחקירה פלילית נגד מועמד שנוי במחולקת נוסף, דווקא מהצד השני של המתרס הפוליטי - איש איחוד מפלגות הימין, מיכאל בן ארי, בגין הסתה לגזענות – כך פורסם הערב לראשונה בחדשות 13. זאת, בשל דברים שאמר בן ארי בעבר, שהביאו כזכור את היועמ"ש ואת פרקליט המדינה להמליץ שלא לאפשר לו להתמודד לכנסת.

הגורמים הרלוונטיים כבר החלו בגיבוש חוות דעת בעניין, והם עשויים להגיש אותן תוך מספר שבועות. ההערכה היא כי יש תשתית ראייתית לחקירה כזו, אך המרחק לכתב אישום עוד רב. בתגובה לפרסום חדשות 13, נמסר מעוצמה יהודית: "התנהלות פסולה של היועמ״ש".

מוקדם יותר, כזכור, ועדת הבחירות המרכזית אישרה את מועמדותם לכנסת ה-21, של בן ארי ואיתמר בן גביר, במקומות ה-5 וה-8, בהתאם לסיכום בין עוצמה יהודית לבין הבית היהודי והאיחוד הלאומי. ראשית, התקיימה הצבעה ראשונה על פסילת כל איחוד מפלגות הימין, שנפלה. לאחר מכן קיימה הוועדה הצבעה על פסילת שני נציגי עוצמה לישראל, ואז על פסילתם בנפרד.

מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר בדיון ועדת הבחירות
 

מיכאל בן ארי ואיתמר גביר בדיון ועדת הבחירות (החדשות 13)

 

ח"כ סתיו שפיר ממפלגת העבודה הודיעה כי תעתור לבית המשפט העליון כדי למנוע מבן גביר ובן ארי להתמודד בבחירות לכנסת."נדאג להרחיק את הגזענים האלימים והמסיתים הללו - ממשיכי כהנא שם תנועת הליכוד השוותה בינו לבין חוקי הנאצים - מבית הנבחרים של המדינה היחידה של העם היהודי", מסרה שפיר. גם יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, הודיעה כי תעתור לבג"ץ נגד ההחלטה. 

הרב גלעד קריב, שעומד בראש התנועה הרפורמית, הגיב להחלטת ועדת הבחירות, וטען כי נתנה "רוח גבית לגזענות ולהסתה". הועדה "נכשלה כישלון מביש ביישום הוראות חוק יסוד הכנסת. עתירת התנועה הרפורמית הניחה תשתית ראייתית רחבה המוכיחה את ההסתה הגזענית המתמשכת של מיכאל בן ארי, ותשתית זו הביאה את היועץ המשפטי לממשלה לקבוע כי המדובר במקרה מובהק המצדיק פסילה", כתב קריב, והוסיף כי התנועה הרפורמית תגיש עתירה לבג"ץ בנושא. 

 

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) מסר בתגובה להחלטה כי "קואליציית הכהניסטים ניצחה היום בוועדת הבחירות ומחובתנו לעשות הכול כדי שזו תהיה הקואליציה היוצאת. מפלגת הליכוד שנציגה בוועדה ביקש היום לשלוח אותי לסוריה, רוצה להכשיר את הגזענות המכוערת והאלימה. הכל כשר כשהמטרה היא הצלת נתניהו. ההיסטוריה מורכבת התהליכים ואנחנו עומדים בפני תהליך מאוד מסוכן לעתידה של מדינת ישראל".

במהלך הדיון, התייחס בן ארי לטענה שעלתה כלפיו על גזענות נגד ערבים, וטען כי "אני מדבר רק על מי שלא נאמן למדינה. מי שנאמן לנו שיישאר פה. מי שלא נאמן לנו צריך ללכת מפה", והתגאה בכך ש"ניחם משפחה ערבייה למדינת ישראל שבנה נרצח בפיגוע". הוא התייחס לביקורת על התבטאויותיו לגבי ערביי חיפה וטען כי: "מדובר שם במפגינים שהפגינו למען רוצחי משפחות".

כזכור, בדיון שנערך היום בשאלת מועמדותם של חברי איחוד מפלגות הימין, בן ארי וכן איתמר בן גביר, דרש האחרון כי ההצבעה תהיה על פסילת כל רשימת עוצמה יהודית, ולא רק על חברים מתוכה. בפתח הדיונים פרץ עימות באולם, לאחר שחבר הכנסת מטעם מרצ עיסאווי פריג' התפרץ בצעקות, ובן גביר השיב לו בתגובה "לך למרמרה".