מטמנת ברקת, צילום מטמנת ברקת

"רשות מקרקעי ישראל 'גנבה' לנו מסמך והשתמשה בו במכרז"

מטמנת ברקת בשוהם דורשת ביטול המכרז ופיצוי כספי של עד 2 מיליון שקל • מועצת שוהם: "מפעילי המטמנה מבצעים מדי יום עבירות פליליות וסביבתיות"

מטמנת ברקת, המופעלת על ידי חברת גלובל גרין גרופ, טוענת שרשות מקרקעי ישראל "גנבה" לה סקר מקצועי שבוצע עבורה תמורת תשלום, ופירסמה אותו ללא רשותה במסגרת מכרז שהוציאה לחכירת מתחם באזור התעשייה שוהם להקמת אתר להטמנה וטיפול בפסולת בניין. ברקת היא מטמנת פסולת הבניין הגדולה ביותר באזור המרכז הקולטת כ-2,000 טון פסולת בניין ביום - כשליש מפסולת הבניין בישראל. 


ברקת שלחה לפני כשבוע לרמ"י מכתב התראה לפני נקיטה בהליכים משפטיים, ובו היא טוענת להפרת חוק זכויות יוצרים. המטמנה דורשת מרמ"י לבטל את המכרז ולפרסמו מחדש, וכן דורשת פיצוי של 100,000 שקל בגין כל חוברת מכרז שנמכרה. לדברי ברקת, מדובר בכ-20 חוברות כך שסך התביעה עשויה להגיע ל-2 מיליון שקל לפחות.


לפי מכתב ההתראה שהגיע לידי LEGIT, רמ"י פירסמה במכרז את נספח ז' תחת הכותרת "נספח המשרד להגנת הסביבה", אבל לדברי המטמנה בעצם מדובר במסמך שלה שעבורו היא שילמה מאות אלפי שקלים. 


המסמך הוא "סקר בעירות" ופתרון הבעיות להן, שבוצע עבור מטמנת ברקת ע"י חברת לודן טכנולוגיות סביבה, לדרישת המשרד להגנת הסביבה שאף אישר את הדוח. הסקר בוצע כי במטמנה התגלו מספר בעירות - חיצוניות ומתחת לפני השטח - שהביאו לזיהום סביבתי, ולכן היא התבקשה ע"י המשרד לחקור את מקור הבעירות ולתקן את הליקויים. 


המטמנה טוענת כי סקר הבעירות והמסמך לפתרון בעיית הבעירות הם בגדר "יצירה ספרותית" הזוכה להגנת חוק זכויות יוצרים. "הלכה למעשה, מסמכים אלה הינם בגדר חוות דעת מקצועיות החוסות תחת ההגנה הניתנת ליצירות ספרותיות", נכתב במכתב ההתראה. "בפרסום המסמכים הנ"ל ברבים הפרתם את זכויות היוצרים של המטמנה, ויש במעשיכם אף משום ביצוע התעשרות שלא כדין על חשבונה", נטען.

 
המטמנה דורשת מרמ"י לבטל את המכרז ולהשמיד את כל חוברות המכרז; לדרוש בחזרה את חוברות המכרז מכל מי שרכש אותן ולהשמידן לאחר קבלתן; לפרסם מחדש את המכרז ללא נספח ז' המדובר; וכן הפיצוי הכספי כאמור.


סכסוך עסקי רב שנים


מטמנת ברקת נסגרה ע"י המשרד להגנת הסביבה ומועצת שוהם כבר לפני כחודשיים בטענה לשתי הפרות סביבתיות: ריחות לא תקינים שעלו מהאתר, ובעירות מזהמות כאמור במספר מוקדים בשטח. לאחר הסגירה המשרד יצא במכרז לקבלת הצעות חדשות להפעלת המטמנה.


ד"ר שמואל ברנר, יועץ מדעי מקצועי למטמנה ולשעבר המשנה למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, הסביר ל-LEGIT כי "העבודה המקצועית בוצעה לבקשת המשרד להגנת הסביבה אך המשרד לא נתן למטמנה את ההזדמנות לעלות על הקרקע ולתקן את הליקויים. המשרד ומועצת שוהם הוציאו צו סגירה לאתר והשתמשו בטיעונים לפגיעה בבריאות תושבי שוהם ככלי פוליטי גרידא לצורך קבלת צו הסגירה. אחרי שהתקבל הצו - האם פתאום בריאות הציבור כבר לא בסכנה?", תוהה ד"ר ברנר.


יש לציין, כי מכתב ההתראה ששלחה המטמנה הוא ברקע מחלוקת עסקית רבת שנים בינה לבין מועצת שוהם שמצד אחד לא ממש רוצה מטמנה בשטחה, אבל אם כן - היא רוצה הכנסות גדולות יותר בארנונה ממנה. מטמנת ברקת טוענת כי הסגירה נבעה מטעמים לא ענייניים שקשורים למחלוקת העסקית. המטמנה שלחה כבר באוקטובר 2017 מכתב תלונה לנציב תלונות הציבור ולמבקר המדינה, ובו טענה כי "במסגרת הסכסוך העסקי שניטש בשנים האחרונות, המועצה החליטה שלא לבחול באמצעים ולעשות הכל כדי להדיר רגליה של ברקת מהאתר". 


היא מפרטת כי מועצת שוהם הודיעה למטמנה שתשלום הארנונה על שטח המטמנה יוכפל פי 3 ב-2017, אבל כמה חודשים לאחר מכן שינתה את הודעתה להכפלה של התשלום פי 11 מ-750,000 שקל בשנה ל-9 מיליון שקל בשנה. המטמנה טוענת כי החיוב הזו לא נבע מהגדלת השטח אלא כאמצעי לחץ על המטמנה שנועד לגרש אותה מהאתר. "המועצה משתמשת בסמכות הארנונה כדי לאיים, להרוס, ולפגוע", נטען בפנייה. 

ממועצת שוהם נמסר בתגובה: "החלטות בית המשפט בערכאות השונות נחרצות ומדברות בעד עצמן. מדובר בעסק טעון רישוי המרשה לעצמו מעל שנה וחצי לפעול בניגוד לחוק תוך ביצוע עבירות פליליות וסביבתיות חמורות ועל כן הורה בית המשפט על סגירתו. האתר מיצה מזמן את קיבולת ההטמנה וחורג במאות אלפי קוב ממפלסי ההטמנה המותרים ובניגוד לתכניות השיקום. גם המשרד להגנת הסביבה הוציא את המטמנה מרשימת האתרים המורשים להטמנה כבר לפני חצי שנה. על פי הודעת גורמי המשרד אין כל בעיה של אתרי קליטת פסולת חלופיים ובאזור המרכז פועלים 4 אתרים חוקיים. לפיכך, אין שום הצדקה לפעילות אתר פסולת לא חוקי שמפעיליו מבצעים מדי יום עבירות פליליות וסביבתיות".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "צו הסגירה למטמנה ניתן על ידי בית המשפט, ורשות מקרקעי ישראל לא היתה צד להליך.

הנספח שצורף למכרז הועבר לרמ"י על ידי הגורמים המקצועיים במשרד להגנת הסביבה, לצורך פרסומו במכרז וזאת לאחר שבדקו מבחינה משפטית שניתן לפרסמו במכרז".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "המשרד יבדוק את הטענות המובאות בפנייה.יש לציין כי המשרד פעל לקידום פתרונות חלופיים להשלכת פסולת באזור, על מנת לוודא כי לסגירת אתר ברקת לא תהיה השלכה מבחינת טיפול בפסולת. להלן רשימת החלופות המהווים מענה ראוי לטיפול בפסולת הבנייה באזור".