מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה, רויטרס

בישראל חיכו להודאה בהפסד - אך נסראללה בחר בעמימות • פרשנות

מזכ"ל חזבאללה שבר שתיקה לאחר חודשיים, אך סרב לקבל אחריות על המנהרות שנחשפו בגבול. הוא המשיך לאיים כהרגלו, ובכך צינן את ההתלהבות נוכח מצבו העגום של ארגונו

בישראל, בלבנון ובמזרח התיכון כולו חיכו למוצא פיו של מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה, ששבר שתיקה לאחר חודשיים שבהן לא הופיע בפומבי. למרות שציפו כי נסראללה יתייחס באריכות למבצע "מגן צפוני" וביודה במצבו העגום של ארגונו, הוא סרב לקבל אחריות על המנהרות שנחשפו בגבול בין המדינות ובחר לשמור על עמימות. מזכ"ל הארגון בחר שלא לשחק לידי ישראל וטען כי רה"מ בנימין נתניהו והרמטכ"ל בעת המבצע, גדי איזנקוט, נכשלו כיוון שמבחינתם המבצע היה רק לצרכי הסברה.

למרות ההיעדרות הממושכת, נסראללה לא שכח לאיים על ישראל והצהיר כי ארגונו יכול לנהל מלחמה עם ישראל ולהסב נזק בכל דרך. דבריו של נסראללה מרמזים על כך שהוא עתיד להיעדר גם בעתיד, בכך שציין כי אין סיבה שהוא יופיע בכל הזדמנות, אלא רק באירועים גדולים. מבחינתו, למרות שחזבאללה נחשף במערומיו במבצע "מגן צפוני", הוא צלח זאת מבחינה תקשורתית. דבריו של נסראללה מעידים כי הוא אמנם הפסיד בקרב, אך מתכנן לנצח במערכה.

מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה
 

מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה (חדשות 13)

 

נסראללה מכחיש את הדיווחים על מצבו הבריאותי: "איני סובל מדבר"

מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה שבר הערב (שבת) שתיקה לאחר יותר מחודשיים בהן לא הופיע בפומבי. נסראללה הכחיש בריאיון לערוץ "אל-מיאדין" את הדיווחים על מותו: "אני בריא לחלוטין ואיני סובל מדבר. מצחיק לשמוע שאני מת". נסראללה התייחס למבצע "מגן צפוני": "נפגשתי עם בכירי חזבאאללה ברגע שהמבצע התחיל. חשבנו לדבר ביומו הראשון או השני, אך בסופו של דבר החלטנו לא לדבר עד לסיום המבצע". לדבריו, "החלטנו לא לעזור להם (לישראל) במבצעי התודעה העצומים האלה, ולכן לא דיברתי עד שהמבצע הסתיים.
 

נסראללה סירב לקבל אחריות על בניית המנהרות בין לבנון לישראל: "המנהרות קיימות, יכול להיות שהן ישנות או חדשות, אך לא משנה מי חפר אותן". לדבריו, ישראל גילתה כמה מנהרות, אך לא אגיד למי הן שייכות". מזכ"ל הארגון הוסיף כי "לא הופתענו שישראל הייתה בהיסטריה מאז הנאום שבו הודעתי כי נוכל להשתלט על הגליל".

  פעילות צה"ל להשמדת מנהרות החזבאללה מהצד הלבנוני
 

פעילות צה"ל להשמדת מנהרות החזבאללה מהצד הלבנוני (חדשות 13)

 

מזכ"ל הארגון הוסיף כי "אם אנחנו נחליט להיכנס לגליל במצב של מלחמה על לבנון, אנחנו ניכנס. אני לא מדבר בהיבט התקפי, אני מדבר בהיבט הגנתי. הם לא יודעים איך אנחנו הולכים להיכנס לגליל אם נרצה, אולי זה יהיה מהאוויר אולי אפילו עם אופנועים". נסראללה ציין כי "צחקתי שנתניהו ואיינזקוט אמרו שהאיום על הגליל נגמר עם חיסול המנהרות. ההישג היחיד של נתניהו במבצע הזה הוא שנחשפו חלק מהמנהרות, זה לא סוף העולם, הוא לא יודע שאלו לא כל המנהרות".

"אני מזהיר את ישראל, אני לא רוצה להיכנס לבחירות שלהם. אבל על הישראלים לשים לב שנתניהו, ובמיוחד בשבועות האחרונים, מבצע הרבה טעויות בהערכה שלו לגבי סוגיות רבות. אנחנו וכל ציר ההתנגדות מוכנים לתגובה אם הוא יעשה טעות", הוסיף. 

"אנחנו מחזיקים בטילים מדויקים. אתם לא תשתו קפה בתל אביב בזמן שתהיה מלחמה, כי אם תהיה מלחמה כל ישראל תהיה שדה קרב. טיל יכול לטעות אולי ב-5-10 מטרים, ומה אלה 10 מטרים כשאנחנו מכוונים לפגוע בבסיס חיל האוויר?", איים נסראללה. "אני אומר לישראל: האינטרס שלכם הוא שחזבאללה יחזיק טיל מדויק. כי אם לא יהיה טיל מדויק אנחנו לא נצליח לפגוע בדיוק בבסיסים שאנחנו רוצים, ו'בטעות' נפגע באזרחים".