נדחתה בקשת נתניהו למימון משפטו; יחויב להחזיר 300 אלף דולר

הוועדה למתן היתרים קבעה כי רה"מ לא יוכל לקבל מימון להוצאות משפט. בנוסף נכתב כי נתניהו לא יוכל להשתמש בכספים שכבר גייס ולא דווחו, ויחויב להשיב חליפות שנמסרו לו

הוועדה למתן היתרים ע"י מבקר מדינה שלחה הבוקר (ראשון) את החלטתה לפרקליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו, בבקשה החוזרת שהגישו לקבלת היתר לסיוע במימון הוצאות ההגנה על משפטו באמצעות מקורביו. הוועדה דחתה את הבקשה, ועורך דינו של נתניהו, נבות בן צור, התבקש להודיע עד יום שלישי האם הוא מתנגד לפרסום ההחלטה באתר משרד מבקר המדינה. 

בתוך כך, הוועדה דחתה את בקשת המבקר להיפגש עם פרקליטי נתניהו. זאת, לאחר שהמבקר נפגש איתה וניסה לשכנע את חברי הוועדה, אך ללא הועיל.
 

 
 
 
 
 
 ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (חדשות 13)

 

הוועדה קבעה כי מבחינה טכנית אין ערר על החלטתה הקודמת, אלא אם כן יש שינוי נסיבות דרמטי, מה שלטעמם לא היה המקרה. הוועדה ציינה כי נתניהו לא דיווח בבקשתו הראשונה על העובדה שכבר קיבל כסף מבן דודו נתן מיליקובסקי. בנוסף, נתניהו יחויב להחזיר את הכסף שקיבל, כ-300 מאות אלף דולרים. "המבקש (נתניהו) עצמו ובאי כוחו מילאו פיהם מים ולא הביאו עובדה משמעותית זו לידיעת הגורמים המוסמכים", נכתב בהחלטה.


עוד נכתב, כי לטענת בא כוחו של נתניהו, "'ראש הממשלה פעל בתום לב מוחלט ובהתאם לייעוץ משפטי ראוי ומקצועי שניתן לו בעניין זה'. הדברים אינם פשוטים בעינינו כלל ועיקר". לדברי הוועדה, "קשה להעלות על הדעת מחשבה לפיה ניתן לקבל כספים בהיקף של מעל מיליון שקלים בלי לעבור שלבים ומדרגות. ראש הממשלה איננו "טירון" בתפקידי שר וסגן שר. החל מהכנסת השתיים עשרה, משנת 1988, הוא מכהן בתפקידים אלה, בשנת 1996 נבחר לראשונה לכהונת ראש ממשלה. החל מכהונתו הראשונה כסגן שר, הוא ממלא עם כניסתו לתפקיד הצהרה על הון, נכסים וזכויות". 

ההודעה מתייחסת גם לחליפות שקיבל נתניהו מאיש העסקים ספנסר פרטרידג', ולפיה הוועדה סבורה "כי מן הראוי שהמבקש יחזיר את החליפות לנותנם. ואולם אם כבר עשה בחליפות שימוש והחזרתן אינה אפשרית, כדי שהמבקש יוכל להותיר את החליפות בידיו יהיה עליו להחזיר את שווי החליפות לנותנם או לשלם את שווין למטרה ראויה שתיקבע. הטיפול בנושא יוטל על היועצת המשפטית ועל החשב של משרד ראש הממשלה". 

 נתניהו בכנס ועידת הנשיאים של פורום הארגונים היהודיים בארה"ב
 

נתניהו בכנס ועידת הנשיאים של פורום הארגונים היהודיים בארה"ב (החדשות 13)

 

לטענת הוועדה, נתניהו ידע מהו ההליך לדיווח על כספי תרומות, ואף ביקש "היתר לקבלת כספים לכיסוי חובות שנוצרו לו בתקופה בה לא היה חבר כנסת או כיהן בתפקיד רשמי כלשהו", בקשה שסורבה. בבקשה אחרת שהגיש, כתבה הוועדה, ביקש נתניהו לקבל הלוואה מבן דודו לכיסוי חוב למס הכנסה וקיבל לכך "היתר אישי". מכך עולה, לפי הוועדה, כי "המבקש היה מודע לחובה לקבל היתר אישי של הוועדה לקבלת כספי תרומה בכלל וכן היה מודע לחובה לקבל היתר בנוגע לקבלת כספים מבן משפחה (שהרי אם יש צורך לקבל היתר הוועדה לקבלת הלוואה מבן משפחה אז יש צורך לקבל את היתר הוועדה לתרומה מאותו בן משפחה)".  לדברי הוועדה, גם יועציו המשפטיים של ראש הממשלה "אינם טירונים", או בלתי מיומנים ולכן אי אפשר לייחס להם חוסר ידיעה של הנוהל. נתניהו בבקשתו המחודשת יצא נגד פרקליטו הקודם עורך הדין יעקב ויינרוט ז"ל, וטען שבשל מצבו דאז הבקשה לא הוגשה כפי שצריך.

מפרקליטי נתניהו נמסר כי יעתרו לבג"ץ נגד ההחלטה, אותה תיארו כ-"החלטה חסרת תקדים שפוגעת בעקרונות יסוד. לא יעלה על הדעת שתימנע מראש הממשלה הזכות הבסיסית להגנה משפטית שניתנת לכל חבר כנסת. נפנה לבג״צ נגד ההחלטה השערורייתית". 

עו"ד נבות תל צור פנה לעוזרת המבקר לאחר פרסום ההחלטה והודיע כי אין בכוונת ראש הממשלה להשלים עם הפסיקה. "אנו רואים בחומרה את החלטת וועדת ההיתרים לדחות את בקשת ראש הממשלה לקבלת היתר למימון הוצאות הגנתו, מבלי לאפשר לבאי כוחו להופיע בפני הוועדה למתן היתרים", כתב. "אין לקבל את הדרור שנטלה לעצמה וועדת ההיתרים לפעול בעניין זה בניגוד מפורש לעמדתו הנכונה והמתבקשת של כבוד מבקר המדינה, שהעמיד את וועדת ההיתרים על חובתה לזמן את באי כוח ראש הממשלה, לטעון בפניה גם בעל-פה, כמתחייב מכללי הצדק הטבעי".

לטענת פרקליטו, "העוול שנגרם לראש הממשלה מתעצם שבעתיים לנוכח העובדה שבהחלטת וועדת ההיתרים נכללו נימוקים חדשים שהועלו מארכיון משרד מבקר המדינה, מבלי שניתנה הזדמנות כלשהי לבאי כוח ראש הממשלה להתייחס לדברים – אותם קראו לראשונה בהחלטה שפורסמה היום".

 עו"ד נבות תל צור לפני הפגישה עם יועמ"ש
 

עו"ד נבות תל צור לפני הפגישה עם יועמ"ש ( חדשות 13)

 

"לעניות דעתנו, החלטת הוועדה הנכבדה שגויה מהיסוד הן בפן הפרוצדורלי והן בפן המהותי, חותרת תחת עקרונות יסוד של השיטה המשפטית, ומעמידה בספק את יכולתו של ראש הממשלה להתגונן מפני החשדות המיוחסים לו", הוסיף עו"ד תל צור. "ממילא, מדובר בהחלטה הלוקה בחוסר סמכות ובחוסר סבירות קיצונית, ולכן אין בכוונת ראש הממשלה להשלים עם ההחלטה שניתנה בעניינו".

ממפלגת הליכוד נמסר כי: "זאת החלטה שערורייתית וחד צדדית שמכוונת אך ורק נגד ראש הממשלה נתניהו. במטרה להקים ממשלת שמאל של לפיד-גנץ לא בוחלים בשום אמצעי, כולל לשלול מראש הממשלה נתניהו את זכותו לממן את הגנתו המשפטית, זכות בסיסית שניתנת לכל חבר כנסת אך כעת נשללת מחבר כנסת אחד שקוראים לו בנימין נתניהו. ראש הממשלה נתניהו יפנה לבג״ץ נגד ההחלטה השערורייתית הזאת".

בתחילתת החודש התכנסה ועדת ההיתרים על מנת לדון בבקשת מימון הוצאות המשפט של נתניהו על ידי מקורביו. הוועדה כבר דחתה בדצמבר אשתקד בקשה אחת של נתניהו לקבל מימון ממיליקובסקי ופרטרידג׳. אך הופעל עליה לחץ להיפגש עם פרקליטיו של ראש הממשלה לפני קבלת ההחלטה. 


 

 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (רויטרס)

 

בסוף השבוע צפוי לפרסם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את החלטתו בכל תיקי נתניהו. בתיק 4000 נתניהו יואשם ככל הנראה בעבירת שוחד, כפוף לשימוע. ואילו בתיק 1000 יוגש כתב אישום נגד נתניהו בגין מרמה והפרת אמונים, כפוף לשימוע. בתיק 2000, כל בכירי משרד המשפטים למעט המשנה ליועמ"ש רז נזרי חושבים שצריך להגיש כתב אישום, אך מנדלבליט עדיין מתלבט. 

כאמור, לפני כחודשיים נדחתה בקשתו של נתניהו למימון, כשלדברי הוועדה בקשתו היא לא מסוג העניינים שבהם מוצדק לתת היתר לחריגה מ"הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים". על פי הוועדה, נדרשות נסיבות אישיות ייחודיות וכבדות משקל כדי לאשר מימון כזה.עוד נקבע כי לא ראוי שמימון הוצאות בחקירות פליליות ייעשו על ידי בעלי הון. לטענתם, מימון שכזה עשוי לפגוע באמון הציבור בשלטון על רקע טוהר המידות. לפי ההצהרה, לוועדה לא היו תשובות לשאלות בסיסיות כמו מהו הסכום שאותו מבקש נתניהו לגייס מהתורמים, מה הסכום אותו מוכן לתרום כל אחד משני התורמים ועל איזה תיקים ראש הממשלה מבקש לקבל תרומות.

עורכי הדין של נתניהו פנו אז לוועדה בבקשה לתת היתר אישי למימון, בקשה שהתבססה על הטענה כי הוועדה אינה מוסמכות לדון בעניין זה. הוועדה דחתה את הטענה לחוסר סמכות והזכירה פעמים אחרות בהן היא דחתה בקשות דומות של שרים.