רותי שפיץ, ניצולת שואה בת 95 שכל רכושה עבר לידיו של יוסף רחמים, החדשות 13

"היא לא רואה אור יום": הגבר שהשתלט על חיי ניצולת שואה בת 95

רותי שפיץ הייתה בעבר בעלת דירה בנתניה וחשבון בנק שמן, אך יוסף רחמים, בשנות ה-50 לחייו, הצליח להעביר את כל רכושה על שמו. "הוא בן אדם אלים, רע ושקרן"

רותי שפיץ, בת 95, היא ניצולת שואה שמעולם לא הביאה ילד לעולם ושאיבדה באושוויץ את הוריה ואת שבעת אחיה ואחיותיה. לפני עשר שנים החשמלאי יוסף רחמים, גבר בשנות ה-50 לחייו, הגיע לבצע עבודות חשמל, וכבר אז הבין שמדובר בקשישה ערירית בעלת רכוש רב: היא בעלת דירה ברחוב יקר בנתניה, חשבון בנק שמן, קצבה חודשית מגרמניה וחשבון בנק באמריקה. היום רחמים הוא הבעלים של הדירה בטאבו, חשבונות הבנק של שפיץ על שמו והיד עוד נטויה.

"הכרתי אותה לפני שנים, התגרשתי, אז באתי לגור אצלה. בתור בן זוג", הסביר רחמים. לטענתו, שפיץ אמרה לו פעם: "אני מעדיפה, כל עוד אני בחיים, להעביר לך את הדירה על השם שלך, שלא יהיו לך בעיות עם אנשים". נוסף לכך, הוא מנסה לשכנע שהיא אישה צלולה: "בלי עין הרע, הראש שלה עובד טוב, והיא מעורבת בחדשות", אך שוכח לציין כי היא חירשת כמעט לחלוטין, בלי מכשיר שמיעה ובקושי מבינה עברית, לכן קשה להאמין שהיא מאזינה לחדשות.

 יוסף רחמים

יוסף רחמים (חדשות עשר )

 

שכניה של שפיץ חוששים לבריאותה ומודאגים מיחסיה עם רחמים, בעוד הם מעידים עליו כי הוא "בן אדם אלים, רע ושקרן". גילה יצחק, שכנתה של שפיץ, סיפרה: "לאף אחד אין רשות להיכנס אליהם הביתה. הוא מחזיק אותה מתחת למפתח, מי יודע באיזה מצב. האם היא אוכלת ומתרחצת. פעם היא הייתה יורדת, יושבת על הספסל, עכשיו כבר שנים אני לא רואה אותה. לא מוציאים אותה לאוויר צח". מלכה יצחקי, שכנה נוספת, אמרה: "כבר שלוש שנים שהיא לא יורדת למטה, לא רואה אור יום".

לרחמים יש סכסוך כספי עם חברו לשעבר, דיוויד כהן, אך בעבר הוא הפך אותו לאיש סודו ושיתף אותו בתכניות שלו להשתלט על רכושה של שפיץ. בספטמבר 2016 יוסף חושש מאובדן הזיכרון של שפיץ שבגללו היא לא תוכל להורות לבנק להעביר לו כספים, והתייעץ עם כהן. באחד מחילופי ההודעות ביניהם, יוסף, שמכנה את שפיץ כ"הזקנה", כותב לכהן: "יש מצב שמחר היא תבוא איתי לבנק ואז אכנס שותף לחשבון. תביא לי את ההוא שיכתוב לה, אשלם לו מה שצריך". לטענת כהן, "הוא רצה שאני אדאג להביא לו איזשהו רופא, פסיכיאטר מקצועי, שיכתוב שהיא בהכרה מלאה ושהוא מוכן לשלם".

רותי שפיץ, ניצולת שואה בת 95 שכל רכושה עבר לידיו של יוסף רחמים
 

רותי שפיץ, ניצולת שואה בת 95 שכל רכושה עבר לידיו של יוסף רחמים ( חדשות עשר)

 

שפיץ, שהייתה בעבר בעלת רכוש רב, חיה בדירה מוזנחת ובבדידות, אך לטענתה "אני לא מסוגלת ללכת, אז הוא קונה לי אוכל, לוקח אותי לרופאים. אני אוריש לו את הבית כשאמות". עם זאת, היא נשמעת מבוהלת ונראית שבויה, וכשצוות חדשות עשר הגיע היא הגיבה בלחץ ואמרה: "תתקשרי ליוסי, מפני שהוא יכעס אם לא אתקשר אליו". בעבר, השניים רצו להתחתן, אך הרבנות סרבה לחתן אותם.