מרד המיצ"ב: כיתות ריקות בבתי ספר בבת ים, החדשות 13

מרד המיצ"ב: המבחן שהפך מצורך חינוכי לתוכנית ריאליטי • פרשנות

הבחינה, שבודקת את הישגי התלמידים בחתך בית ספרי, איבדה במהלך הדרך את מטרתה. המורים והמנהלים יצאו נגד קיומה, אך רק מאבק ספונטני של ההורים הוביל לכיתות ריקות

מרד המיצ"ב: במשרד החינוך לא ידעו מאיפה זה בא להם. מצד אחד, פסק דין שבכירי המשרד מאוד לא אוהבים של בית המשפט העליון משנת 2014, שבו נכפה עליהם לפרסם את תוצאות המיצ"ב בניגוד לרצונם. במשרד חששו שפרסום כזה יהרוס את המבחן ויגרום בדיוק למה שקורה עכשיו: מרד הורים, כיתות ריקות ומחאה ארצית. מצד שני, בהסתדרות המורים זועמים על עצם קיום המבחן וטוענים כי מדובר בהליך שגורם להשחתת התהליך הלימודי, ללחץ מיותר על התלמידים ולהרס מערכת החינוך.

הסאגה החלה לפני כחודשיים, כשבמשרד החינוך הודיעו כי לא יפרסמו את תוצאות המבחן השנתי, כיוון שהתגלתה רמאות בכמה בתי ספר. ההחלטה הזאת גרמה לזעם בקרב הסתדרות המורים, שהכריזה על סכסוך עבודה, תוך איום בהשבתת מוסדות החינוך. המחאה של ההסתדרות לא נבעה מאי הפרסום אלא מהטענות לרמאות נגד המנהלים. בית הדין הוציא צו מניעה נגד כוונות ההסתדרות ובסופו של דבר התקבלה החלטה שלא לפרסם את תוצאות המבחן. המשרד החליט להקים ועדה שתבחן את אופי המבחן והשלכותיו על המערכת.

 
 
 
 מרד המיצ"ב: כיתות ריקות בבתי ספר בבת ים
 

מרד המיצ"ב: כיתות ריקות בבת ים (החדשות 13)

 

בית הדין קיבל אמנם את ההסדר, אך בעוד המורים נאלצו לרדת מהעץ היו אלה דווקא ההורים שבאופן ספונטני יצאו למחאה. ההורים טוענים כי ילדיהם נערכים למבחן המיצ"ב במשך חצי שנה במקום ללמוד מקצועות חשובים וכי המנהלים מכניסים את התלמידים ללחץ. בסופו של דבר, ההורים החליטו ליטול את היוזמה ולא לשלוח את ילדיהם לבתי הספר ביום הבחינה.

המחאה הזו צברה תאוצה ולא נעצרה כיוזמה של הורים בודדים. ועדי ההורים העירוניים אימצו אותה וניסו להפיצה ברחבי המדינה; בבתי הספר – המורים והמנהלים – עודדו מאחורי הקלעים את היוזמה; וגם רשויות מקומיות, דוגמת בת ים, נכנסו בעובי הקורה ואמרו לתלמידים שלא להגיע ללימודים.

במשרד החינוך נכנסו להיסטריה ורמזו למנהלי בתי הספר שכדאי להם לשכנע את התלמידים להגיע ללימודים ביום המבחן. כיוון שנוכחות דלה עלולה לפגוע בתקציבים, וגם אם לא משרד החינוך לא יראה את העניין בעין יפה. מנהלי המחוזות הזמינו את המנהלים ונציגי ההורים לישיבות חירום, והצליחו למנוע חלק מהמרד. עם זאת, בחלק לא קטן מבתי הספר בישראל נותרו היום כיתות ריקות.

 עלונים נגד מבחן המיצ"ב בדימונה
 

עלונים נגד מבחן המיצ"ב בדימונה (החדשות 13)

 

המחאה הזאת מתרחשת בתקופת בחירות, כשאת שר החינוך, נפתלי בנט, מעניין יותר יום הבוחר בתשעה באפריל ולא מבחן המיצ"ב. המבחן שהחל כגורם שבודק את הרמה הלימודית בבתי הספר, הפך לתחרות ריאליטי, שבה כל מוסד לימודי מנסה לתפוס את הבכורה וככזה שמשרת בעיקר צרכי נדל"ן והרבה פחות חינוך.

לפני כשש שנים, שר החינוך דאז, שי פירון, החליט לבטל את בחינות המיצ"ב, המחאה הגיעה באופן מיידי ואפילו מראש הממשלה בנימין נתניהו, שהורה לו להשיב את המבחן. פירון לא הצליח להביא את הבשורה להורים, כשגם משרד האוצר התנה את תקצוב משרד החינוך במדידה של בתי הספר השונים. קשה לדעת אם מחאת ההורים תוביל לביטולו של המבחן, אך היא ללא ספק צעד חשוב במאבקם.