אתר בניה , חדשות עשר

אפליקציית "מלשינון" חדשה תנסה לצמצם את המפגעים בענף הבנייה

יישומון "מפת המפגעים בתחום הבנייה" של המוסד לבטיחות ולגהות תאפשר לכל אחד לדווח על ליקויי בטיחות. המטרה: לעודד את הרשויות לנקוט בפעולה ולשפר את בטיחות העובדים

העלייה החדה במניין ההרוגים בתאונות בנייה הובילה את הגופים המפקחים על הענף, גם אם באיחור ניכר, ליוזמה חדשה - אפליקציית "מלשינון" שקוראת לכל אחד לדווח על ליקויי בטיחות כשאנחנו רואים אותם כעוברי אורח או כשיש לנו מידע פנימי מאחת מחברות הבנייה.
 

תחת הכותרת "מפת המפגעים בתחום הבנייה", המוסד לבטיחות ולגהות הציג את היישומון החדש. המטרה היא קודם כל לשלוח צוותים שידריכו ויסבירו לפועלים במקום איך צריך לעבוד. מטרה נוספת, ולא פחות חשובה מכך, היא העברת האינפורמציה לרשויות הרלוונטיות, שעשויה גם לעודד הטלת קנסות ונקיטת עיצומים נגד קבלנים שמסכנים את עובדיהם. במיוחד בשנה זו שבה מספר ההרוגים בתאונות הבנייה חצה מזמן את רף השלושים.
 

עם זאת ישנם גם חששות בכל הקשור לאפליקציה החדשה. אחד מהם, הוא שקבלנים ינצלו אותה לסגירת חשבונות לא סגורים עם חבריהם לענף. לא מין הנמנע שייתבצעו באמצעותה דיווחים, שלעיתים אינם עומדים בקנה אחד עם המציאות, אודות ליקויי בטיחות באתרי בניה כאלו ואחרים. עם זאת, במוסד לבטיחות ולגהות סבורים כי זו הדרך לעודד בטיחות בענף הבנייה, מאחר וכך הקבלנים יידעו שיש מי שפוקח עליהם עין.

 
 
פיגומים שקרסו באתר בניין בפתח תקווה

פיגומים שקרסו באתר בניין בפתח תקווה (איחוד הצלה )

 

38 בני אדם נהרגו מאז תחילת השנה בתאונות באתרי הבנייה, עם זאת בתחילת החודש, בוטלה שביתה כללית במשק, שתוכננה בעקבות משבר הבטיחות בענף הבנייה. מההסתדרות נמסר אז כי הארגון והממשלה הגיעו להסכמות בנוגע להגברת הבטיחות בעבודה, ובהן הפיכת התקן האירופי לפיגומים למחייב, הטמעת החובה לשימוש ברשתות מגן בעת עבודה בגובה, הגדלה של מאות אחוזים בתקני המפקחים במינהל הבטיחות בעבודה ואכיפה מוגברת, והסדרת תחום המנופים כך שיימנע השימוש ברישיונות מזויפים והסדרת תחזוקתם בחוק.

נוסף על כך, הוחלט כי תקודם חקיקה שתאפשר לרשם הקבלנים במשרד השיכון לשלול רישיונות קבלן עקב הפרות בטיחות, יוכנס מפרט בטיחות למכרזי החשב הכללי, יוכנסו עוזרי בטיחות לאתרי הבנייה, ימונו ממונה בטיחות במשרה מלאה, תוגבר המודעות הציבורית לנושא באמצעות קמפיין פרסומי ויוקם קו חם לדיווחים על הפרות של כללי בטיחות באתרי בנייה. כמו כן, יחויב כל עובד באתר בנייה לעבור השתלמות בטיחות במימון המעסיקים ובאחריותם.