היועץ המשפטי מנדלבליט בכנס דמוקרטיה, חדשות עשר

חידת מנדלבליט: בנו של פעיל האצ"ל הפך לשחקן מפתח בפוליטיקה

היועמ"ש, שעובד בצמידות לנתניהו מזה שנים, יקבל החלטה שעשויה לשנות את עתיד ראש הממשלה, ולגרור ביקורות מכל הכיוונים. "אנשים יכולים להפגין, זה לא יזיז אותו"

שלוש שנים אחרי שהתמנה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט יקבל את ההחלטה שעשויה לשנות את פני הפוליטיקה הישראלית. החלטתו האם להגיש או לא להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו, והאם להודיע על כך לפני אפריל, עשויה לקבוע את תוצאות הבחירות, או לפחות להשפיע על יעמוד בראשות הליכוד.

מנדלבליט, בנו של סוחר הבגדים ופעיל האצ"ל, גדל בבית רוויזיוניסטי וחילוני. עוד בצעירותו אהב לבעוט במוסכמות, ובגיל 26 חזר בתשובה. בשבוע האחרון עלה שמו של אביו, ברוך, לכותרות, לאחר שקברו חולל. הבוקר, בכנס של העמותה למשפט ציבורי שהתקיים בחיפה, סיפר על מערכת היחסים שחלק עם אביו: "הוא לא אמר לי כלום על החזרה בתשובה, וזה נורא הציק לי. עד שאני באתי ושאלתי אותו על זה, והוא אמר: 'מה אני אעשה? זה עניין של אמונה, אני לא יודע מי צודק. אני לא יודע לשכנע אותך בעניין של אמונה".

היחסים בין מנדלבליט לנתניהו הולכים שנים אחורה. אחרי שסיים את תפקידו כפרקליט הצבאי הראשי, מינה אותו ראש הממשלה לתפקיד מזכיר הממשלה. מנדלבליט, שקודם לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה ב-2016, יודע שכל החלטה שלו בתיקי נתניהו תוביל לסערה ציבורית ולביקורת – מכיוון כזה או אחר. "הוא לא יושפע מלחצים משום כיוון, אנשים יכולים להפגין בעדו, נגדו או מצידיו והדברים האלו לא יזיזו שערה משערות ראשו", אמר עו"ד אילן בומבך, ששירת עם מנדלבליט בפרקליטות הצבאית. "ברגע שהתקבלה ההחלטה, אי אפשר להזיז אותו מדעתו, ושום לחצים לא יועילו".

 
 
 
 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (רויטרס)

 

יועץ משפטי תחת זכוכית מגדלת

אמש תקף מנדלבליט את דבריו של יו"ר הקואליציה דודי אמסלם, שאמר השבוע כי אם יוחלט להגיש כתב אישום נגד נתניהו, מיליונים יצאו לרחובות. "בעת האחרונה נשמעות טענות חסרות ביסוס על התנהלות לא-עניינית כביכול מצד רשויות אכיפת החוק, ובצידן נשמעות אמירות על כך ש'מיליוני אנשים לא יקבלו' החלטה כזו או אחרת", אמר, "האמירות מבקשות לקעקע את אמון הציבור בכך שההחלטות שלנו הן מקצועיות וענייניות". מנדלבליט אמר את הדברים בכנס העמותה למשפט ציבורי בחיפה.

נוסף לכך אישר מנדלבליט אמש, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יכול לכהן לאחר החלטה להעמיד אותו לדין כפוף לשימוע. היועמ"ש אישר בנוסף כי האבטחה סביבו תוגברה, כפי שפורסם השבוע, ואמר כי אינו יודע מי עומד מאחורי חילול קבר אביו - "זה נמצא בחקירה, מקווה שיגלו מי עשה זאת". מנדלבליט התייחס למחאה נגדו: "כל הרעשים מסביב לא רלוונטיים - רק הראיות ידברו. אנחנו משתדלים לעבוד כמה שיותר מהר, אך בשום אופן לא על חשבון מקצועיות".

"אנו מודעים לאחריות המוטלת עלינו - לחתור לחקר האמת ולקבל החלטות צודקות ונכונות בתיקי החקירה שכרגע מעסיקים את כולנו. בסופו של דבר רק הראיות ידברו", אמר, "נמשיך לעשות זאת באופן ענייני ומקצועי, ובמהירות האפשרית, מבלי להתפשר על איכות התהליך וההחלטה. אלו השיקולים היחידים שמנחים אותנו".

פרקליט המדינה שי ניצן
 

פרקליט המדינה שי ניצן ( חדשות עשר)

 

גם פרקליט המדינה, שי ניצן, התייחס היום למתח שבין הפרקליטות לממשלה. "אם שר עושה דבר שלתפיסתנו הוא לא חוקי, תפקידנו להגיד לו 'לא'", אמר, "אין לכם מושג אילו עימותים ואמוציות זה מעורר. שרים לפעמים לא מבינים את הדבר הזה. הם אומרים - 'אנחנו באנו לשלוט, בשביל זה בחרו אותנו. איך אתם יכולים להגיד לנו שצעד כזה או אחר הוא לא נכון'". 

בתוך כך, גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק תקפו בחריפות בשיחות סגורות את ראש הממשלה בנימין נתניהו ומקורביו. "מה שקורה בשבועות האחרונים, מאז שראש הממשלה הבין שייתכן שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יחליט על הגשת כתבי אישום כפוף לשימוע לפני הבחירות – זה לא יאמן".

עוד נאמר באותן השיחות כי "ההתבטאויות החמורות מצד פוליטיקאים בכירים רק הולכות ומתגברות. נתניהו היה יכול להפסיק זאת אולם הוא כנראה לא רוצה. זה לא מעניין אותו אלא להפך – כנראה שהוא חושב שזה משרת אותו".

הגורמים הוסיפו כי "הדה-לגיטימציה שנעשית לנו מדאיגה אותנו מאוד. לא יכול להיות שיאיימו פה על חיסול המשטר הדמוקרטי. הורסים פה את אמון הציבור במערכת המשפט. זה איום ונורא – זה לא רק צד אחד, גם לצד השני יש חלק בזה. לא סתם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטו המדינה יצאו בשבועות האחרונות כמה פעמים נגד זה".